Hlavní navigace

Pesary – nehormonální antikoncepce

Sdílet

Antikoncepční pesary (cervikální kloboučky a poševní diafragmy) jsou pomůcky, které se vkládají do pochvy za účelem ochrany před nežádoucím těhotenstvím.


Autor: Pesarshop.cz

Princip

Pesary se zavádějí do pochvy, kde mechanicky brání průniku spermií do dělohy. Na rozdíl od kondomů je lze zavést i mnoho hodin před stykem, a tak nenarušují spontánnost sexu. Celkem mohou být zavedené až 48 hodin, lze se s nimi milovat opakovaně (není třeba je před dalším stykem vyndat a znovu nasadit). Stěny poševní zůstávají volné, pesar nenarušuje kožní kontakt partnerů, nijak z pochvy nevykukuje. Vyrábí se ze silikonu, který nezpůsobuje alergie a nevysušuje poševní sliznici.

Druhy

Cervikální pesar — klobouček:

Silikonový, gumový nebo umělohmotný klobouček, který se nasazuje na čípek a zabrání průniku spermií do dělohy.

Vaginální pesar — poševní diafragma:

Zavádí se za poševní vchod před čípek.

Spolehlivost

K tomu, aby pesar správně fungoval, musí zůstat v pochvě ještě alespoň šest hodin po posledním styku. Spermie dokáží v pochvě přežít cca čtyři až šest hodin. Je to proto, že pochva je přirozeně kyselá a to jim nedělá nijak dobře. Jiná situace nastává v děloze, kde spermie v ovulačním hlenu přežijí i pět dní. Díky pesaru se ale až do dělohy nedostanou.  

Pesary patří k velmi účinným pomůckám – za předpokladu, že se je žena naučí správně používat a bude je používat při každém styku. Účinnost je udávána od 92 –96 % podle typu. Pro zvýšení účinnosti se používají spolu s další antikoncepční metodou, nejčastěji se spermicidy, pak dosahují až 98 %. Nejčastěji pesary selžou v prvních 2 –3 měsících používání, proto se doporučuje se po dobu nácviku chránit ještě i nějak jinak.

Pro koho jsou vhodné

Antikoncepční pesary patří mezi bariérové pomůcky a jsou určené ženám (na rozdíl od mužských bariérových pomůcek – kondomů). Vyžadují ochotu naučit se správnému zavádění. Jsou vhodné pro ženy, které nemohou (např. při zvýšeném riziku trombózy, kojení, alergii na latex atd.) či nechtějí užívat hormonální antikoncepci či další metody chránící proti nechtěnému otěhotnění.

Pro koho jsou nevhodné

Nelze jimi řešit jiné potíže – antikoncepční pesary nelze zaměňovat s pesary zdravotními (používají se například při léčbě povoleného pánevního dna, riziku předčasného porodu ad.), každý má jiný tvar a zdravotní pesary nefungují jako antikoncepční a naopak.

Pesary se obecně nedoporučují používat v šestinedělí, při silném poklesu pánevního dna či při vrozené vadě rodidel. Vždy je třeba individuální výběr (typ, velikost).

Finanční náročnost

Jeden pesar se obvykle používá rok až dva v závislosti na četnosti použití, cena se pohybuje v rozmezí cca 1200–1600 Kč.

Zdravotní rizika a přínosy

Nejsou známy žádné nežádoucí účinky na zdraví. Silikon, ze kterého jsou pesary většinou vyráběny, nepůsobí alergie a nevysušuje poševní sliznici.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).