Antikoncepční náplast

Hormonální antikoncepce má nesporné výhody pro svou spolehlivost, ale také pozitivní účinky na zdraví žen. Jenže je tu jedna velká nevýhoda, vyžaduje kázeň ze strany uživatelek a v tom je mnohdy problém. Postupně tak na trh přicházejí nové a nové metody, které zjednodušují užívání hormonální antikoncepce, a jednou z nich je antikoncepční náplast.

Rodina-vztahy-antikoncepce-náplastPrincip

Antikoncepční náplast funguje na stejném principu jako kombinovaná hormonální antikoncepce, pouze je u ní odlišný způsob užívání. Hormony tak neputují do organismu žaludkem, ale skrze kůži. Jednou týdně si žena na kůži nalepí náplast tělové barvy a z ní se uvolňují hormony, které mimo jiné ovlivňují děložní sliznici, blokují ovulaci a zahušťují děložní hlen.

Spolehlivost

Jedná se o velmi spolehlivou metodu antikoncepce. Její spolehlivost je vyšší oproti pilulkám hormonální antikoncepce, protože se vyměňuje pouze jednou týdně. Navíc účinek náplasti přetrvává ještě 48 hodin po odlepení náplasti, což ovšem není důvodem k tomu, aby nebyl dodržován týdenní interval mezi výměnou.

Pro koho je vhodná

Jedná se o vhodnou metodu pro ženy od 18 do 45 let, u kterých není kontraindikace užívání hormonální antikoncepce. Hodí se pro ženy, které chtějí mít spolehlivou antikoncepci, ale jsou zapomnětlivé.

Pro koho je nevhodná

Opět jako u všech metod hormonální antikoncepce platí, že nechrání před pohlavními chorobami, proto je v případě styku s rizikovým partnerem potřeba použít kondom. Není vhodná pro ženy, které nesmění užívat hormonální antikoncepci, tedy mají problémy s vysokým tlakem, oběhovým systémem a jsou silné kuřačky. Tato metoda je problematická u žen s hmotností nad 90 kg, protože u nich nedochází k dostatečnému vstřebání účinných látek.

Finanční náročnost

Měsíční dávka stojí zhruba 300 až 400 Kč.

Zdravotní rizika

Rizika jsou stejná jako u jiných metod hormonální antikoncepce. Tedy zvyšuje se riziko žilní trombózy, avšak nikoliv výrazně. Mohou se vyskytnou vedlejší účinky jako špinění, bolesti hlavy, deprese, snížení libida, vyrážka, akné, bolesti břicha atd.

Zdravotní přínosy

Každá žena reaguje na hormonální antikoncepci jinak, a tak jedné může tato metoda maximálně vyhovovat, a naopak druhé způsobovat nemalé komplikace. O jejím používání se proto poraďte s lékařem.

Vyjádření lékaře

Během první tří měsíců užívání se může vyskytnout nepravidelné krvácení, špinění, bolesti prsou a břicha, pokud samovolně nezmizí, kontaktujte svého lékaře.

Vyberte si správnou antikoncepci - informace o speciálu Hormonální antikoncepce – depotní implantát        

Názory na Antikoncepční náplast

zozolle
zozolle (neregistrovaný) ---.254.broadband11.iol.cz
31. 10. 2014 16:52 Nový

špinění

Chtěla bych se zeptat, pokud bych na to přešla s antikoncepce (prášků), u kterých stále špiním. Špiníte při začítku používání náplastí? Děkuji.

Sweet
Sweet (neregistrovaný) ---.8.broadband2.iol.cz
1. 9. 2010 16:07 Nový

Re: Antikoncepční náplast

celé vlákno

ahoj,já beru evru nepřetržitě dva roky-nedělám si přestávky na menstruaci a jsem maximálně spokojená§i můj pan doktor mi řekl,že kdyby byl žena,řešil by to taky tak.....je to úleva…

dada
dada (neregistrovaný) ---.static.adsl.vol.cz
5. 5. 2010 15:14 Nový

Re: Antikoncepční náplast

celé vlákno

Žádná hormonální antikoncepce se nedá v lékárně koupit bez předpisu ať už prášky nebo náplast

petra
petra (neregistrovaný) 88.146.182.---
9. 2. 2010 20:43 Nový

Re: Antikoncepční náplast

celé vlákno

muzu se zeptat da se koupit v lekarne bez lekarskeho predpisu?? Dekuji moc

jajokuk
jajokuk (neregistrovaný) ---.cust.sloane.cz
31. 1. 2010 11:02 Nový

Re: Antikoncepční náplast

celé vlákno

Je to super jen po šesti letech užívání už mi to neudrží cyklus a začínám krvácet už o týden dřív a trvá mi to čtrnáct dnů musela jsem změnit. Ale doufám že po čase se budu zase moc vrátit a bude to v poho