Hlavní navigace

Dítě

Chcete dítěti zničit nohu? Obujte ho moc brzo

Naprostá většina dětí se rodí se zdravými chodidly. Než nastoupí do školy, má ale již celá třetina z nich deformované nohy. Drápovité prsty, vadné postavení pat, ploché nohy, zarůstající nehty a další potíže, které si jinak „užíváme“ třeba po čtyřicítce. Čím svým dětem ničíme nohy?

Tereza Víchová

22. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Velký test dětských slunečních brýlí

Dětský zrak je vůči škodlivému UV záření ještě citlivější než u dospělých, rodiče by proto neměli podcenit jejich koupi. V nezávislém testu všechny modely slunečních brýlí uspěly ve zkoušce ochrany proti UV paprskům. V dalších parametrech se už ale dětské brýle výrazně lišily.

Redakce

7. 6. 2018 15:02
Doba čtení: 4 minuty

Posudek o zdravotní způsobilosti okopírujte, je platný dva roky

Dítě, které se chystá na letní tábor, bude potřebovat mj. potvrzení o svém zdravotním stavu, oficiálně Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte, a tzv. bezinfekčnost, tedy Prohlášení o bezinfekčnosti. Odborníci přidávají i praktické rady ohledně léků na tábor.

Tereza Víchová

31. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Traumata z dob „naprosto šťastného dětství“

Bývaly časy, kdy dětství bylo obecně považováno za stav plný štěstí, pohody a bezstarostnosti. Přitom trápení nejmladších „veteránů stresu“ mají vliv na chování dítěte a poznamenají ho – mnohdy na celý život.

Tomáš Novák

28. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pamlsková vyhláška se mění. Návrat pečiva a šunky do školních bufetů

Ministři Plaga a Vojtěch zmírňují „pamlskovou vyhlášku“. Podívejte se, co se opět bude moci prodávat, a to zřejmě již od nového školního roku.

Redakce

24. 5. 2018 16:10
Doba čtení: 4 minuty

Radši tu a tam něco nezdravého než příliš mnoho zdravého

Tři odborníci, tři otázky. Margit Slimáková, Radkin Honzák a Hanka Zemanová odpovídali na to, jaké chyby ve stravování nejčastěji děláme a jak to lze napravit.

Kateřina Čepelíková

22. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Epileptické záchvaty v dětství jsou časté, jen je nepoznáme

Doc. Hana Ošlejšková pracuje na jednom ze dvou center v ČR, které se věnují léčbě dětské epilepsie. Četnost výskytu epileptických záchvatů v časném dětství je podle ní vysoká.

Veronika Řeháková

15. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

S prořezáváním prvních mléčných zoubků pomůže masáž dásní

Prořezávání prvních zoubků je nepříjemné jak pro děti, tak pro rodiče. Jak oběma stranám ulevit? Jaký je počet mléčných zubů, kdy a jak dlouho rostou a který nejvíc bolí, když se prořezává? Lékařka vysvětlí i to, proč jsme všichni měli první zoubky s varhánky.

Kateřina Čepelíková

14. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Největší studie o českých dětech: Jsou tlusté, nesportují a nejí zeleninu

Jak na tom jsou české děti se sportem, ale i příjmem zeleniny a ovoce, už po několikáté mapuje největší globální studie o zdraví a životním stylu. Její výsledky rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Hlavně proto, že vůbec nejsou příznivé.

Kateřina Čepelíková

7. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Fyzioterapeutka: Vadné držení těla u dětí poznáme již v prvních týdnech

Už první týdny života mohou poukázat na dispozice k problémům v budoucnu. Základem léčby jsou vhodné cviky. Pomohou dokonce i tam, kdy si následky vadného držení těla neseme až do dospělosti.

Veronika Řeháková

3. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Přehnané nároky, které na sebe kladou maminky, jsou cesta do pekel

„Nedávno jsem si koupil jeden ženský časopis a zhrozil jsem se. Co stránka, to nějaký tip nebo požadavek,“ říká vysokoškolský pedagog Marek Herman. Maminky podle něj často zaměňují mateřství za „uvařeno – uklizeno – zařízeno“.

Redakce

27. 4. 2018 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Intimní hygiena u holčiček: Gely jsou zbytečné

Gynekolog vysvětluje, jak a v čem škodí zanedbání či nevhodná péče o oblast genitálu u dívek. „Dětské intimní gely jsou zbytečnost, postačí čistá voda,“ říká lékař a komentuje také používání vlhčených ubrousků.

Veronika Řeháková

25. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pamlsková vyhláška bude sladší i tučnější. Krok kupředu, nebo zpět?

Ministerstvo zdravotnictví říká: Podle naší vyhlášky se děti mohou stravovat jen velmi komplikovaně, je příliš restriktivní. Potravináři chtějí do škol vrátit kečup a majonézu. Chystají se velké změny.

Kateřina Čepelíková

18. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Děti se přivazovaly a věšely na zeď. I tak vypadala péče o nejmenší

Zajímá vás, jak probíhala péče o děti na konci 18. a v průběhu 19. století? Porodní báby narychlo křtily neduživé novorozence pro případ, že by nepřežili, místo dětského zásypu se používala olovnatá běloba a děti se přivazovaly ke skříni, aby se jim „nic nestalo”…

Taťána Kročková

16. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jsou očkované děti nemocnější?

Velká zahraniční studie hledala odpověď na otázku, zda aplikace většího počtu vakcín v průběhu prvních dvou let života neoslabuje imunitní systém a není příčinou zvýšeného rizika vzniku infekčních nemocí u očkovaného dítěte.

Redakce

9. 4. 2018 16:13
Doba čtení: 2 minuty

10 příkladů, jak z nezdravé svačiny udělat zdravou

Někdy stačí málo. Něco doplnit, něco ubrat a z nevhodné školní svačiny získáte jídlo, které dá dítěti vše, co potřebuje, nic zbytečného, a ještě mu bude chutnat.

Kateřina Čepelíková

5. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Mlezivo představuje základ pro imunitu dítěte

Mlezivo (kolostrum) je tekutina předcházející mateřskému mléku, která je první stravou miminka. A stravou velmi důležitou pro jeho další život.

Miloslava Kameníková

4. 4. 2018 15:00
Doba čtení: 3 minuty

Nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady. Píseň pro autistickou sestru je silná

Tereza Zajícová je sestra autistické Dorotky z celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize. O životě s těžkým autistou napsala a nazpívala písničku: „Nemůžeme ti pomoci, nemůžeme tě zachránit, ale jsme tady,“ zpívá sestře.

Redakce

3. 4. 2018 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Můžeme staré školství považovat za týrání dětí?

Taky máte pocit, že jste se po vstupu do třídy ocitli o mnoho let zpátky? Děti jsou stále stejné, i ten nedýchatelný vzduch. Věřte však, že za Marie Terezie to bylo po všech stránkách tisíckrát horší.

Taťána Kročková

3. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Dětské dorty snů uděláte i doma

Vlastnoručně vyrobený dort s překvapením nebo oblíbeným hrdinou udělá dětem radost největší. Mistři cukráři radí, jak na to. Vyzkoušejte recept na dort v podobě jednorožce.

Redakce

14. 3. 2018 8:00
Doba čtení: 6 minut

Zapojte se do soutěže a naučte děti zdravě jíst

Nadační fond Albert vyhlašuje další ročník soutěže Zdravá 5. Dětské týmy se v ní již pošesté utkají při přípravě správné svačiny.

Redakce

23. 2. 2018 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Jeden obézní rodič? Dítě bude brzy na 50 % tlusté

Obezitou trpí v ČR každé sedmé dítě. Prvním předpokladem pro nápravu je včasné zjištění sklonu k nadváze. Příčina je mnohdy v rodině.

Redakce

25. 1. 2018 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Jídlo jako nepřítel. Nedonošené děti mají problémy se lžičkou i přechodem na pevnou stravu

Předčasně narozené děti mají mnohdy potíže s jídlem, někdy i celoživotní. Málo se ví, že příčina leží na samém začátku, v negativní zkušenosti s příjmem potravy v perinatologických centrech. Pomoci může vhodná klinicko-logopedická péče.

Barbora Červenková

18. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 10 minut

Smíme dítě bíti?

Výchova a zdravotní péče o děti je dneska zcela jinou záležitostí, než tomu bylo v dobách dávno minulých. Zatímco dříve děti běhaly po venku nebo četly knihy, dnes často namísto toho hrají počítačové hry a surfují na internetu.

Taťána Kročková

4. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Psychická porucha ovlivní i výchovu dítěte

Nevhodné chování rodičů má vliv, nebo dokonce vyvolává neurózu u jejich dětí. Závislá porucha osobnosti sice není duševní poruchou chorobného charakteru, výchovu dítěte však může poznamenat zásadně.

Tomáš Novák

10. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Za zubem roste druhý zub: Komplikace, nebo standard?

Mléčný zub ještě nevypadl a už za ním roste nový. Případně vám připadá, že se kývajícímu zubu nechce ven. Kdy je při výměně chrupu potřeba vyhledat stomatologa a proč sledovat levou a pravou stranu úst?

Helena Singerová

31. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Proč nedovolit dětem běžet víc než 1,5 kilometru?

Jsou malé a běh je baví. Nečiní jim problém ani pět a více kilometrů. Zvládly by i deset. Je vůbec dlouhý běh pro předškolní děti vhodný?

Helena Singerová

27. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

3 hlavní důvody, proč se starat o mléčné zuby

Na prvních zubech nezáleží, stejně vypadnou… Tento mýtus má na svědomí tolik zkažených zubů, že už se na to zubaři nemohou dívat.

Redakce

14. 9. 2017 11:24
Doba čtení: 3 minuty

Změřte ho, možná trpí poruchou růstového hormonu

Děti s poruchou růstového hormonu dříve vyrostly do maximální výšky sto třicet pět centimetrů, dnes byste je mezi zdravými dětmi nerozeznali. Jsou totiž stejně velcí jako jejich vrstevníci. Důvod?

Kateřina Čepelíková

14. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Přibývá úrazů na trampolínách, mnohdy tu zraní své dítě vlastní rodič

Klinika dětské chirurgie ošetřila o dva tisíce více ambulantních pacientů než loni. Rodiče chodí i s banalitami.

Redakce

5. 9. 2017 12:56
Doba čtení: 2 minuty