Hlavní navigace

Kondom

Sdílet

Spojit funkci antikoncepce a zároveň ochrany před pohlavními nemocemi, takový je smysl kondomu. Malé gumové věci, která zachránila nejednomu člověku zdraví a zabránila vzniku lecčehos nechtěného. I přes jistý uživatelský diskomfort se stále jedná o jednu z nejdostupnějších metod antikoncepce. Mimo jiné i proto, že kondomy se dají koupit prakticky kdekoliv.

Rodina-vztahy-antikoncepce-kondomPrincip

Kondom patří mezi bariérové metody antikoncepce. Pracuje tak, že zabraňuje spojení spermií s vajíčkem. Aby správně fungoval, je nutné dodržet několik pravidel při jeho používání. Vždy je nutné použít nový kondom, a to i v případě, kdy dojde k opakovanému pohlavnímu styku. Nikdy nemanipulujte s kondomem s ostrými nehty, může dojít k jeho protržení. Nasaďte jej dříve, než dojde ke kontaktu penisu s vagínou. Penis je dobré vytáhnout ihned po ejakulaci a při jeho vytahování kondom přidržet. Používejte jen kondomy, které nemají prošlou záruční lhůtu.

Pokud chcete chránit své zdraví před nebezpečnými pohlavně přenosnými nemocemi, používejte kondom vždy, když máte styk s neznámým partnerem, začínáte nový vztah nebo ani jeden z vás nemá stálý vztah.

Spolehlivost

Teoretická spolehlivost kondomu je velmi vysoká, uvádí se 1% selhání. Avšak praktická spolehlivost je výrazně nižší, což je zapříčiněno především chybami při použití. Například se kondom nasadí příliš pozdě, nesprávně, sklouzne nebo dojde k jeho mechanickému poškození například nehty.

Pro koho je vhodná

Jedná se o ideální metodu antikoncepce pro mladé lidi, dále pro ty, kteří střídají partnery případně mají sexuální kontakt s nespolehlivým partnerem. Rovněž je vhodný v případě, kdy žena není schopná snášet hormonální antikoncepci.

Pro koho je nevhodná

Kondom může používat naprosto kdokoliv. Pouze velmi vzácně se může objevit alergie na latex, tu však lze obejít použitím kondomu z polyetylenu nebo polyuretanu. Často se ale můžete setkat s názorem, že „sex s kondomem je stejný jako sprchování v pláštěnce“. Případně, že použití kondomu je natolik neerotické, že muž neudrží erekci, nebo že žena, která má v kabelce kondom, je coura. Všechno jsou to pouhé mýty, navíc zdraví velmi nebezpečné.

Finanční náročnost

Jedno balení kondomů se třemi až čtyřmi kusy stojí od 20 do 60 Kč.

Zdravotní rizika

Použití kondomu nemá žádná zdravotní rizika, ale naopak velké výhody.

Zdravotní přínosy

Největším zdravotním přínosem kondomu je, že chrání před pohlavně přenosnými nemocemi jako je kapavka, syfilis, AIDS, chlamydie, trichomoniáza, kandidóza nebo herpes simplex. Z tohoto důvodů je správné trvat na jeho použití při sexu s neznámým nebo nespolehlivým partnerem. Je vhodné jej zvolit také v případě, kdy žena trpí infekcemi pochvy. Kondom je také nutný v případě, když žena zapomněla užít více než jednu pilulku hormonální antikoncepce, případně současně bere antibiotika, která snižují její účinnost.

Vyjádření lékaře

„Bariérová antikoncepce je vhodná pro ženy/páry s nepravidelným pohlavním životem, v nemonogamních vztazích – snižují riziko pohlavně přenosných onemocnění. Je méně pohodlná i spolehlivá,“ vysvětluje MUDr. Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).