Hlavní navigace

Zdraví

Novinky a praktické informace ze světa medicíny a zdravého životního stylu. 

Katalog nemocí, prevence a příznaky onemocnění, způsoby léčby. Preventivní prohlídky - kompletní přehled pro děti i dospělé. Zásady první pomoci.

Klitoris jako mocná zbraň. Kdo ho vlastně objevil?

„Připomíná mužský úd…“ „V každé mrtvole ženy, kterou jsme pitvali, jsme ho nalezli…“ Řeč je o klitorisu.

Doba čtení: 4 minuty

Jarní kopřivy se dají sbírat do května, ale netrhejte ty velké

Kopřiva je tak rozšířená, že ji většina lidí pokládá za obyčejný plevel. Navíc utrhnout ji bez bolesti je téměř nemožné, takže ji nemáme moc rádi. Ale to je velká škoda. V lidovém léčitelství je kopřiva pokládána za skutečnou královnu.

Doba čtení: 5 minut

Knockout v rukavičkách: manipulátor vás srazí psychicky na kolena

V kresleném vtipu se vítězného boxera ptají, čemu vděčí za svůj úspěch. Sportovec odpovídá: „Řídil jsem se slovy Bible: Víc dávej, než dostávej.“ S nadsázkou lze obdobný princip využít v rámci „knockoutu v rukavičkách“.

Včera 0:00
Doba čtení: 5 minut

Už kvete olše, líska a topol. Co nejvíc pomůže alergikům?

Období, které nejvíce trápí alergiky, právě začalo. Proč s alergií bojují i ti, kteří dvacet, třicet let svého života žádné obtíže neměli? A jak mohou zmírnit alergické reakce?

15. 3. 2019 17:40
Doba čtení: 3 minuty

Proč už nezhubnete s jídelníčkem, se kterým to šlo před deseti lety

Sladké müsli k snídani, ovoce nejen dopoledne, ale i v odpoledne či večer, špagety aglio olio k obědu, tmavé pečivo se šunkou ke svačině a vepřové rizoto k večeři… „Spousta z nás si myslí, že takhle má vypadat skladba zdravého jídelníčku, se kterým navíc zhubneme,“ říká výživová specialistka Martina Dvořáková. Víte, jaká je v něm chyba?

Doba čtení: 5 minut

Křik ze sna opravdu znamená velké riziko Parkinsonovy choroby

Poruchy REM fáze spánku signalizují problém. Co všechno ovlivňuje střevní mikrobiom? Pokročilá mikroskopie sleduje metastázy. Jak se mění využívání gama nože?

15. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Přibírání v menopauze: 5 faktů, které vám dosud nikdo neřekl

S přibývajícím věkem se hubnutí stává obtížnějším, ale není to nemožné. Žena po padesátce by měla snížit svůj energetický příjem zhruba o dvě stě kalorií a měla by zůstat fyzicky aktivní.

Doba čtení: 5 minut

Vztah lékaře a pacienta zásadně ovlivní úspěch léčby

Odborník, který vám předepsal léčbu, vám připomínal nepříjemného souseda a raději jste z ordinace chvátali rychle pryč. Na pravidelně užívané léky občas zapomenete, protože akutně vás zrovna nic netrápí. A sestřička stejně říkala, že po těch, co máte, dvě třetiny pacientů zvrací. Právě jste se mílovými kroky přiblížili ke zdravotním komplikacím a horšímu průběhu své nemoci. Jak (ne)mocný je vztah mezi lékařem a pacientem?

Doba čtení: 4 minuty

Zdravý životní styl levně. Jak na to?

Možná se vám někdy do rukou dostaly články o tom, jak zhoršená ekonomická situace ovlivňuje zdraví lidí. Ti jsou kvůli omezenému rozpočtu nuceni kupovat levnější jídlo, přestanou utrácet za ovoce a zeleninu, ruší členství ve fitness centrech a v některých případech sklouznou ke konzumaci levných nekvalitních kalorických jídel.

