Hlavní navigace

Necháváte děti v autě? Hrozí jim kolaps i smrt

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Každý rok umírají zcela zbytečně desítky dětí, které jejich rodiče nechají sedět v rozpálených autech. K těmto tragédiím dochází nejčastěji v letních měsících, málokdo si ale uvědomuje, že obdobné riziko přetrvává i v zimě. A to hned dvojnásobně – dítěti hrozí ve voze nejen přehřátí, ale také podchlazení.

S nástupem vlny veder zaplaví média pravidelně varování, aby rodiče za žádných okolností nenechávali své potomky zavřené v autě. Hrozí jim totiž přehřátí a kolaps organismu. Přesto každý rok jen ve Spojených státech umírá tímto způsobem okolo padesáti dětí, od roku 1998 se tam počet obětí vyšplhal na neuvěřitelných 849. Obdobné případy se ovšem odehrály i u nás či na Slovensku.

Kdo by si nicméně myslel, že takové riziko hrozí jen v letních měsících, ten by se mýlil.

Dítě nemá být samo v autě ani v létě, ani v zimě

Před čtyřmi roky v lednu zemřel například ve státě Georgie v USA třináctiměsíční chlapeček poté, co ho babička nechala v autě se zapnutým topením. Teplota se totiž ve voze podle pozdějšího zjištění policie vyšplhala na 38 stupňů Celsia, a chlapec tak za pár hodin zkolaboval.

Takových tragédií je sice v zimě výrazně méně než například v červenci a srpnu, jelikož je k neštěstí obvykle potřeba delší časový úsek, ale rozhodně se stávají, jak potvrzují i statistiky.

Přehřátí hrozí i v zimních měsících

Je to přitom docela pochopitelné – pokud nechá dospělý běžet topení na plné obrátky a auto k tomu stojí na sluníčku, teplota se může ve voze rychle dostat do závratných výšin. Největší riziko přehřátí hrozí přitom u kojenců, jež ještě nemají rozvinutou termoregulaci. Snadno tak u nich dochází ke ztrátám vody či minerálů, hrozí jim rozvrat vnitřní rovnováhy organismu i rozvoj šoku.

Újma na zdraví ohrožuje miminka dokonce i během dlouhých cest autem, kdy je dítě nabalené do teplého oblečení, a ještě na něj rodič pouští horký fukar. Riziko ale obecně platí pro všechny malé děti a s nimi samozřejmě i zvířata.

U dětí dojde rychle k podchlazení

O nic lepší variantou ovšem pochopitelně není ani nechat dítě mrznout v autě bez zapnutého vytápění. Místo přehřátí mu může naopak hrozit podchlazení nebo omrzliny. K tomu dojde, pokud teplota těla poklesne pod 35 ° Celsia, organismus pak není schopný udržet v chodu metabolismus a jednotlivé životní funkce.

Pokožka malých dětí je velmi jemná a několikanásobně tenčí než kůže dospělého, obecně tak mají děti větší tendence ztrácet teplo rychleji, než ho utvářejí. Podchlazení se projevuje obvykle třesem, bledou kůží, apatií u postiženého a zrychleným mělkým dechem.

„Stejně jako se může tělo dítěte během pár minut ohřát až na smrtelnou teplotu, může v chladu dojít k opačnému jevu. Děti mají menší poměr hmotnosti těla k jeho povrchu, jsou náchylnější ke ztrátě tepla a hypotermii než dospělí. Děti mívají také méně tuku, který běžně pomáhá tělo chránit jako jakási forma izolace,“ popsala k tomu například lékařka Sharon RengersováNortonského programu dětské prevence.

Nikdy nenechávejte dítě ani zvíře zamčené v autě

Podle ní si řada rodičů zmíněná rizika v zimě vůbec neuvědomuje. „Na rozdíl od léta a horka nechává v zimě řada rodičů v autě svoje děti zcela úmyslně, protože si myslí, že pro ně bude lepší vyhřátý vůz, než aby je tahali do mrazu. Tak to ale nemusí být. Každý rodič se prostě musí držet pravidla, že nikdy, ale opravdu nikdy nenechá jakékoliv živé stvoření zamčené osamoceně v autě; a to bez ohledu na teplotu venku,“ nabádá Sharon Rengersová.

Proč nenechávat dítě samo v autě

  • Zapnuté topení: hrozí přehřátí, v největším ohrožení jsou kojenci.
  • Vypnuté topení: u dětí dojde velmi rychle k podchlazení.
  • Řada rodičů si tato rizika vůbec neuvědomuje.
  • Nikdy nenechávejte dítě (ani zvíře) zamčené v autě!

S tím souhlasí i experti ze Zdravotnické záchranné služby. „Je třeba vždy postupovat s rozumem. Co se týká situace v zimě, tak na dané téma nejsou k dispozici žádná data a ani nebyly provedeny žádné experimenty. Navíc samozřejmě záleží na typu vozu, oblečení, vnější teplotě a podobně, takže je těžké relevantně radit. Lze jen doporučit, že z mnoha důvodů opravdu není vhodné nechávat děti v autě samotné, rozhodně ne po dobu delší než vyloženě krátkou, a to bez ohledu na vnější teplotu,“ zdůraznila pro Vitalia.cz Jana Poštová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Dítě v autě? Vždy sežeňte pomoc

Při podezření na podchlazení či přehřátí u malých dětí vždy platí, že je třeba okamžitě volat sanitku.

Pokud si na parkovišti všimnete zavřeného vozu s miminkem, může pak být na místě i přivolání policie, která případně dokáže dítě dostat ven do bezpečí a poskytnout mu nezbytnou pomoc.

 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pracovala jako redaktorka i editorka pro řadu celostátních deníků a zájmových webů. Dnes píše na volné noze o tématech, která jsou jí nejbližší – o zdraví a sociální problematice. Vystudovala Mediální studia UK a Podnikohospodářskou fakultu VŠE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).