Hlavní navigace

Přirozené plánování rodičovství

Sdílet

Představte si antikoncepci naprosto bez negativních vedlejších účinků na zdraví, ale i životní prostředí, s nulovou finanční náročností a bez nutností používat složité pomůcky. Takto se dá shrnout tzv. přirozené plánování rodičovství (PPR). Pod názvem se skrývá bedlivé pozorování ženského těla. V poslední době o ně roste zájem pod vlivem stále větší popularity ekologického způsobu života.

Rodina-vztahy-antikoncepce-kalendár-přirozené-plánování-rodičovsPrincip

Principem PPR je, že pár nemá pohlavní styk v plodném období a naopak jej má během neplodného období. Přirozeností se rozumí, že partneři uměle nezasahují do menstruačního cyklu, oplodnění ani následných dějů v ženském těle a pouze využívají přirozených období neplodnosti. V praxi ale musejí počítat s dobou abstinence, která se může protáhnout až na polovinu menstruačního cyklu, tedy asi 14 dní. 

Symtotermální metoda, nejspolehlivější z několika metod PPR, je založena na sledování změn probíhajících v ženském organismu během menstruačního cyklu. Sledují se nejméně dva ukazatele, jejichž vývoj se zaznamenává do tabulky, která se následně vyhodnocuje. Prvním je pravidelné měření teploty v pochvě. To se provádí každý den ve stejném čase ihned po probuzení. Před ovulací je teplota nižší. Druhým ukazatelem je sledování některého z příznaků neboli symptomů. Žena sleduje hlen děložního čípku nebo změny na samotném čípku. Vzhled a kvalita hlenu děložního čípku se v průběhu cyklu mění. Na základě pozorování je pak možné určit plodné a neplodné období během cyklu. Během spolehlivě určeného neplodného období pak mohou mít partneři pohlavní styk, aniž by riskovali otěhotnění.

Pro koho je vhodná

Metoda vyžaduje značnou sebekázeň, trpělivost a pečlivost. Pokud máte zálibu ve vedení tabulek, vyhodnocování údajů z nich a bedlivém pozorování, je tato metoda ideální právě pro vás. PPR vyhovuje stabilním párům, které odmítají umělou antikoncepci a nemají problém s obdobím sexuální abstinence. PPR není nijak omezeno věkem ženy, pouze její schopnosti naučit se pozorovat vlastní tělo. Navíc PPR je jedinou alternativou antikoncepce pro silně nábožensky přesvědčené lidi, katolická církev dokonce ani jinou metodu nepovoluje.

Pro koho je nevhodná

Pokud nemáte stálý a stabilní partnerský vztah, je PPR pro vás zcela nevhodné vzhledem k nutnosti vést si pravidelné záznamy a přesně dodržovat období sexuální abstinence. PPR rovněž není ideální pro sexuálně velmi aktivní pár, kterému delší doba bez sexu činí potíže.

Finanční náročnost

PPR nijak nezatěžuje peněženku. Náklady na tuto antikoncepční metodu jsou minimální, pár potřebuje pouze teploměr, papír a tužku.

Zdravotní rizika

PPR nemá žádný vliv na zdraví ženy ani muže.

Zdravotní přínosy

Hlavní výhodou PPR je skutečnost, že se žena díky pozorování naučí velmi dobře znát své tělo a jeho reakce. Z tohoto důvodu pak lépe rozpozná případné zdravotní problémy. Navíc PPR lze s úspěchem použít také při snaze o oplodnění. Díky sledování změn je žena schopna určit své plodné období a ideálně zvolit dobu soulože.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).