13. 3. 2019 16:50
Doba čtení: 2 minuty

Očkování proti klíšťové encefalitidě: co všechno potřebujete vědět

Rozhodli jste se pro očkování proti klíšťové encefalitidě? Teď je na něj ten nejlepší čas. Očkovat můžete nechat už roční dítě. A platí tu přímá úměra: čím starší člověk, tím vyšší riziko těžšího průběhu klíšťové encefalitidy. Nemyslete tak jen na děti, ale i na jejich babičky a dědy.

Doba čtení: 6 minut

Pro onkologické pacienty máme mnoho dobrých zpráv, říká děkan lékařské fakulty

Počet zhoubných nádorů sice roste, ale neznamená to nutně, že jsme na tom hůře než dřív. Administrativa lékaře zatěžuje, má však své opodstatnění. Medici se na fakultě učí komunikaci, ale to, jak se lékař chová k pacientům, záleží spíše na jeho osobnosti, kterou utváří již rodina. Medicínské obory se vyvíjejí, ale ne všechno musí být nově, jde o to, aby to bylo lépe a účelněji… Ano i ne. Tak zní nejčastější odpověď prof. Šeda. V medicíně i vzdělávání budoucích lékařů je zkrátka máloco jen černé, nebo bílé.

Doba čtení: 13 minut

Akutní návštěva zubaře: Neplaťte zbytečně poplatek za pohotovost

Pravidla poplatků za pohotovost včetně té stomatologické se postupně měnila. Pacienti, a někdy ani sami lékaři, nemají jasno v tom, na co mají nárok.

11. 3. 2019 12:56
Doba čtení: 3 minuty

Vitalia.cz: Již 10 let píšeme o tom, jak dobře jíst a být zdraví

V březnu 2009 vstoupil do online mediálního světa nový projekt společnosti Internet Info. Po zkušenostech s weby zaměřenými na internet, byznys a finance byl server Vitalia.cz pro vydavatelství krok novým, neprobádaným směrem. Dnes je to již deset let, co přinášíme informace ze světa péče o zdraví, výživy, dobrého jídla a životního stylu.

11. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak správně užívat nosní sprej? Vsedě, vleže, nebo vestoje?

Aplikace nosního spreje je výrazně jednodušší než podání kapek. Aby oba léky správně fungovaly a dostaly se do míst, kde je jejich pomoc potřeba, je dobré vědět, v jaké poloze je aplikovat, jak často a jak dlouho.

8. 3. 2019 15:30
Doba čtení: 2 minuty

Lékař má být poctivý a v dobré kondici. Tvrdil to už Hippokrates

Možná bychom se dnes mohli pozastavit nad tím, jaké požadavky na provoz lékařského řemesla měli antičtí mudrcové. Věhlasný lékař Hippokrates v tom měl naprosto jasno: lékař má být poctivý, v dobré kondici, spořádaný a zdrženlivý. Jsou dnešní lékaři také takoví?

8. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Podběl lékařský: sbírají se jen zčásti rozvinuté květy

Jaké byliny můžeme na jaře sbírat volně v přírodě? Již několik let je stálou „mediální hvězdou“ česnek medvědí, přitom u nás roste celá řada neprávem opomíjených rostlin s příznivými účinky na lidský organismus. Jednou z nich je podběl lékařský, který má dokonce tuto vlastnost vtělenu přímo do svého názvu. A právem.

8. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Veselí potkani: malými dávkami psychedelik proti úzkostem a depresi

Potkani na DMT. Nový výzkum ukazuje, že mikrodávkování halucinogenů může skutečně potlačovat depresi a úzkost, má ale potenciálně i negativní účinky.

7. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vydírání pitomé a vydírání citové

„Do dnešní půlnoci polož do telefonní budky na náměstí obálku se 100 000 Kč. Jinak uvidíš, neb rána se nedožiješ! Černá ruka.“ Tak nějak bývalo kdysi v pokleslé literatuře popisováno vydírání.

6. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Konjaková houbička se stejně jako shirataki nudle vyrábí z konjakové mouky

Konjaková houbička je přírodní kosmetická pomůcka mimořádně šetrná k pokožce. Proto jde o vynikající prostředek k vyčištění každého typu pleti, a to včetně citlivé, alergické, vysušené i dětské pokožky.

