Hlavní navigace

Vlasy mi padají hlavně v zimě. Důvodem je a) čepice, b) topení, c) jídelníček?

5. 2. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Jak známo, příčin padání vlasů je celá řada a u konkrétních lidí se mohou lišit. Důvody jsou to mnohdy celkem prosté a s „léčbou“ si poradíme sami. Třeba tím, že i v zimě budeme jíst čerstvé potraviny a vybereme si vhodnější pokrývku hlavy.

Vytahovat z hlavy chumáče vlasů asi každého vyděsí. Kdy jde o ještě „normální“ padání vlasů a kdy již zpozornět? Podle odborníků zdravému člověku vypadne denně zhruba třicet až padesát vlasů.

„Při pozorování vypadávání vlasů je tedy důležité kontrolovat jejich počet, nikoli objem. Jinak vypadá chomáč třiceti blonďatých krátkých vlasů a jinak třiceti dlouhých tmavých vlasů,“ říká Lenka Kašpaříková, tricholožka Vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health. S odbornicí na péči o vlasy jsme se radili o problematice padání vlasů v zimě. Lékař Marek Antoš z laboratoří Synlab pak vysvětlí, k čemu jsou pro kondici vlasů dobrá odborná vyšetření.

Vlasy padají hlavně v zimě – zdání, nebo realita?

Vycházím z vlastní zkušenosti, kdy mi v zimě vždy začnou výrazně více „padat“ vlasy. Setkala jsem se již s různými vysvětleními. A nezdá se mi to jen? Podle Lenky Kašpaříkové to možné je a příčin je více.

Padání vlasů v zimě může být způsobeno jednak odlišným stravováním, než na které jsme zvyklí v jiných ročních obdobích. V zimě často nemáme dostatek čerstvých potravin, které jsou zdrojem důležitých vitamínů a minerálů.

Vypadávání vlasů zapříčiňuje i nošení culíků či pokrývek hlavy. „Pokožka se z těchto důvodů může také více mastit nebo zapařovat a následné rozmnožení mikroorganismů a plísní může vést k tvorbě lupů,“ doplňuje tricholožka.

Vliv na vypadávání má také případné vystavování mokrých vlasů mrazu. Ten narušuje po kontaktu s mokrými vlasy jejich strukturu, a to již po malé chvilce. Před cestou ven je proto vždy nutné vlasy důkladně vysušit, a to výhradně teplým vzduchem, nikoliv horkým.

Samotná zima není problém pro vlasy, ale pro pokožku

Zima, tj. chladné teploty podle odbornice vlasům jako takovým nijak zvlášť nevadí. Jde ale především o pokožku hlavy, která je stejně jako kdekoliv jinde na těle v důsledku mrazu a změn teplot namáhaná a právě její poškození zapříčiňuje padání vlasů.

Úskalí představuje také topení v interiérech. V důsledku horkého a suchého vzduchu v místnostech mohou být vlasy dehydrované. „Tyto problémy lze vyřešit správnou hydratační péčí a používáním olejových přípravků na vlasy, které mají ochrannou i uhlazovací funkci,“ radí odbornice.

Vysušení způsobuje také nošení zimního oblečení a doplňků, jako jsou čepice, šály či límce. „Nošení zimních doplňků způsobuje dehydrataci vlasů a následně jejich elektrizování. Dobré je proto volit prodyšné a funkční materiály, které pokožku hlavy nezapaří, a používat přípravky, které elektrizování zmírní (například Glycosan Lifting oil nebo Emulzi Riparatrice od Clinical Derm). Pokud se venku zpotíte, je vhodné čepici při nejbližší příležitosti sundat (například při cestě v MHD) a pokožku hlavy nechat uschnout,“ doporučuje Lenka Kašpaříková.

Aby vlasy nepadaly: základní pravidla zimní péče

Proti padání vlasů v období zimy je hlavní udržovat v čistotě pokožku hlavy. K tomu pomůže používání peelingu a její pravidelné mytí. „Hlavně si neříkat, že vlasy pod čepicí nikdo neuvidí, a péči o ně zanedbávat,“ varuje tricholožka. „Pro zmírnění vypadávání vlasů doporučuji používat peeling na pokožku hlavy, který ji zbaví všech nečistot a odbourá pocit pnutí. Přečkat náročné zimní období pomůže i rekonstrukční máslo na vlasy, které obnoví jejich pevnost a vitalitu.“

Důležité je ale neopomíjet ani zcela základní péči o vlasy, při které je nutné uzavřít vlas pomocí balzámu. „Šamponem vyčistíme pokožku hlavy a vlasy otevřeme, pakliže ale vynecháme balzám, vlas se neuzavře, elektrizuje a třepí se.“

Mimochodem – nelekejte se, když se vám během mytí kštice vlasy uvolňují. Je to proto, že při mytí vlasů masírujeme pokožku hlavy, šampon přitom čistí póry, čímž se uvolní vlasy, které již byly na konci svého životního cyklu a „mají“ přirozeně vypadnout.

Už zaznělo, že nutné je také hydratovat, a to jak pokožku hlavy, tak i vlasy samotné. K tomu jsou vhodné stylingové přípravky, které vlasy chrání před horkem při vysoušení i venku před mrazem. Do pravidelné péče je dobré zařadit balzámy, tužidlo a oleje (např. Lifting oil z řady Glycosan).

I vlasy potřebují dobře jíst

Na vypadávání vlasů má vliv převážně dědičný faktor, ale i hormonální změny, jako je například menopauza, porod či věk, a životospráva a stres. „Stav vlasů je vlastně takovým ukazatelem, který člověku napovídá, že se v jeho organismu děje nějaká změna, nebo že je něco v nepořádku,“ říká Lenka Kašpaříková. V „nepořádku“ může být třeba naše strava, tělo nám padáním vlasů hlásí, že mu chybí určité látky.

Kvalitní, pestrá a vyvážená strava pomáhá doplnit důležité vitamíny a minerály do našeho organismu, který pak vyživuje naše vlasy. „Na vypadávání vlasů může mít vliv celá řada důležitých látek. Původcem těchto potíží může být například nízká hladina zinku či vitamínu B12 v organismu,“ vysvětluje lékař Marek Antoš.

Když nejsme schopni zajistit si dostatečný přísun pestrým jídelníčkem, lze využít i doplňky: „Proti vypadávání vlasů mohu doporučit například doplňky stravy, které obsahují selen, zinek a vitamíny C a E, jelikož chrání buňky před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály. Vitamín C navíc napomáhá obranyschopnosti organismu a vstřebávání železa nezbytného pro energetický metabolismus,“ doporučuje tricholožka.

Selen a zinek pomáhají proti lámavosti vlasů, podporují jejich zdravý růst a mají takzvaný detoxikační účinek na vlasovou cibulku. Spolu s železem čistí a prokrvují okolí vlasové cibulky, která pak může lépe plnit svou funkci a produkovat zdravé a silné vlasy. Doporučován je také methionin, což je jedna z aminokyselin, které mají pozitivní vliv na růst vlasů; podporují totiž tvorbu keratinu, ze kterého jsou vlasové stvoly tvořeny.

Dnes se hodně mluví o vitamínu D, zejména v souvislosti s imunitou a koronavirem. Tento vitamín má ale vliv i na případné padání vlasů, jak potvrzuje odbornice: „Vitamín D je klíčový pro růstovou fázi vlasů, jeho nedostatek proto může zapříčinit jejich padání.“

Vyšetření zjistí, co přesně vám a vašim vlasům chybí

Jestliže se navzdory všem opatřením denní výpadek zdá být dlouhodobě vyšší než oněch padesát vlasů zmíněných v úvodu, je na místě navštívit odborníka. Nadměrné vypadávání vlasů může signalizovat i některá onemocnění.

„Příčin vypadávání vlasů může být mnoho, konkrétní důvod však zjistí jedině vyšetření, obvykle krevní, které je nutné konzultovat s lékařem, a to buď praktikem, nebo dermatologem. S léčením pokožky hlavy a problémů s vlasy pak umí nejlépe pomoci tricholog,“ doporučuje Lenka Kašpaříková. Lze však podle ní říci, že stav vlasů vždy upozorňuje člověka na to, že je v jeho těle něco jinak nebo v nepořádku, ať už jde o zjevnou příčinu, jako je těhotenství, menopauza, změna hladiny hormonů, stáří, nebo příčinu skrytou, kterou je potřeba odhalit vyšetřením.

Konkrétní nedostatek látek, které mohou zapříčinit vypadávání vlasů, lze zjistit pomocí laboratorní diagnostiky. Jak ale upozorňuje Marek Antoš, je vždy nutná předchozí konzultace potíží se specialistou, který se zaměří na příčiny vypadávání vlasů, dle kterých poté doporučí pacientovi vhodná vyšetření. „Původ potíží spojených s vypadáváním vlasů může být hormonální, zapříčinit ho mohou také poruchy příjmu potravy, jako například nárazové nevyvážené diety s nedostatkem bílkovin, choroby jater, infekční onemocnění či stres,“ říká lékař a doplňuje, že vlasy mohou více vypadávat také z důvodu drobných zranění vlasaté části hlavy, ke kterým může dojít dlouhodobým nošením těsné nebo tvrdé pokrývky hlavy, jako je přilba či kožená čepice.

Významný vliv na padání vlasů u obou pohlaví má kolísající množství pohlavních hormonů. „V souvislosti s těmito problémy se často sledují hormony štítné žlázy, stresový hormon kortizol nebo DHEAS produkovaný nadledvinkami. Všechny tyto testy je možné podstoupit na vlastní náklady jako takzvaný samoplátce, a to například bez objednání v odběrových pracovištích Synlab,“ říká Marek Antoš. Ohledně volby vhodného vyšetření se však vždy obraťte na lékaře specialistu.  

Odborná spolupráce:

MUDr. Marek Antoš

Klinický biochemik, zástupce vedoucí laboratoří Synlab


Lenka Kašpaříková

Zakladatelka, majitelka a tricholožka Vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).