Hlavní navigace

Očkování pro a proti

Sdílet

Předkládáme vám zřejmě nejrozsáhlejší polemiku na téma očkování u nás. Vyvolali ji rodiče, kteří vakcínám nevěří nebo se o nich chtějí dozvědět víc, než prozrazuje oficiální propaganda.

Kino sálu v Břeclavi praskalo onu červnovou sobotu ve švech. Konala se tu akce nazvaná Očkování pro a proti a přizvaní hosté dávali tušit, že účastníci uslyší názory značně odlišné. Svou přednášku tu prezentovala lékařka LUDMILA ELEKOVÁ, čím dál známější odpůrkyně očkování, a profesor ROMAN PRYMULA, který je již z titulu své funkce předsedy České vakcinologické společnosti naopak jeho zastánce.

V následné diskuzi s účastníky byla aktivním hostem také právnička ZUZANA CANDIGLIOTA z Ligy lidských práv. Diváci zahrnuli hosty desítkami písemných dotazů, a protože čas neumožnil všechny otázky zodpovědět na místě, najdete odpovědi, které protagonisté laskavě poskytli serveru Vitalia.cz, v našem speciálu OČKOVÁNÍ PRO A PROTI.

Z celé akce byl také pořízen filmový záznam, který je volně dostupný na youtube.com.

Mezi účastníky byli jak laici, tak odborníci – lékaři či sestry. Většinu publika tvořili rodiče malých dětí a obecně lidé zajímající se o problematiku očkování sice laicky, ale intenzivně. Pořadatelé břeclavského setkání, manželé Motelkovi, nejsou totiž zdaleka jedinými rodiči, kteří očkování viní ze zdravotních problémů svých dětí. Jiní rodiče shánějí informace preventivně, protože chtějí rozhodnout o tom, zda očkovat či neočkovat své dítě.

Jednoznačné odpovědi diváci nedostali a nenajdete je ani vy. Snad vám přesto budou užitečné:

Dotazy i odpovědi mají poněkud pracovní charakter, abychom splnili slib účastníkům akce i jeho protagonistům, že je zveřejníme v kompletním znění. Aktéři odpovídali každý zvlášť, v odpovědích na sebe tedy nereagují, jako tomu bylo přímo na místě, odpovídají pouze na položený dotaz. Otázky a témata se někdy částečně překrývají nebo opakují.

Na dotazy diváků z akce Očkování pro a proti v Břeclavi odpovídají:

LE – Ludmila ELEKOVÁ, praktická lékařka, věnuje se také homeopatii, dlouhodobě se zabývá problematikou očkování a je jeho kritikem

RP – Roman PRYMULA, specialista na očkování a epidemiolog, předseda České vakcinologické společnosti, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové

ZC – Zuzana CANDIGLIOTA, právnička a právní ředitelka Ligy lidských práv

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).