Hlavní navigace

Postkoitální antikoncepce EllaOne

Sdílet

Nouzová antikoncepce „po“ je určena skutečně pro případy nouze. V žádném případě nenahrazuje běžnou antikoncepci. EllaOne, která funguje na jiném principu než hormonální postkoitální antikoncepce, je u nás volně prodejná od 15. dubna 2015.

Princip

EllaOne není hormon, jde o tzv. selektivní modulátor progesteronových receptorů – obsahuje látku ulipristal acetát. Oddaluje ovulaci a zabraňuje tak setkání vajíčka se spermií.

Pracuje na principu oddálení uvolnění vajíčka. Díky tomu v době uvolnění vajíčka (ovulace) už nemohou spermie toto vajíčko oplodnit.

Dokáže zabránit těhotenství i v případě, kdy má žena těsně před ovulací – tedy v době, kdy je riziko otěhotnění nejvyšší. Je možné ji užít až do pěti dní po pohlavním styku.

Spolehlivost

Vysoká. Uvádí se zhruba osmdesát až sto procent. Záleží na tom, jak rychle se tableta podá a na fázi cyklu. Účinnost je nejvyšší, pokud je užita do 24 hodin od nechráněného styku.

Pokud má žena pohlavní styk po užití EllaOne, může dojít k těhotenství. Do konce následující menstruace je třeba se chránit bariérovou antikoncepční metodou, a to i v případě, že žena užívá antikoncepční pilulky.

„Pilulka po“ nezpůsobuje interrupci. Pokud je žena již těhotná, je příliš pozdě na užití nouzové antikoncepce, protože tato antikoncepce zabraňuje otěhotnění.

Pro koho je vhodná

Nemá omezení, ale je určena pouze jako nouzová antikoncepce, nikoli k pravidelnému ani častému užívání. Pokud potřebujete dlouhodobě řešit tuto otázku, poraďte s lékařem a spolu vyberte vhodnější metodu antikoncepce.

Pro koho je nevhodná

Není vhodné užívat ji v situaci, kdy žena má pocit, že už by mohla být těhotná.

Finanční náročnost

Požívá se jednorázově jedna tableta. Doporučená cena za tabletu je 664 Kč.

Zdravotní rizika

Obdobná jako ostatní druhy postkoitální antikoncepce. Bolesti hlavy, pocity na zvracení. Opakované užívání vede k rozhození pravidelného cyklu.

Zdravotní přínosy

Metoda nemá žádné zdravotní přínosy, kromě schopnosti zabránit těhotenství.

Vyjádření lékaře

„Do volného prodeje přípravek uvolnila Evropská léková agentura na celoevropské úrovni vzhledem k jejímu bezpečnostnímu profilu a velké účinnosti. EllaOne je určena pro nouzové případy a má se užít co nejdříve po styku. Na rozdíl od hormonálních preparátů dokáže zastavit ovulaci ještě těsně před tím, než by měla nastat. Tím se zužuje okno, kdy postkoitální antikoncepce již není účinná,“ říká prof. MUDr. Pavel Calda, CSc., Gynekologicko-porodnická klinika 1. LFUK a VFN Praha. „Má podobně jako jiné přípravky také své vedlejší účinky, které mohou být nepříjemné, nejsou ale nijak časté ani dramatické, a nejsou jiné než u ostatních preparátů. Pokud by žena tuto nouzovou antikoncepci užívala pravidelně, třeba každý měsíc, výsledkem by byl rozhozený menstruační cyklus.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).