Hlavní navigace

Antikoncepce

Metody k zabránění oplodnění. Antikoncepce má zabránit setkání a spojení vajíčka se spermií. Existuje několik metod s různou spolehlivostí (používá se tzv. Pearlův index), výhodami a nevýhodami.

Podrobnosti najdete ve speciálu věnovanému hormonálním i nehormonálním metodám: Vyberte si správnou antikoncepci.

Související témata: sex, těhotenství, Postinor

Nehormonální antikoncepce není jen módním trendem

Hormonální pilulky se kdysi zdály být perfektním řešením všech nechtěných těhotenství, ukazuje se však čím dál více, že tomu tak není. Jak se přiblížit k vytouženým sto procentům spolehlivé ochrany bez vedlejších účinků?

16. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 7 minut

Vasektomie: co obnáší nejspolehlivější mužská antikoncepce

Čtvrtina českých mužů si mylně myslí, že při vasektomii přijdou o varlata a že skončí jejich sexuální život. Další zajímá, jestli je vasektomie vratná a jaká je její cena.

24. 10. 2018 13:03
Doba čtení: 3 minuty

Antikoncepce ovlivní stav pleti a akné

Je antikoncepce vhodná na akné? Užívání hormonálních pilulek skutečně ovlivňuje – mimo jiné – pokožku. Proč po ní pleť často vypadá lépe?

13. 8. 2018 13:39
Doba čtení: 2 minuty

Neplodnost po vysazení antikoncepce? K čemu vedou hormonální pilulky

Jsou volbou bezmála poloviny žen v reprodukčním věku. Hormonální antikoncepci bereme běžně deset nebo patnáct let v kuse. A málokterá žena vůbec tuší, že tahle metoda je primárně určena jen na dočasné užití. Ve chvíli, kdy pak chce otěhotnět, nastává problém.

14. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Prodeje kondomů vzrůstají. Lepší už je to jen na Vánoce

Nejstrmější nárůst prodeje kondomů je hlášen vždy kolem svatého Valentýna, ale i v měsících, které se svátkem zamilovaných nemají nic společného. Jaké jsou další možnosti ochrany, které se nejčastěji využívají?

16. 2. 2018 13:00
Doba čtení: 1 minuta

Historie antikoncepce: Početí bránil krokodýlí trus

Zatímco porodnictví je staré jako lidstvo samo, antikoncepce rozhodně ne. Možná by vás zajímalo, jaké „zaručené“ prostředky vymýšleli proti početí naši předkové.

Doba čtení: 4 minuty

Antikoncepce + kouření = průšvih

Onemocnění tepen může mít různé příčiny i různé následky. V posledních letech ale lékaři sledují znepokojivý trend – významně přibývá velmi mladých pacientek. Příčina je prý jasná – kombinace kouření a užívání antikoncepce. A následky? Mrtvice ve dvaceti.

Doba čtení: 7 minut

Vasektomie znamená mužskou sterilizaci. Je to napořád?

Vasektomie může být alternativou k prezervativům nebo ženské antikoncepci. Sterilizace pro muže však budí obavy; je tu strach ze zákroku a nezodpovězené otázky: Jak to bude se sexem? A jde to vzít zpátky?

8. 3. 2017 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Vzrůstá zájem žen o zavedení nitroděložního tělíska

Množství typů antikoncepce je v současnosti veliké a žena si může vybrat z různých forem. Kromě přípravků kombinované hormonální antikoncepce jsou to nitroděložní tělíska.

12. 4. 2016 10:03
Doba čtení: 2 minuty

První antikoncepce: výhody a nevýhody hormonálních pilulek

Antikoncepce je nejčastějším důvodem vůbec první návštěvy mladých dívek v ordinaci gynekologa. Předpisu na první antikoncepci by měl předcházet především důkladný rozhovor.

Doba čtení: 3 minuty

3 typy antikoncepce po styku koupíte bez receptu

Takzvaná „pilulka po“, postkoitální antikoncepce, odborně „intercepce“, označuje metodu bránící početí užívanou po nechráněném pohlavním styku. Kvůli většímu množství vedlejších účinků není doporučována jako náhrada běžné antikoncepce, přesto stále zůstává poměrně spolehlivou „poslední záchranou“. Momentálně jsou v Čechách volně prodejné tři typy, z nichž každý má svá pro i proti.

Doba čtení: 4 minuty

V létě klesá prodej kondomů. Těhotenské testy jdou pak na dračku

Lékárenský e-shop Lékárna.cz analyzoval prodeje zboží spojeného se sexem.

16. 7. 2015 13:34
Doba čtení: 2 minuty

Nouzová pilulka v žádném případě nenahrazuje běžnou antikoncepci

Hodně nezodpovědná, bohatá a hloupá. Taková by podle profesora Pavla Caldy musela být žena, aby nadužívala nouzovou antikoncepci EllaOne. Pilulka je nově v prodeji bez lékařského předpisu a jako jediná postkoitální metoda není založena na obsahu hormonů.

