Hlavní navigace

Přerušovaná soulož

Sdílet

Lidstvo se již od počátku snaží bránit nechtěnému početí. První metoda, která se objevila, je přerušovaná soulož. Ačkoliv se jedná o metodu krajně nespolehlivou, stále jí věří nemálo lidí především v méně rozvinutých zemích. Platí zde nepřímá úměra: čím bohatší a rozvinutější společnost, tím méně je uživatelů této metody.

Rodina-vztahy-antikoncepce-2Princip

Přerušovaná soulož jako antikoncepce je založená na schopnosti muže ovládnout a během sexuálního styku vyjmout penis z vaginy těsně před svým vyvrcholením. K ejakulaci pak dochází mimo pochvu ženy. Problematické však je, že ne každý muž je schopný přesně odhadnout ten správný okamžik, a tak část spermatu unikne. Případně se do vaginy dostane preejakulát, který také obsahuje malé množství spermií. Navíc ji nejde použít při opakované souloži.

Spolehlivost

Jedná se o velmi nespolehlivou metodu, rozhodně není vhodná v případě, kdy se opravdu potřebujete vyhnout otěhotnění.

Pro koho je vhodná

Vzhledem k nízké spolehlivost se nejedná o příliš vhodnou metodu antikoncepce. S čistým svědomím a beze strachu z případného otěhotnění ji může zvolit pouze pár, kterému by příchod nečekaného potomka nevadil.

Pro koho je nevhodná

Přerušovaná soulož jako antikoncepce je zatížena příliš vysokou možností selhání, proto je nevhodná pro pár, u kterého je těhotenství naprosto nepřijatelné. Rozhodně se nevyplatí na ni spoléhat u krátkodobých známostí nebo u velmi mladých lidí.

Finanční náročnost

Metoda nevyžaduje žádné finanční náklady, ani pomůcky.

Zdravotní rizika

Největším zdravotním rizikem je, že přerušovaná soulož nijak nechrání před pohlavně přenosnými nemocemi. Snadno tak může dojít k nákaze kapavkou, syfilis, AIDS, chlamýdiemi, trichomoniázou, kandidózou nebo herpes simplex.

Zdravotní přínosy

Metoda nemá žádný pozitivní vliv na zdraví, snad jen, že se časem muž naučí lépe ovládat své tělo.

Vyjádření lékaře

Vzhledem k nízké spolehlivost se nejedná o příliš vhodnou metodu antikoncepce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).