Hlavní navigace

Doporučení lékařů při mrazech

6. 1. 2017

Sdílet

 Autor: Pixabay.com, podle licence: Public domain
Počasí dává jasně najevo, že se dostavila skutečná zima. Sníh i mráz. Stačí nám vrstva navíc? Lékaři radí, co dělat, nedělat a jak se obléct. Kdo by měl zůstat doma, když je minus pět?

Chroničtí nemocní by měli zůstat doma

Pokud klesnou teploty k hodnotě minus pět stupňů a více, plicní lékaři z Nemocnice Na Bulovce doporučují chronickým pacientům, tj. astmatikům nebo pacientům s ischemickou poruchou srdeční, pokud možno nevycházet ven, být doma a dodržovat pitný režim.

Pokud je nezbytné jít ven, je žádoucí mít přes ústa např. šálu, aby se přímo nevdechoval chladný vzduch.

Co dělat a nedělat, když to klouže

Ortopedi přidávají další doporučení: je třeba mít vhodnou obuv bez hladkých podrážek a sledovat, kam šlapeme. Někdy jsou totiž pod nánosem sněhu zmrazky, na kterých uklouznutí nezabrání ani správná podrážka bot.

Není také vhodné chodit s rukama v kapsách, následky pádu pak bývají horší. A už vůbec není vhodné při chůzi sledovat mobilní telefon. Pro zavolání nebo odeslání zprávy je lepší se zastavit a vyřídit si, co je třeba,“ dodává mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

I malé dítě může ven, pozor u novorozenců

U miminek a menších dětí platí, že oblékáme o jednu vrstvu více, než máme sami na sobě. U větších dětí se ale v podstatě řídíme pravidlem: co mám na sobě já, tolik toho dám i dítěti.

Takřka většina rodičů je zvyklá dítěti sahat na ruce, a tak se ujišťovat, zda mu není zima. Ruce ale nejsou spolehlivým ukazatelem, což potvrzuje i dětská lékařka: „Studené ručičky jsou individuální a nejsou známkou toho, že je dítěti zima. Pokud chcete zjistit orientačně teplotu dítěte, lze mu sáhnout na zátylek, případně na čelo anebo zepředu na hrudníček,“ říká Jana Bíbová, která v článku poradí, jak obléct malé dítě.

U novorozenců, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, však hrozí podchlazení, při mrazech pod minus pět stupňů Celsia není vhodný delší pobyt venku, pouze krátkodobě. S většími kojenci je lépe se pobytu venku vyhnout, pokud teploty spadnou pod minus deset stupňů.

Péče o pokožku: vadí jí teplotní rozdíly

„Na povrchu naší kůže leží ochranný film, který nepřetržitě namáháme a on přirozeně ubývá. Zejména v zimě je potom naše pokožka vystavována velkému náporu, a proto je péče o ni tak zásadní. K obnově kožního filmu je nezbytné právě pravidelné promazávání, ke kterému jsou naprosto dostačující základní krémy,“ doporučuje dermatoložka Jindřiška Rajnišová.

V zimě pokožku neohrožuje jen samotný mráz, problematické je i střídání teplot, kterým ji vystavujeme. Venku je zima a v místnostech zase často přetopeno. Když několikrát za den prostřídáme tyto dva extrémy, pro pokožku je to pořádný šok, který se na ní časem projeví. A čím větší teplotní rozdíly jsou, tím hůře pro nás. „Zima je velmi náročným obdobím, a proto je leckdy vhodnější sáhnout i po o něco mastnějším krému než v létě. Prevence je v tomto směru velmi důležitá, a navíc následky špatné péče se vždy řeší hůře,“ doplňuje MUDr. Rajnišová. Nejvhodnější je promazávat po koupeli či sprše, kdy je pokožka uvolněná a připravená péči plně absorbovat.

MUDr. Jana Bíbová, PhD.

Pediatr

Dětská lékařka v EUC Premium Praha 4, www.eucpremium.cz.


MUDr. Jindřiška Rajnišová

Dermatoložka

Po dlouholetém působení na kožní klinice FN Královské Vinohrady, od roku 1994 úspěšně provozuje soukromou kožní ordinaci v Praze 6.

Zdroj: TZ Nemocnice Na Bulovce, TZ Indulona

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).