Hlavní navigace

Hormonální antikoncepce – kombinovaná pilulka

Sdílet

Jedním z klíčových vynálezů 20. století. Pomohla ženy osvobodit a dala jim dříve netušenou moc. Najednou to byly ony, kdo rozhodoval o tom, kdy a kolik dětí přivedou na svět.

Ačkoliv první hormonální pilulky obsahovaly mnohonásobně vyšší množství hormonů než ty současné a měly také mnohonásobně více vedlejších účinků, znamenaly pro ženy tak obrovskou změnu v jejich životě, že ji volily navzdory možným komplikacím. Hormonální pilulka je zkrátka malý velký zázrak.

Princip

Kombinovaná hormonální antikoncepce obsahuje estrogen a progesteron. Funguje na základě tří principů. Nejprve hormony blokují ovulaci, tedy vajíčko se ani neuvolňuje z vaječníku a „není, co by se mohlo spojit se spermií“. Dalším účinkem je to, že hormony zahušťují hlen děložního hrdla a značně komplikují spermiím cestu za vajíčkem. Nakonec se pod vlivem hormonální antikoncepce mění děložní sliznice, ta narůstá pouze nízká, a případně oplodněné vajíčko by se na ni tedy nemohlo uchytit. Právě třetí účinek, zeslabení děložní sliznice, je ženami velmi vítán, protože výrazně zeslabuje menstruační krvácení, a tak snižuje ztráty krve, s nimi související chudokrevnost a také bolestivost menstruace.

Spolehlivost

Teoretická spolehlivost hormonální antikoncepce je velmi vysoká. V praxi je to ale mnohem problematičtější. Tato metoda vyžaduje kázeň ze strany uživatelek. Pilulka se musí brát každý den ve stejnou dobu. Zpoždění více než 12 hodin může znamenat snížení spolehlivosti. Několik vynechaných tabletek během měsíce už je více než riskantních.

Pro koho je vhodná

Kombinovaná hormonální antikoncepce je vhodná pro ženy všech věkových kategorií. Nemusí se jí obávat mladé dívky, ženy plánující otěhotnění, ani ty, které již otěhotnět nechtějí. Ideální je pro ženy v dlouhodobém partnerském vztahu, který je monogamní a je tedy sníženo riziko přenosu pohlavní choroby. Pokud má žena nestálý sexuální život s potenciálně rizikovým partnerem, což je na začátku vztahu prakticky každý, je vhodné hormonální antikoncepci kombinovat s kondomem.

Pro koho je nevhodná

Tato metoda není vhodná pro ženy se sníženými jaterními funkcemi, s neléčenou či nekompenzovanou hypertenzí, vysokým krevním tlakem. Současně pokud někdo z vašich příbuzných zemřel na choroby oběhového systému, například embolii, je třeba se o užívání poradit s lékařem.

Finanční náročnost

Dávka na jeden měsíc vyjde zhruba na 100 až 400 Kč. Záleží na druhu preparátu.

Zdravotní rizika

Nejzávažnějším rizikem jsou tromboembolické komplikace, jejich riziko je však mnohem nižší než v graviditě. Dále se mohou vyskytnout změny libida, nechutenství, bolesti hlavy, deprese, pocity napětí v prsou a špinění. Tyto vedlejší účinky však zpravidla po dvou až třech měsících užívání mizí.

Zdravotní přínosy

Příznivými vlastnostmi jsou snížené menstruační krvácení a tedy krevní ztráty, nižší riziko pánevního zánětu, zlepšení bolesti při menstruaci, nižší riziko karcinomu děložní sliznice a vaječníků, zlepšení pleti atd.

Vyjádření lékaře

„Kombinovaná perorální antikoncepce je nejčastěji užívanou metodou antikoncepce. Její nevýhodou je nutnost každodenního užívání. Současné nízkodávkované tablety mohou rovněž užívat ženy všech věkových kategorií, pokud nemají kontraindikace (mezi ty však již patří např. věk nad 35 let u kuřaček),“ říká MUDr. Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).