Doba čtení: 7 minut

Antikoncepční pilulky? Potíže mohou způsobit po vysazení

Neochvějně si drží první místo v oblíbenosti antikoncepčních metod, užívají ji šestnáctileté dívky i padesátileté dámy. Hormonální antikoncepce v pilulkách má ale i své stinné stránky, a to nejen během užívání.

Doba čtení: 4 minuty

7 výhod dlouhodobé antikoncepce

Dlouhodobá antikoncepce je pohodlnou alternativou pilulek. Na užívání není třeba myslet každý den a je opravdu účinná.

8. 4. 2015 11:47
Doba čtení: 2 minuty

Jak se rodí kondomy

Malajsijská společnost Karex Berhard je největším světovým výrobcem kondomů. Firma, která ovládá přes 10 % světového trhu s kondomy, má dva výrobní závody v Malajsii a jeden v Thajsku. Rodinná firma vznikla v roce 1988 a své výrobky dodává i zavedeným značkám, jako je například Durex.

19. 2. 2015 16:21

Třezalka a (ne)spolehlivost hormonální antikoncepce

I s bylinami je třeba nakládat jako s léčivy. Prášky na vysoký tlak se také nebudete ládovat jako figurkami z vánoční kolekce. Vše má své. Například třezalka je „podezřelá“ z vlivu na úspěšnost antikoncepce.

Doba čtení: 5 minut

Když nitroděložní tělísko, tak jaké?

Antikoncepce, to nejsou jen prášky. Ženy objevují nitroděložní antikoncepci a uživatelek pilulek ubývá. Jaké jsou výhody a nevýhody nitroděložního tělíska a které vybrat?

Doba čtení: 3 minuty

Hormonální antikoncepce se píše jak na běžícím pásu

Jen málo žen diskutuje se svým gynekologem. Ti automaticky předepisují hormonální pilulky. Přitom výběr antikoncepce ovlivňuje řada faktorů.

Doba čtení: 5 minut

Menstruace v těhotenství? Na co se ženy ptají…

Můžu mít menstruaci a být těhotná? Kdy mám přestat brát antikoncepci, když chci dítě? Stačí zdravá výživa, nebo jsou nutné vitamínové doplňky? Lékař odpovídá na časté dotazy.

10. 7. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Autismus – vakcíny, nebo hormony?

Nová steroidní hypotéza o možných příčinách autismu je poznatkem významným. Oslabuje dosavadní argumentaci o možné souvislosti autismu s očkováním?

Doba čtení: 7 minut

Žena má nárok na sterilizaci. Hrazena je jen ze zdravotních důvodů

Sterilizace je v podstatě jedna z forem antikoncepce. Jako takovou si ji žena hradí sama. Pokud jsou pro zákrok zdravotní důvody, přispívají na ni zdravotní pojišťovny.

30. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Hormonální antikoncepce a následky bezstarostné jízdy

Hormonální antikoncepce je úžasný vědecký objev. Daň, kterou za ni platíme, je a bude hodně vysoká.

Doba čtení: 3 minuty

Máte křečovky jen na jedné noze? Pak jste je zdědili

Genetická dispozice je hlavní příčinou onemocnění křečovými žilami. Problémům dále výrazně nahrává dlouhé sezení a také stání, proto se „křečovkám“ přezdívá kadeřnická nemoc.

26. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 9 minut

O antikoncepci rozhoduje primárně gynekolog. Ale nemusí

Loni bylo v Česku uměle přerušeno na devatenáct tisíc nežádoucích těhotenství. Nový průzkum ukazuje, jaká forma ochrany je nejpoužívanější a kdo ji ženám nejčastěji vybírá.

Doba čtení: 4 minuty

Antikoncepce „po“ není moc spolehlivá

Následky letní lásky na pár nocí mohou být doživotní. Existují sice pilulky „po“, které tomu mají zabránit, spolehnout se na ně však nedá. 50% pravděpodobnost rovná se nule, říká lékař.

Doba čtení: 6 minut

Potrat v prášku vyjde na čtyři tisíce. Podle odpůrců je až moc snadný

Chcete se pohádat s partnerem a znepřátelit si své přátele? Tak se jich zeptejte, jaký mají názor na v Česku nově zavedenou potratovou pilulku. Jen pozor: hrozí, že si dáte pěstí…

Doba čtení: 6 minut

Roste vám břicho? Je to jeden z příznaků nádoru

Rakovina vaječníků se dlouho projevuje nenápadně. Určitou ochranou je těhotenství a kojení, strava bohatá na zeleninu a také antikoncepce. Naopak riziko přinášejí léky proti neplodnosti.

27. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Hormonální antikoncepce po čtyřicítce: vadí nevadí

Hormony po čtyřicátém věku podle některých lékařů zvyšují riziko vážných zdravotních potíží žen. Stárnou a blíží se jim klimakterium, což si ale dnešní čtyřicátnice nerady připouštějí.

8. 4. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Sterilizace: antikoncepce navždy. Nově i za 20 minut v ambulanci

ROZHOVOR – Pokud už žena nechce děti, je pro ni sterilizace nejbezpečnější metodou, říká gynekolog Martin Charvát. Teď se mění i podmínky, kvůli nimž nebyla v ČR rovnocenou antikoncepcí.

Doba čtení: 13 minut