Hlavní navigace

Preventivní prohlídky - kompletní přehled pro děti i dospělé

Sdílet

Víte, že ze zákona máte jednou za dva roky nárok na návštěvu u praktického lékaře? Že na gynekologické vyšetření byste měly chodit pravidelně, a to každý rok? Že návštěvu u zubaře vám jednou ročně hradí pojišťovna? A kdy vůbec chodit na jaká vyšetření?


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

„Preventivní prohlídky stejně jako očkování jsou povinné, ale nejsou ze zákona vynutitelné, a pokud pacient na ně nechodí, nejsou sankcionovatelné,“ říká mluvčí VZP Jiří Rod, a dodává: „Samozřejmě je v zájmu každého, aby na preventivní prohlídky chodil pravidelně.“

Pravidelné preventivní prohlídky jsou péčí o zdraví. A ačkoli se člověk cítí zdravě a bez jakýchkoli zdravotních obtíží, neměl by prevenci podceňovat. U dětí člověk pravidelné prohlídky většinou hlídá, ovšem stejně důležité jako u dětí jsou i v dospělosti, zejména potom ve stáří nebo pokud se ve vaší rodině vyskytují dědičně podmíněná onemocnění.

Podle průzkumu České pojišťovny více než 40 % Čechů vůbec netuší, jak často mají chodit na důležité preventivní prohlídky a zda vůbec na ně mají nárok. Jde přitom o podstatná vyšetření, která mohou odhalit nemoci, jako je rakovina prsu nebo tlustého střeva, už v jejich zárodku, a pomoci tak předejít fatálním následkům. Každý dvacátý dospělý Čech přiznává, že preventivní prohlídku u praktického lékaře ještě nikdy neabsolvoval, na preventivní prohlídce na gynekologii pak dokonce ještě nikdy nebyly 3 % žen.

„Z dlouhodobých lékařských statistik je zřejmé, že prevence má skutečně zásadní význam. Jestliže se nemoc zachytí včas, pacient má obvykle 95% šanci na vyléčení. To v situaci, kdy v ČR každých dvacet minut zemře člověk kvůli zanedbané prevenci, hovoří za vše,“ říká Martin Zemánek z České pojišťovny.

Udělejte si v preventivních prohlídkách jasno s naším speciálem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).