Doba čtení: 5 minut

Vyšetření šepotem nemusí u dětí odhalit nedoslýchavost

Preventivní prohlídky, během nichž pediatr vyšetřuje dětský sluch šepotem, nemusí zachytit všechny potíže. Proto budou pojišťovny nově hradit odborné vyšetření sluchu ušního lékaře u pětiletých dětí.

4. 3. 2019 13:20
Doba čtení: 3 minuty

Nejsilnější byliny pro pevné nervy a klidný spánek

Nespavost je prevít. Jednou za čas potká téměř každého, zvlášť pokud máme stresové období. Ale pokud má tendenci u nás zůstat nebo se velmi často opakovat, pak je nutné ji řešit. S lehčími poruchami spánku si hravě poradí i některé přírodní prostředky. Tak proč to nezkusit?

4. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Prodloužené řasy – spolehlivá cesta ke zdravotním problémům

Prodlužování řas je hit, salony se předhánějí v nabídce a ujišťování o neškodnosti. Že hrozí opuchlá víčka, zarudnutí, otoky, nebo dokonce ječné zrno? To už se nikde nedozvíte.

1. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Operace křečových žil řeší jen následek

Křečové žíly znamenají už velmi silné volání našich nohou o pomoc. Ani při dodržování preventivních opatření již nezmizí. Proto je tak důležité jim předcházet. Je chybou si myslet, že trvalým řešením je jen operace spočívající v odstranění či uzavření nevzhledných křečových žil či metliček. Neřeší totiž příčinu nemoci.

28. 2. 2019 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Yuzu: vitamínová bomba, kterou si ale nemůžete koupit

Vitamín C v co nejvyšší koncentraci? To je nejžádanější komodita pro zdraví a unavenou imunitu na konci zimy. Plody yuzu jsou „céčka“ plné. Problém je, že čerstvé ho nemáte kde sehnat. Spolehnout se musíte na výrobky z něj.

28. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lidé, kteří si vymýšlejí nemoc

Trpí tzv. Münchhausenovým syndromem neboli syndromem barona Prášila. Nejsou to hypochondři, vědí, že nejsou nemocní. Umí bravurně předstírat, ale nejsou to jen simulanti, jde jim o víc než o získání určitých výhod. Zrůdnou variantou jsou rodiče, kteří vymýšlejí nemoc svému dítěti.

28. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Stav pacientů s nemocí motýlích křídel ji v 80. letech šokoval, změnila ho

ROZHOVOR – Díky Haně Bučkové, primářce Dětského kožního oddělení FN Brno, patříme mezi země s nejkomplexnějším systémem léčby nemoci motýlích křídel. „Budoucnost vidím v opravě mutovaného genu,“ říká lékařka.

27. 2. 2019 16:30
Doba čtení: 6 minut

Drogové historky: Freud byl na kokainu, autor Alenky uctíval muchomůrky

Drogové opojení se nevyhnulo ani slavným osobnostem naší historie. Pomocí drog a jedů se totiž běžně léčily všelijaké neduhy, využívaly se k anestezii či k léčbě závislostí. Z lidí se tak nevědomky stávali narkomané a svých nešvarů se zbavovali pomocí dalších návykových látek.

27. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Fyzioterapeutka radí, jak se zbavit housera

Ústřel nebo houser. Obojí znamená to samé, nepříjemnou blokádu bederní páteře, která přichází znenadání a postiženého na dlouhou dobu až paralyzuje. Pomáhá hlavně teplo a klid.

26. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Test: Hliník se uvolňuje z alobalu, ešusu i grilovacích misek

Balit svačinu do alobalu, grilovat na grilovací misce… Jak běžné, samozřejmé a často také ne příliš zdravé. Z hliníkových výrobků se totiž do potravin uvolňuje hliník a nejvíce, když potraviny na obalu solíme.

Doba čtení: 3 minuty

Potravinářský průkaz – povinný a zbytečný

Každý, kdo chce pracovat v potravinářství, ať už brigádně, nebo na stálý pracovní poměr, musí vlastnit zdravotní průkaz. Obvykle stačí pár minut u lékaře a pár stokorun a je váš. Klidně na celý život. Není to divné?

25. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut