Hlavní navigace

zima

Běhání v zimě: mýtus větrovky a zimních bot

Středoevropan je na naši zimu zvyklý, a tak můžete s běháním klidně začít třeba právě teď. A nebo si dopřávat své běžné tréninkové dávky. Dobré je ale znát sedm pravidel zimního běhu, které objasní, zda jsou nutné zimní běžecké boty a další speciální vybavení, jak se obléci a vyhnout se dalším chybám.

6. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bylinky a koření pro zahřátí: zázvorová omáčka umí divy

Nejen teplý svetr, ale taky vhodné jídlo zahřeje. A to pořádně, zevnitř a na dlouho. Které bylinky a koření pomohou, aby nám i v zimě bylo teplo?

4. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Trénovat ve studené vaně je nesmysl, říká otužilec

Vladimír Komárek plave v ledové vodě už desítky let. I začátečník se podle něj může dostat do formy během léta a podzimu, a v zimě už je připraven vyrazit do řeky nebo rybníka. Jen nesmí dělat obvyklé chyby: „Po plavání v ledové vodě pod horkou sprchu nelezte,“ varuje předseda České otužilecké unie.

1. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

Dětské koutky, líheň bacilů

Jaká hygienická pravidla dodržuje dětský koutek, kam v dlouhých zimních dnech chodíte zabavit své dítě? Je tu nějaký provozní řád? A může sem každý, i evidentně „prskající” kolem sebe bacily? Místa, kde se zažene nuda, umí občas zajistit i týden v posteli.

30. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Tipy, jak přečkat mrazivé období ve zdraví

Po několika týdnech chladného až mrazivého počasí je náš organismus unavený odoláváním neustálým atakům nejrůznějších virů a bakterií. Podpořte jej třeba teplou snídaní nebo přírodní medicínou.

Doba čtení: 3 minuty

Běhání v zimě: Když cítíte na hrudníku chlad, vraťte se domů

Běhat můžete, i když se teploty pohybují kolem bodu mrazu, chce to jen rozcvičku, kvalitní oblečení a šátek.

Doba čtení: 3 minuty

Sportujete v zimě? Neprohřáté svaly se snáze poraní

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až šestiměsíční rekonvalescenci a končí s trvalými následky. Fyzioterapeutka vysvětluje, jak úrazům předejít.

21. 11. 2018 11:52
Doba čtení: 3 minuty

Zimní jídelníček podle našich babiček

Lokální, sezónní, bio, málo cukru, bílá mouka jen svátečně… Vše, co je pro nás aktuálním trendem, bylo dřív nejen naprosto běžné, ale často i nutné. Přečtěte si, co bylo základem kuchyně v zimě či jak se Vánoce osladily i bez rafinovaného cukru.

Doba čtení: 3 minuty

Chřipka a dalších 7 nejdražších nemocí z nachlazení

Náklady na léčbu onemocnění v důsledku mrazivého počasí jdou do stamiliónů. Které jsou ty nejdražší?

28. 2. 2018 12:11
Doba čtení: 2 minuty

Promrzli jste? 5 tipů, jak se zahřát

Drkotáte zuby a ne a ne se zahřát? Vsaďte na správné jídlo, pití i masáž. Zde jsou naše tipy pro teplé ruce i nohy.

26. 2. 2018 15:20
Doba čtení: 2 minuty

Horké nápoje: Do grogu nepatří tuzemák

Smyslem grogu původně byli méně opilí námořníci. Kdyby kdysi viceadmirál zvaný Old Grog své posádce, uvyklé na neředěný rum, horkou vodou naředil tuzemák, vzpoura by se jeho lodi jistě nevyhnula.

Doba čtení: 5 minut

Prasklé koutky: Banalita, nebo příčina vážnější nemoci?

Na prasklé koutky lidé trpí zejména v zimě, kdy nás sužuje chlad a vítr a máme velký nedostatek vitaminu B, železa a kyseliny listové. I když ale rty začneme mazat a doplňovat vitaminy, někdy koutky praskat nepřestanou. Proč?

Doba čtení: 3 minuty

7 zahřívacích polévek pro chladné dny

Existuje řada speciálních receptů na tzv. zahřívací zimní polévky. Obsahují specifické suroviny a ingredience. Které to jsou a proč nás zahřejí více než jiné?

22. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Jak připravit bombardino, aby nechutnalo jako pudink

Každý, kdo někdy vyrazil lyžovat do Itálie, se tam bezpochyby setkal s tamní velmi oblíbenou specialitou zvanou bombardino. V různých variantách se podává na sjezdovkách celého světa a příprava bombardina je možná i doma. Zkuste recept.

