Hlavní navigace

potraviny

Voní a skvěle vypadají. Prodej těchto croissantů ale inspekce zakázala

Lákají k nakousnutí, ale k jídlu nejsou. Tyto croissanty spolu s dalšími příliš reálnými molitanovými potravinami inspekce zakázala prodávat. Proč?

11. 2. 2019 11:11
Doba čtení: 1 minuta

Vyhnání Čechů ze slevového ráje

KOMENTÁŘ – Ministr zemědělství prohlašuje Českou republiku za slevovou džungli, pro jiné je to hotový ráj. Podíl zboží prodaného ve slevových akcích se pohybuje již kolem 55 %. Omezení těchto slev zvýší cenu, ale možná i kvalitu potravin.

Doba čtení: 4 minuty

Pšenici vypěstujeme, vyvezeme a dovezeme zpět

Celá jedna třetina osevní plochy v České republice patří pšenici, přesto jí zpracováváme mnohem méně. Ve velkém se totiž vyváží za hranice, aby se k nám vrátila třeba jako chleba, těstoviny nebo trvanlivé pečivo.

Doba čtení: 4 minuty

Rohlík.cz spustil novou službu, vyzvedávání nákupů v Rohlík Pointech

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz, přichází s novinkou, díky níž už není třeba čekat na nákup doma. Objednáte online a vyzvednete si ho třeba cestou z práce.

11. 12. 2018 13:20
Doba čtení: 1 minuta

Zbavte se octomilek zaručenými radami

Octomilky osidlují naše kuchyně a člověk neví, jak by se jich jinak než tleskáním zbavil. Máme ozkoušené rady i konkrétní recepty na lapače.

Doba čtení: 1 minuta

Změny složení: Vylepšují výrobci potraviny, nebo je šidí?

Jiná chuť výrobku nebo jiné složení automaticky neznamená, že nás výrobce šidí. To, že v jogurtu ubere tuk nebo v limonádě cukr nahradí sladidlem, může totiž dělat pro naše blaho.

2. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Potraviny, které jsou pro jednoho lék, ale pro druhého jed

Konzumace jedné a té samé potraviny může být pro někoho naprosto bezproblémová, přitom u druhého zapříčiní vážné potíže.

10. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Povinně české potraviny – odnese to zákazník

Administrativně stanovený podíl českých potravin v obchodech nepomůže spotřebitelům, jenže možná ani výrobcům. Existuje cesta, jak prodávat víc českých potravin, ale kvóty to nejsou.

7. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak se reklamuje jídlo v restauraci?

Salát, který už pamatuje své lepší časy, přesolená polévka, dva knedlíky ke svíčkové, tohle si v restauraci nemusíte nechat líbit. A nemusíte za to ani platit. Jak reklamovat jídlo v restauraci, radí dTest.

30. 11. 2017 13:00
Doba čtení: 3 minuty

Víte, proč na některých potravinách není uveden výrobce?

Také už se vám stalo, že jste na obalu svého oblíbeného jídla hledali výrobce, ale marně? Víme, proč tomu tak je, i jestli se to v budoucnu změní. Odpovědi poskytl ministr zemědělství Marian Jurečka.

13. 10. 2017 13:20
Doba čtení: 1 minuta

Ministr zemědělství ukázal na devět potravin: Je to Klasa

Přestože loni o štempl kvality dva výrobky přišly, letos si logo Klasa na svůj obal nechalo natisknout devět výrobků. Mimo jiné tři druhy mouky, šunka a sterilovaná zelenina. Čím jsou výjimečné?

28. 4. 2017 14:00
Doba čtení: 2 minuty

Co se před Vánocemi nejvíce zdražovalo?

Český statistický úřad vydal meziměsíční a meziroční srovnání cen potravin. Z něj je zřejmé, že před Vánocemi byly levnější citrusy a dražší máslo.

13. 1. 2017 16:00
Doba čtení: 2 minuty

Největší výživová konference FOOD21 se zaměří na lidskou psychiku

Druhý ročník výživové konference FOOD21 nabídne přednášky samých zvučných jmen: Anna Strunecká, Ivan Mach, Radkin Honzák, Zdeňka Pohlreich… O čem budou přednášet?

22. 11. 2016 11:00
Doba čtení: 4 minuty

Stejný výrobek, různé složení. Jde o nehoráznou manipulaci, bouří se Češi

V Německu pořídíte identické potraviny jako u nás, ale s rozdílným složením, často lepším. Dochází k etickému klamání spotřebitele, říká ministr zemědělství a hodlá situaci projednávat s dalšími evropskými partnery.

Doba čtení: 4 minuty

Retrosajrajt?

