Hlavní navigace

Hormonální antikoncepce – vaginální kroužek

Sdílet

Posledním hitem na antikoncepčním poli je vaginální kroužek. Ačkoliv se zavádí do pochvy, jedná se kombinovanou metodu hormonální antikoncepce. Tato nová metoda si postupně získává dosud nedůvěřivé ženy zvyklé po dvě generace na pilulky.

Rodina-vztahy-antikoncepce-vaginální-kroužekPrincip

Vaginální kroužek, který si žena jednou měsíčně zavádí do pochvy a po třech týdnech jej vyjme, čtvrtý týden zůstává při „menstruaci“. Přirozená anatomie pochvy umožňuje pevné uschování kroužku uvnitř, tedy nehrozí, že by kroužek „vypadnul“ nebo byl partnerem pociťován při sexuálním styku. Z kroužku se uvolňují hormony, které blokují ovulaci, mění sílu děložní sliznice a hustotu hlenu na děložním hrdle.

Spolehlivost

Jedná se o velmi spolehlivou metodu. Její spolehlivost je vyšší než u pilulek, protože odpadají tolik časté chyby uživatelek.

Pro koho je vhodná

Je vhodná pro ženy, které tablety zapomínají nebo mají trávicí obtíže při jejich užívání (nevolnost, zvracení). Ideální je pro ženy v dlouhodobém partnerském vztahu, který je monogamní a je tedy sníženo riziko přenosu pohlavní choroby. Pokud má žena nestálý sexuální život s potenciálně rizikovým partnerem, což je na začátku vztahu prakticky každý, je vhodné hormonální antikoncepci kombinovat s kondomem.

Pro koho je nevhodná

Tato metoda není vhodná pro ženy se sníženými jaterními funkcemi, s neléčenou či nekompenzovanou hypertenzí, vysokým krevním tlakem. Současně pokud někdo z vašich příbuzných zemřel na choroby oběhového systému, například embolii, je třeba se o užívání poradit s lékařem.

Finanční náročnost

Cena za dávku na jeden měsíc se pohybuje od 300 do 400 Kč.

Zdravotní rizika

Nejzávažnějším rizikem jsou tromboembolické komplikace, jejich riziko je však mnohem nižší než v graviditě. Dále se mohou vyskytnout změny libida, nechutenství, bolesti hlavy, deprese, pocity napětí v prsou a špinění. Tyto vedlejší účinky však zpravidla po dvou až třech měsících užívání mizí.

Zdravotní přínosy

Příznivými vlastnostmi jsou snížené menstruační krvácení a tedy krevní ztráty, nižší riziko pánevního zánětu, zlepšení bolesti při menstruaci, nižší riziko karcinomu děložní sliznice a vaječníků, zlepšení pleti atd.

Vyjádření lékaře

„Vaginální kroužek mohou užívat ženy všech věkových kategorií, které nemají kontraindikace estrogen-gestagenní kombinace,“ říká MUDr. Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).