Hlavní navigace

Nehormonální nitroděložní tělísko GyneFix

Sdílet

Nechcete otěhotnět, ale ani užívat hormonální antikoncepci? Zkuste nitroděložní tělísko GyneFix. Z měděných kroužků se uvolňují ionty, které ničí spermie a fungují tak jako prevence otěhotnění.

Princip

První nitroděložní tělísko DANA (Dobrá A Neškodná Antikoncepce) fungovalo už od roku 1940. Od té doby mají klasická nitroděložní tělíska, jejichž účinnou látkou jsou hormony, tvar písmene T – mohou být různě velká a zavádějí se do dělohy.

Nitroděložní tělísko GyneFix je založeno na principu uvolňování iontů, které zabíjejí spermie, které se dostanou do ženské dělohy. Tělísko je polypropylenové vlákno,  na němž jsou měděné válečky, bývá 2mm nebo 5mm dlouhé, a tvoří ho 6 nebo 4 měděné válečky. Díky malým rozměrům se velmi dobře adaptuje tvaru dělohy.

Od roku 2010 je tělísko dostupné i u nás. Tělísko zavádějí proškolení gynekologové, kontroluje se ultrazvukem 3 měsíce po zavedení a jeho cena včetně zmíněné kontroly na 5 let bezproblémového užívání činí 3500 Kč.

V naší republice Gynefix zavádí na 650 speciálně proškolených gynekologů a jeho výhod už využívají desetitisíce žen. Seznam gynekologů najdete na internetu na stránkách www.whpharma.cz.

Spolehlivost

Nitroděložní tělísko GyneFix je spolehlivá a šetrná ochrana před nechtěným početím.

Pro koho je vhodná

Nitroděložní tělísko GyneFix je na rozdíl od jiných tělísek nehormonální. Je tedy jednou z mála forem nehormonální antikoncepce. Díky malým rozměrům a elasticitě je vhodné i pro ženy s malou dělohou, které ještě nerodily.

Pro koho je nevhodná

Nitroděložní tělísko chrání pouze před početím – není tedy vhodné pro promiskuitní ženy. Nezabraňuje sexuálně přenosným onemocněním, a při promiskuitě ženy se velmi často objevují záněty pochvy a dělohy.

Finanční náročnost

Za zavedení tělíska na dobu 5 let si vyškolení gynekologové účtují 3 500,– Kč.

Zdravotní rizika

Jelikož je tělísko GyneFix nehormonální,  je poměrně šetrné k tělu ženy, nezpůsobuje změnu hladiny hormonů, nenarušuje menstruační cyklus a nezpůsobuje problémy s plodností. Může ale vést k deformaci dělohy, způsobovat pánevní záněty, bolestivou menstruaci.

Tělísko také nechrání před sexuálně přenosnými chorobami.

Zdravotní přínosy

GyneFix je spolehlivý, dobře tolerovatelný, nezvyšuje objem krvácení (zejména varianta mini), neovlivňuje ovulaci, je vhodný pro každý věk i velikost dělohy, jednoduše se zavádí i odstraňuje, a plodnost se vrací prakticky okamžitě. Nelze pominout ještě jednu uživatelskou výhodu: GyneFix funguje jako postkoitální ochrana, ovšem jen v případě, že je zaveden do pěti dnů po nechráněném styku.

Vyjádření lékaře

 „Od běžných nitroděložních tělísek se GyneFix liší velmi malými rozměry – v děložní dutině zabírá jen minimum místa a protože je pružný, perfektně se adaptuje v jakékoliv děloze,“ popisuje výhody moderní antikoncepce její tvůrce, belgický gynekolog Dirk Wildemeersch.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).