Hlavní navigace

Jak poznat rakovinu tlustého střeva

Na kolorektální karcinom neboli rakovinu tlustého střeva a konečníku každoročně umírá asi půl milionu lidí. Po karcinomu plic jde o světově druhé nejčastější nádorové onemocnění, které způsobuje úmrtí. Pokud se ale nemoc podaří odhalit včas, je léčba velmi úspěšná.

Doba čtení: 2 minuty

Lékař popisuje postup při vyšetření na rakovinu prostaty

Rakovina prostaty se zpočátku nijak neprojevuje, příznaky se objeví, až když už je onemocnění pokročilejší. Včasné vyšetření je proto nejlepší prevencí. Co přesně pacienty čeká?

Doba čtení: 5 minut

Nikdy nepodceňujte krev v moči, může znamenat vážnou nemoc

Zbarvení moči ovlivňují například léky a potraviny, takže není nutné se hned děsit. Příčinou krve v moči může být velká námaha, třeba po jízdě na kole, ale také nemoc, od močové infekce po rakovinu.

Doba čtení: 6 minut

Proč naše tělo zadržuje vodu?

Trápí vás nadbytečné kilogramy, pocit jakoby nafouklého břicha a v obličeji máte vepsanou odulost? Možná nejsou na vině až tak tukové polštářky, ale spíše fakt, že vaše tělo se vody nezbavuje, ale zadržuje ji, řekněme do zásoby.

Doba čtení: 3 minuty

Voda pomáhá zahnat chřipku

Voda je jeden z nejlevnějších přírodních prostředků, které jsou mimo jiné účinnými pomocníky proti chřipce a nachlazení. Pitný režim pomáhá udržovat sliznice – sloužící jako první linie obrany proti nečistotám a bakteriím – vlhké a tím napomáhá posílení imunity.

Doba čtení: 5 minut

Varovné příznaky nádoru slinivky břišní jsou bolest břicha a zad

Karcinom slinivky břišní je dosud opomíjené onkologické onemocnění. Doba přežití pacientů s touto diagnózou je v porovnání s jinými zhoubnými nádory nejkratší. Zásadní je včasná diagnóza, k níž může vést i to, že si člověk sám všimne jistých signálů.

Doba čtení: 1 minuta

Jak nemít rakovinu: Lepší je předcházet než léčit

„Prevence není západní kultuře vlastní – ta se zaměřuje hlavně na výsledky okamžité, nikoli na ty dosažitelné až v dlouhodobém horizontu,“ píší autoři knihy Jak předcházet rakovině. Přináší informace těm, kteří jsou odhodláni vzít osud do vlastních rukou.

Doba čtení: 4 minuty

Kam na mamograf?

Mamografické vyšetření v rámci prevence rakoviny prsu doporučují odborníci podstoupit v některém z akreditovaných center. Aktuálně jich je šedesát osm po celé republice. Žena si může zvolit libovolné z nich a v případě potřeby, například stěhování, je může změnit.

Doba čtení: 3 minuty

Fuck you, rakovino

Aniela McGuinness se rozhodla zdokumentovat nejdůležitější momenty svého boje s rakovinou prsu. Nafotila stylizované snímky, kterými chce poskytnout útěchu a naději ženám, které si procházejí tím samým.

Doba čtení: 3 minuty

Pravidla pro správný odběr moči: chybuje se nejen při menstruaci

Vzorek ranní moči donesl za svůj život k lékaři snad už každý. Mnohdy jsme ale v rozpacích, když si nevíme rady s některými základními pravidly pro její odběr.

Doba čtení: 5 minut

Když muže bolí záda, může to být rakovina

Tentokrát to není vtip typu „Mužská smrtelná nemoc na sedm“. Bolest zad skutečně může signalizovat rakovinu prostaty.

Doba čtení: 4 minuty

Lucie Bittalová zemřela. Vyzývala k prevenci rakoviny děložního čípku

„Mám rakovinu a vy ji mít nemusíte,“ varovala Lucie Bittalová v netradiční kampani za prevenci rakoviny děložního čípku Měsíc raka. Rak vyhrál. Vy ho mít nemusíte.

Doba čtení: 5 minut

Movember: Muži s kníry proti rakovině

Movember je již tradiční akce zaměřená na zdraví – v tomto případě mužů. Věnuje se především typicky mužskému onemocnění, rakovině prostaty.

Doba čtení: 3 minuty

Nechte si zdarma vyšetřit kostru

Už z malého vzorku krve se dá poznat, zda váš kostní metabolismus funguje správně. Pokud tomu tak není, hrozí vám nejčastěji osteoporóza. Nechte se proto zdarma vyšetřit. I bez doporučení lékaře.