Na předrevoluční dobu vzpomínají se slzou v oku jenom milovníci předešlého režimu. Tedy co se týká politiky; na to, co jsme jedli a pili, zavzpomíná s nostalgií snad každý z nás. A prodejci to moc dobře vědí a dokáží retro vlny využít.

Doba čtení: 3 minuty

Bystrý a silný? Co (ne)umí doplněk stravy GABA

Látka GABA je u nás pro výrobu doplňků stravy a potravin zakázána, přesto ji lidé užívají například ve formě čajů. Její funkce není zatím přesně známá, ale experimenty naznačují zajímavé možnosti.

9. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Malí výrobci potravin bojují s hromadou formalit. Zjednodušení nestačí

Redukce údajů na obalech potravin, kterou navrhuje ministerstvo, je dobrý krok. Ale je to málo. Co může skutečně pomoci malým výrobcům potravin?

28. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Trend: Potraviny z výkalů. Nechutné?

Pitná voda z výkalů je projektem miliardáře Billa Gatese. A to projektem veskrze ušlechtilým. Zato káva ze sloního trusu – to je jiná káva. Fajnovka pro boháče. Ale i z ní profitují domorodci – a sloni.

Doba čtení: 3 minuty

Za zmatky kolem potravin může trh

Přesněji specifika českého trhu. Myslíme to dobře, jen aby to nedopadlo jako vždycky… Glosa k zákonu o významné tržní síle.

Doba čtení: 5 minut

Dětská šunka, dětský kečup, dětské… Má smysl je kupovat?

Potraviny „pro děti“ mnohdy nejsou o nic lepší než ty běžné. Liší se jen nápisy a obrázky, ale ne složením. Jejich kvalita je dokonce někdy i horší a najdou se mezi nimi i výrobky pro děti zcela nevhodné.

20. 5. 2015 12:01
Doba čtení: 3 minuty

Zapomenuté potraviny: Vodní ořechy na vymření

„Vodní ořechy“, plody kotvice plovoucí, se dříve jedly stejně jako jedlé kaštany. Našli byste je skoro v každém rybníku. Dnes je kotvice kriticky ohroženým druhem. Kam zmizely oblíbené plodiny našich předků?

20. 5. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ministři zemědělství proti obchodním řetězcům

„Obchodní řetězce nesmí zneužívat svého postavení na trhu a znevýhodňovat zemědělce a potravináře,“ shoduje se ministr Marian Jurečka s resortními kolegy.

19. 5. 2015 13:28
Doba čtení: 1 minuta

Lokálka: Prodáváme jen to dobré. A mrkev v rohlíku

V pardubické Lokálce nenajdete ani jednu mašinku a už vůbec se tu nedozvíte, kdy jede vlak. Lokálka je totiž nová rodinná prodejna potravin. Nabízí to nejlepší od českých farmářů a maloproducentů.

11. 5. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Jak se obchody staví ke svým chybám?

Prodejny potravin ne vždy fungují podle našich představ, tu najdeme plesnivou zeleninu, tu prošlý salám. Stávat by se to nemělo, ale stává se. Jak na konfrontaci s pochybením reagují samotné obchody?

Doba čtení: 5 minut

Odpůrce GMO usvědčuje z omylu sama příroda

EU rozhodla ponechat na vůli členských zemí, zda na svém území zakáží pěstovat geneticky modifikované (GM) plodiny, které byly předtím schváleny pro komerční produkci či užití na úrovni EU.

Doba čtení: 5 minut

Návrat ječmene. Je jiný než kdysi

V současnosti představuje ječmen pěstovaný na našich polích především významnou surovinu k výrobě tekutého chleba – tedy piva. V minulosti bylo ale potravinářské využití ječmene daleko širší.

Doba čtení: 3 minuty

Značení nebalených potravin se od Nového roku mění

Hned od ledna začíná platit novela zákona o potravinách, která přinese širší možnosti výběru při nakupování. Budeme znát alergeny, údaje o hlavních složkách, jen s tou zemí původu je to zase všelijaké.

1. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ošetření bez chemie nemusí zvyšovat cenu potravin

Používání alternativních nechemických prostředků nemusí nutně vést ke zdražení produkce. Bohužel benevolentní přístup k dodržování zákonů nahrává výrobcům chemie a tím i jejímu používání.

17. 12. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Když bažanta, tak slepici

Žádné kuře a la bažant, dejte si originál. Právě teď ho můžete mít za čerstva z lesa. Nebo spíše ji, nejchutnější maso má zhruba roční bažantí slípka.

Doba čtení: 3 minuty

Čeští maloobchodníci hlásí: Není pravda, že neexistujeme

Idea národního maloobchodního potravinářského řetězce, po kterém veřejně a opakovaně v minulosti volal prezident ČR Miloš Zeman, je naplněna. Respektive, je institucionalizována.

Doba čtení: 3 minuty