Hlavní navigace

Postkoitální antikoncepce hormonální

Sdílet

Právě si užíváte báječný sex s novým partnerem, a co čert nechtěl, kondom praskne nebo sklouzne. Co teď? Řešení naštěstí existuje, není sice příliš romantické a rozhodně naruší intimitu chvíle, ale je účinné. Od 28. listopadu 2011 je tzv. „pilulka poslední záchrany“ k dostání i bez předpisu v lékárně. Ale jen omezeně.

Rodina-vztahy-antikoncepce-Postkoitální antikoncepcePostup:

Pilulka bez předpisu může být vydána jen ženám a dívkám starším šestnácti let, při prodeji je nutné předložit občanský průkaz nebo jiný průkazný doklad totožnosti, lékárník je ze zákona povinen výdej postkoitální antikoncepce zaevidovat, nesmí také vydat více než jedno balení – to ukazuje na to, že se jedná skutečně o jednorázový způsob antikoncepce.  Navíc je čistě na názoru lékárníka, zda danou pilulku ženě vydá (přebírá tak na sebe totiž zodpovědnost lékaře), nebo zda ji pošle k lékaři.

Princip

Postkoitální antikoncepce funguje na základě toho, že velká dávka hormonů v ní obsažená způsobí změny děložní sliznice. Ta se stane nehostinnou pro případně oplodněné vajíčko, a tak zabrání jeho usazení a dalšímu růstu. Princip je tedy velmi jednoduchý. Na českém trhu jsou momentálně celkem dva přípravky tohoto druhu bez lékařského předpisu, oba obsahují hormon levonorgestrel, jde o tablety Escapelle a Postinor – 2. (Na jiném principu funguje postkoitální antikoncepce EllaOne.)

Spolehlivost

Míra spolehlivost této metody záleží na čase, který uplynul od styku. Platí, že čím dříve se pilulka užije, tím lépe. Spolehlivost klesá v závislosti na čase, proto je ideální, aby první dávka byla podána co nejdříve po styku. Jako hraniční doba se uvádí 72 hodin od pohlavního styku.

Pro koho je vhodná

Jedná se skutečně o antikoncepci poslední záchrany, tedy nikoliv antikoncepční metodu vhodnou ke každodennímu užívání. Rozhodně by se postkoitální antikoncepce neměla stát běžnou ochranou proti početí pro ženu. Pokud potřebujete dlouhodobě řešit tuto otázku, poraďte s lékařem a spolu vyberte vhodnější metodu antikoncepce.

Pro koho je nevhodná

Tato metoda je obecně riziková, pokud se používá pravidelně. Měly by se jí vyhnout ženy s onemocněním oběhového systému, žilní trombózou a vysokým krevním tlakem.

Finanční náročnost

Cena pilulek se pohybuje od 400 do 600 Kč.

Zdravotní rizika

Silná dávka hormonů způsobí změny děložní sliznice, kvůli kterým se stane pro vajíčko nehostinnou. Bohužel postkoitální antikoncepce s sebou nese mnoho vedlejší účinků, od nepravidelnosti menstruačního cyklu, silnějšího krvácení, krvácení a špinění mimo menstruaci, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, migrény.

Zdravotní přínosy

Metoda nemá žádné zdravotní přínosy, kromě schopnosti zabránit těhotenství. Naopak má mnoho negativních účinků.

Vyjádření lékaře

„Jedná se opravdu o jednorázovou nouzovou metodu antikoncepce, v žádném případě není vhodné na ni spoléhat pravidelně,“ je přesvědčen MUDr. Michael Fanta z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).