Hlavní navigace

Sterilizace

Sdílet

Sterilizace je metoda zabraňující početí, jedna z forem antikoncepce. U nás však v současné době není příliš často využívána. Jedním z důvodů byla skutečnost, že dříve sterilizace vyžadovala hospitalizaci v nemocnici. To už ale neplatí. Nyní lze sterilizaci podstoupit i ambulantně.

Princip

Sterilizací se rozumí zdravotní výkon zabraňující plodnosti bez odstranění nebo poškození pohlavních žláz. Jde o mechanické zabránění setkání spermie a vajíčka, dvou pohlavních buněk. Lékař na dlouhé cestě mezi pochvou a vaječníkem zavede v nejužším místě, do vejcovodu, speciální spirálky. Za tři měsíce tam zarostou a tím vejcovody uzavřou, zabrání pohybu vajíček.

Spolehlivost

Sterilizace je naprosto spolehlivá metoda antikoncepce, ale také nevratná. Nevratná na úrovni přirozeného oplození, i po sterilizaci je ještě možnost umělého oplození.

Pro koho je vhodná

Cílovou skupinou jsou ženy, které jsou jasně rozhodnuty, že nechtějí mít další děti. Pro ně by to měla být metoda první volby. Obvykle jde o ženy kolem 35 – 40 let, zaměstnané, které nechtějí užívat hormonální prostředky a mít antikoncepci vyřešenou dlouhodobě, bez častých návštěv lékaře, bez nutnosti hlídat pravidelné užívání pilulek, a spolehlivě.

Sterilizace může být doporučena i ze zdravotních důvodů, obvykle jde o stav, který znamená, že by žena v průběhu těhotenství nebo porodu byla vážně ohrožena na zdraví nebo na životě. Doporučuje se také např. při opakovaném císařském řezu.

Občasné výhrady vůči sterilizaci, že žena již nemenstruuje, ztloustne, je frigidní ap., jsou pouze fámy. Ve skutečnosti sterilizace je jedna z metod, která nemá vůbec nic společného s hormonální funkcí, s pohlavním životem, s pociťováním.

Pro koho je nevhodná

Pro ženy, které plánují mít v budoucnu děti.

Ženám blížícím se klimakteriu se již nevyplatí finančně (alespoň za současných podmínek).

Jediné riziko hrozí, kdyby se sterilizace provedla ženě s psychiatrickým onemocněním. Mohla by se zafixovat na to, že už nemůže mít děti, že tím ztratila svoji hodnotu.

Finanční náročnost

Sterilizaci hradí pojišťovna pouze ze zdravotních důvodů. Ceny sterilizace coby formy antikoncepce závisí na konkrétním lékaři či zdravotním zařízení. Za hospitalizace stojí cca 10 000–20 000, ambulantně do cca 25 000 Kč.

Zdravotní rizika

Bezpečná metoda bez rizik.

Vyjádření lékaře

„Pokud už žena nechce děti, je pro ni sterilizace nejbezpečnější metodou,“ říká gynekolog Martin Charvát. „Věřím, že díky novince – ambulantně prováděné sterilizaci – se tato metoda stane naprosto rovnocennou variantou hormonální a nitroděložní antikoncepci.“ Ve zdravotnickém zařízení Gynera jako jeden z prvních v ČR začal provádět sterilizaci, k níž žena nepotřebuje ani narkózu, ani nemocnici, a domů odchází po dvaceti minutách a po svých.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).