Průkopníkem aerobních cvičení se stal armádní lékař Kenneth Cooper, který u svých vojáku upřednostňoval kardiovaskulární cvičení před klasickým posilováním. Během roku 1968 se Cooperovy metody postupně vylepšovaly doplněním aerobního cvičení a prvky tance a vznikl tak aerobik. Vznik a rozvoj aerobiku je rovněž spojován se hollywoodskou herečkou Jane Fondovou, která o něm vydala mnoho knih a videokazet s programy aerobního cvičení. V 80. a 90. letech minulého století se aerobic stal mezinárodní sportovní disciplínou jak pro ženy, tak pro muže.
V současné době je fitness spíše životním stylem pohledných, mladě vypadajících a stále opálených lidí, kterým práce na vlastním těle nepřináší jen radost z pohybu, ale jistou společenskou nutnost až závislost. Stoupenci fitness cvičí téměř denně, takže už vůbec nelze hovořit o rekreačním sportu, jejich sportování se blíží spíše vrcholovému tréninku, který se již vzdaluje od zdraví prospěšné aktivity.
To ovšem neznamená, že bychom se měli cvičení vyhýbat. Je stále hodně těch, kteří si jdou do fitka dvakrát třikrát týdně prostě „zamakat“, protože už nechtějí mít rozbředlé svalstvo. Kromě zpevněné postavy, zvýšené kondice nám cvičení pomůže také ke správnému držení těla a někdy nás zbavuje i nahromaděné agresivity a pozitivně ovlivňuje naše myšlení díky uvolňovaným endorfinům, nazývaným hormony dobré nálady.
Vraťme se tedy k původnímu pojetí fitness a s heslem „všeho s mírou“ vtrhněme do fitnesscenter.