Hlavní navigace

Hormonální antikoncepce – depotní implantát

Sdílet

Výrobci antikoncepce stále přemýšlejí nad tím, jak skloubit vysokou spolehlivost hormonální antikoncepce s lidsky přirozenou zapomnětlivostí. Jednou z metod, která tento rozpor řeší, je tzv. depotní antikoncepce ve formě podkožního implantátu, kdy se do svalu zavádí malá tyčinka chránící před otěhotněním tři roky.

Princip

Jedná se o gestagenní hormonální antikoncepci, tedy neobsahuje estrogen. Působí zcela stejně jako pilulky tohoto typu jen s tím rozdílem, že se malá tyčinka zavádí do svalu na vnitřní straně paže, kde se ponechává tři roky. Při tomto zákroku se používá lokální anestezie. Je však možné tyčinku kdykoliv vyndat a navrátit tak ženě plodnost. Nejsou zde tedy prodlevy mezi ukončením používání antikoncepce a možností otěhotnět.

Spolehlivost

Jedná se o velmi spolehlivou metodu srovnatelnou se sterilizací.

Pro koho je vhodná

Jedná se velmi dobrou metodu pro ženy, které nesnáší antikoncepci s obsahem estrogenu. Rovněž jde o ideální možnost, jak se chránit proti početí dlouhodobě bez nutnosti každodenního hlídání, zda si žena včas vzala pilulku.

Pro koho je nevhodná

Všechny metody gestagenní antikoncepce, ať již injekce, pilulky nebo implantáty, zvyšují riziko nepravidelného krvácení. Proto gestageny nejsou vhodné pro velmi mladé dívky a naopak ženy na hranici klimakteria. Pokud trpíte depresemi, epilepsií, závažnými onemocněními jater, osteoporózou, poraďte se o užívání pilulky s lékařem. V případě sexuálních styku s rizikovým partnerem je nutné použít ještě kondom jako ochrana před pohlavně přenosnými chorobami.

Finanční náročnost

Z dlouhodobého hlediska se nejedná o příliš finančně náročnou metodu, avšak nárazově je nutné investovat zhruba 5 tisíc korun.

Zdravotní rizika

Gestagenní metody nemají žádná závažnější rizika a hodí se i pro nemocné ženy, pro které kombinovaná pilulka není vhodná. Mají však některé nevýhody. Nejčastěji se objevují poruchy menstruačního cyklu jako nepravidelné krvácení, špinění mimo menstruaci nebo úplné vymizení menstruace. Dále se může objevit snížení libida, napětí v prsou a migréna.

Zdravotní přínosy

V důsledku užívání gestagenů může dojít k úplnému vymizení menstruace, tedy nedochází ke ztrátám krve, ani železa. Neobjevuje se chudokrevnost, což je pro zdraví ženy výhodou.

Vyjádření lékaře

„Všechny formy gestagenní antikoncepce jsou zatíženy vyšším rizikem nepravidelného krvácení, zvláště depotní formy nejsou proto zcela vhodné pro ženy v klimakteriu,“ říká Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).