Hlavní navigace

Kondiční plavání

Sdílet

Plavání, čili pohyb po vodní hladině, ale i pod ní, patří k jedné z našich nejprospěšnějších fyzických aktivit. Plavat můžeme od útlého dětství až do pozdního věku. Ostatně jsme na pohyb ve vodě zvyklí již od prenatálního vývoje v těle matky. Někdo dokonce přichází ve vodě i na svět – některé rodičky totiž upřednostňují způsob porodu do vody.

Výčet pozitivních vlivů

Plavat může opravdu téměř každý, dokonce i lidé s omezenými pohybovými možnostmi, protože voda zmírní vliv gravitace na naše těla, což odlehčuje páteři a celému pohybovému aparátu. Rozsáhlý pohyb horních i dolních končetin působí příznivě také na rozvoj kloubní pohyblivosti. Sport-relax-plavani-06

Při plavání rovnoměrně zatěžujeme svalstvo celého těla a tím dochází k lepšímu prokrvení tkání. To, že se při něm pohybujeme  horizontálně, má příznivý vliv na oběhový systém a zároveň usnadňuje náročnou práci srdci.

Když plaveme správně, nutí nás to pravidelně dýchat a překonávat tím  tlak a odpor vody, což zvyšuje maximální expirační sílu a vitální kapacitu plic.

Vzhledem k tomu, že teplota vody bývá nižší než teplota vzduchu, působí toto prostředí pozitivně na rozvoj termoregulačních schopností lidského organismu, což  napomáhá jeho otužování.

Všechny pozitivní vlivy plavání jsou přímo úměrné tomu, s jakou pravidelností a intenzitou se mu věnujeme. Samozřejmě je tedy rozdíl mezi tím, zda plaveme systematicky, tedy kondičně, nebo se jen tak spontánně koupeme.

Pochopitelně má jak letní koupání, tak i hry ve vodě své klady: trávíme při nich volný čas na čerstvém vzduchu, který je těsně nad vodní hladinou očištěn od prachu a nasycen vodními parami, což příznivě působí na sliznici horních cest dýchacích.  

Sečteno a podtrženo, je plavání jednou z nejlepších aktivit pro naše zdraví. Pozitivně působí na naši fyzičku, ale i na psychiku, protože bezprostřední kontakt s vodou  zklidňuje náš duševní stav ohrožovaný tolika nežádoucími civilizačními vlivy.  

Vypněte na chvíli notebooky i mobilní telefony, odložte pracovní nářadí i náčiní a vypravte se co nejdříve k vodě. Pokud neodjedete někam do teplých krajin, navštivte nejbližší krytý bazén a udělejte tak dobrý skutek pro své zdraví.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).