Hlavní navigace

Spermicidy – nehormonální antikoncepce

Sdílet

Spermicidní látky se aplikují do pochvy a poškozují nebo zabíjejí spermie, používají se bezprostředně před pohlavním stykem.

Rodina-vztahy-antikoncepcePrincip

Spermicidy fungují na základě toho, že chemicky ničí spermie, přesněji znemožňují jim pohyb. Jsou vyráběny ve formě krémů, čípků, globulí, pěn a vaginálních tampónů. Většina spermicidů účinkuje již pár minut po aplikaci a účinek přetrvává dvě až deset hodin. Velkou výhodou je jejich snadná dostupnost, bez nutnosti navštívit lékaře. Spermicidy se dají snadno koupit v lékárně nebo v drogerii. Nejčastěji používanou účinnou látkou je nonoxynol-9, který hubí i bakterie a viry, a do jisté míry snižuje riziko nákazy pohlavní chorobou.

Spermicidy se zavádí před každým pohlavním stykem do pochvy nezávisle na fázi menstruačního cyklu. Výjimku tvoří spermicidní tampóny, které účinkují 24 hodin a lze jej použít i při opakovaném styku. Důležité je vyhnout se výplachům pochvy nebo umýváním mýdlem minimálně dvě hodiny před aplikací, protože voda s mýdlem i v minimálním množství ničí účinnou látku spermicidu. Pokud je žena léčena jinými vaginálními přípravky, například při infekci a zánětech pochvy, nelze spermicidy používat, protože léčba snižuje jejich účinek.

Spolehlivost

Spermicidní gely či tablety, které  jsou v současnosti dostupné, dosahují již téměř obdobné spolehlivosti jako hormonální antikoncepce.

Pro koho je vhodná

Použití spermicidů není náročné, navíc jsou snadno dostupné. Důvody, proč je nepoužívat, jsou spíše subjektivní, jako přílišná vlhkost pochvy nebo jisté narušení spontánnosti styku.

Pro koho je nevhodná

Pokud je pro vás možnost otěhotnění naprosto nepřijatelná, je nutné spermicidy kombinovat s jinou antikoncepční metodou. Stejně tak, pokud provozujete sex s neznámým nebo rizikovým partnerem, je lepší použít ještě kondom.

Finanční náročnost

Spermicidy nejsou finančně náročné, jedna dávka vyjde zhruba na 10 až 20 korun. Náklady ale rostou s četností pohlavního styku.

Zdravotní rizika

Spermicidy nemají žádná zdravotní omezení, výjimku tvoří vzácné alergické reakce. Za jistou nevýhodu je někdy považováno, že spermicidy výrazně zvyšují vlhkost pochvy. To ovšem může být i výhodou. Při náhodném požití se neotrávíte, spermicidy nejsou jedovaté. Pokud by však došlo ke konzumaci většího množství a objevila se nevolnost, je lepší vyhledat lékaře.

Zdravotní přínosy

Výhodou spermicidů je, že snižují pravděpodobnost nákazy pohlavními chorobami, ale zcela ji nevylučují! Proto je vhodné je při rizikovém styku použít spolu s kondomem.

Vyjádření lékaře

„Nemají prakticky žádné kontraindikace (kromě alergie na látku), mohou je proto užívat ženy s kontraindikacemi užívání hormonů a ženy s nepravidelným pohlavním životem,“ říká MUDr. Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).