Doba čtení: 3 minuty

Doporučení lékařů při mrazech

Počasí dává jasně najevo, že se dostavila skutečná zima. Sníh i mráz. Stačí nám vrstva navíc? Lékaři radí, co dělat, nedělat a jak se obléct. Kdo by měl zůstat doma, když je minus pět?

Doba čtení: 3 minuty

Horké nealko mojito a další nápoje, které vás rozehřejí

Kateřina Cajthamlová si v chladných dnech vychutná nealkoholické mojito. Jaké další horké nápoje, čaje či punče popíjejí odborníci na výživu, když je sychravo? Podělili se s námi o své osobní tipy!

Doba čtení: 4 minuty

S čím nejčastěji chodíme na kožní?

Kůže velice často reaguje na různé druhy chemikálií v jídle, ve špercích, ale i v lécích. Teď aktuálně je problém číslo jedna zima.

Doba čtení: 3 minuty

Půst jako dieta, očista, nebo terapie?

Půst. Pro někoho představuje očistu organismu, jindy dietu vhodnou pro rychlé shození nadbytečných kil, pro jiného příležitost ke změně běžného režimu či cestu ke zdraví a vitalitě.

Doba čtení: 5 minut

Není pravda, že neléčená rýma trvá stejně dlouho jako léčená

Jak se vyhnout rýmě, a co s ní, když se to nepovede? Pokud není efekt léčby patrný do týdne, je vhodné zajít k lékaři.

Doba čtení: 3 minuty

Na Nový rok je nejvíc sebevražd. Jak poznat, co se blíží

Vánoční svátky jsou podle statistik obdobím výrazně podprůměrné sebevražednosti. Platí to ještě i pro poslední den roku, Silvestr. 1. ledna už je to přesně naopak.

Doba čtení: 5 minut

Za vánoční „virózu“ si můžeme sami

Nakupujeme, pečeme, uklízíme a běháme po večírcích… Nemocnost je kolem Vánoc vyšší a není to náhoda. Někteří lidé dokonce onemocní každoročně na den stejně.

Doba čtení: 3 minuty

Domácí tygří mast má sílu, která uvolní ucpaný nos

Kosmetika vyrobená doma je nejen balzámem na tělo, ale i pro duši. Pro zimní období je perfektní domácí tygří mast, bojovník proti všem nepříjemnostem spojeným s nachlazením.

Doba čtení: 3 minuty

Bolest v uchu spraví česnek a přírodní kapky

Bolavé uši skutečně dokážou potrápit. Pulzující bolest, pocity tlaku, šumění v uchu… Jednoduché přírodní prostředky a „babské rady“ pomáhají zmírnit bolest a celkově ulehčit průběh těchto potíží.

Doba čtení: 4 minuty

Recept na pickles je i receptem na posílení imunity

Imunitní systém nepřetržitě vykonává dozor nad celým tělem. Jeho správná činnost je však podmíněna celou řadou faktorů, které jeho funkci ovlivňují ať už kladně nebo záporně. Imunitě můžeme pomoci a mnohdy poměrně jednoduše. Třeba kvašenou zeleninou.

Doba čtení: 7 minut

Lněné semínko: Osvědčené recepty pro vaše zdraví

Lněná semínka jsou významnou potravinou a důležitou pomůckou alternativní medicíny. Jejich využití je opravdu široké. Některé varianty jsou známé, jiné vás možná překvapí.

Doba čtení: 3 minuty

Stres spouští nemoc

Stres je symptomem moderní doby. Jsou na nás kladeny stále větší nároky, musíme zvládat hodně věcí ve velmi krátkém časovém horizontu. Negativně se to podepíše na našem zdraví.

Doba čtení: 2 minuty

Jak posilovat imunitu? Příjemně a celoročně

Oslabená imunita a nutnost jejího posilování se připomíná hlavně na podzim a v zimě. Přitom bychom se našemu zdraví měli věnovat po celý rok, léto nevyjímaje.

Doba čtení: 3 minuty

Chrapot vyléčí koňak s vajíčky

Ztratili jste hlas? Nebojte, i s tím si příroda ví rady! Chrapot vyléčí koňak s vajíčky, bylinkový čaj a cibulový zábal.

7. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Infuze vitaminu C zahýbá s vaší imunitou

„Ta pomáhá na moc věcí,“ říkávaly naše prababičky o některých bylinkách. I v dnešním labyrintu vyspělé farmakologie a medicíny najdeme několik látek s velmi širokým a zásadním zdravotním záběrem.

Doba čtení: 7 minut

Záhada autoimunitních onemocnění

Autoimunitní nemoci jsou pokynem, aby člověk negativní emoce zpracoval způsobem, který ho nebude poškozovat. Pokud to udělá včas, může se uzdravit i bez léků.

Doba čtení: 3 minuty