Doba čtení: 2 minuty

Krvácení z nosu zastaví gumička na malíčku

Teče vám často krev z nosu? Nevěšte hlavu, víme jak na to. Krvácení zastaví ledový obklad, akupresura a klid…

Doba čtení: 3 minuty

Česko bez rakoviny

Proti nejrozšířenějším druhům rakoviny je zaměřený screeningový program, který zastřešuje společný název a téma – bez rakoviny (www.bezrakoviny.cz).

Doba čtení: 1 minuta

5 kroků pro úsměv na celý život

Pacienti zubních ordinací se dělí podle svého postoje k ústnímu zdraví na dvě skupiny. Jedni „za nic nemohou“. Druzí spoléhají sami na sebe.

Doba čtení: 2 minuty

Co (ne)znamená krvácení ve stolici

Skryté krvácení ve stolici nemusí nutně znamenat onemocnění rakovinou tlustého střeva nebo konečníku, může signalizovat také problém s hemoroidy, prasklinou sliznice konečníku nebo souviset se zánětlivým onemocněním střev.

Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější zažívací potíže o Vánocích

I střídmí lidé se o Vánocích zblázní a dají svému trávicímu systému pořádně zabrat. Co s tím, když svátky kazí pálení žáhy, průjem, zácpa, nadýmání, bouřící se žaludek či žlučník?

Doba čtení: 4 minuty

Musíme se nutně svlékat pro dobrou věc?

„Soukalová a Koukal se svlékli pro dobrou věc.“ „Nazí v boji proti rakovině.“ A navrch ještě „hlídač koulí“.

Doba čtení: 1 minuta

Z Alzheimera je obviněn hliník a oparový vir

Jak se zvyšuje věk dožití a populace stárne, roste i množství lidí postižených Alzheimerovou chorobou. Vědci zatím víceméně marně pátrají po příčinách, prevenci a léčbě. Nové výzkumy ale mnohé naznačují.

Doba čtení: 5 minut

Roadshow proti rakovině vyráží do dalších měst

Začátkem letošního roku ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami zahájilo projekt na podporu prevence vybraných nádorových onemocnění. Přijďte na show, dejte šanci prevenci a svému zdraví.

5. 9. 2014 9:20
Doba čtení: 1 minuta

Bércové vředy mají různé příčiny, na nich závisí léčba

Bércové vředy jsou velmi závažné a nepříjemné onemocnění, které se projevuje otevřenými, často velmi hlubokými ranami. Nejsou jen problémem seniorů, jak si často myslíme.

28. 8. 2014 9:00
Doba čtení: 4 minuty

STK pro chlapy: Máte větší cenu než vaše auto

Není to další „chlapácká“ reklama na pivo, a dokonce nemíří jen na muže. „Hrajeme si na hrdiny a naše ego nám nedovolí jít k doktorovi včas,“ vysvětluje Petr Koukal motivaci k založení fondu na podporu prevence. Ví, o čem mluví.

Doba čtení: 4 minuty

Proč zvětšená prostata komplikuje močení

Obtíže spojené se zvětšenou prostatou představují nejčastější příčinu návštěvy urologické ambulance. Zvětšená prostata někdy doslova zablokuje močovou trubici.

Doba čtení: 3 minuty

Několik vět k článku „Mamograf je zbytečný“

Média hojně informují o závěrech kanadské studie, která zpochybňuje užitečnost mamografu coby prevence rakoviny prsu. Lékařka oponuje: „Screening významně snižuje úmrtí na karcinom prsu.“

Doba čtení: 2 minuty

Prevence rakoviny děložního čípku je zdarma

Pojišťovny zahájily zvaní svých klientů na preventivní screeningová vyšetření. Jedním z nich je prevence karcinomu děložního hrdla.

Doba čtení: 3 minuty

Rakovina prsu: Včasná diagnóza znamená 90% šanci

Pojišťovny minulý týden zahájily zvaní svých klientů na preventivní screeningová vyšetření. Jedním z nich je mamografie, která včas odhalí rakovinu prsu.

Doba čtení: 2 minuty

Kdo kašle na prevenci? Pacienti, ale i lékaři

Že řada lidí prevenci moc nedá, je jistě pravda. Ale máslo na hlavě mají i sami lékaři, pojišťovny a stát. Jak to dopadne, když požádáte praktika o preventivní vyšetření? Mnohdy tristně.

Doba čtení: 6 minut

Syrové hrušky jsou hůř stravitelné

Jeden z druhů podzimního ovoce, které se může pyšnit skvělou chutí, jemnou vůní a navíc velkou léčivou silou. Hrušky podporují trávení, pomohou od nespavosti a ještě nás zkrášlí…

24. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty