Hlavní navigace

Antikoncepce bez hormonů? Nitroděložní tělísko GyneFix

21. 5. 2012

Sdílet

Nechcete otěhotnět, ale ani užívat hormonální antikoncepci? Zkuste nitroděložní tělísko. Z měděných kroužků se uvolňují ionty, které ničí spermie a fungují tak jako prevence otěhotnění.

Milující se páry mají dnes k dispozici celou řadu metod, jak zabránit nežádoucímu otěhotnění. Samozřejmě by bylo chybou zkoušet metodu po metodě. Daleko vhodnější je opatřit si dostatek informací, poradit se s gynekologem a poté se rozhodnout.

Nejrozšířenější je hormonální antikoncepce, některé ženy jí však nevěří, obávají se jejích účinků, jiné trápí třeba vrozená porucha krevní srážlivosti, která se s hormonální ochranou před otěhotněním neslučuje. Pokud se ženy a dívky chtějí chránit před nežádoucím otěhotněním bez užití hormonů, v současné době mají k dispozici nitroděložní tělísko GyneFix.

Dobrá a „neškodná“ antikoncepce DANA

První takovou antikoncepcí byl v roce 1940 stříbrný kroužek. Všechny další druhy tělísek vždy měly tvar T, tělíska s ramínky. Stejně tak i nitroděložní tělísko DANA, na něž si u nás mohou vzpomenout pamětnice z řad nejen nynějších babiček. Dobrá A Neškodná Antikoncepce DANA (ano, čtete dobře, opravdu šlo o zkratku) byla určena jen ženám už rodivším. Navzdory socialistickému optimismu mělo nitroděložní tělísko spoustu nevýhod včetně nadměrného krvácení a možného vypuzení plodu, některá miminka přišla na svět s DANOU zároveň.

Ionty ničí spermie

Tělísko GyneFix tvoří vlákno s měděnými válečky

Doba naštěstí pokročila a současný model je s prastarým naprosto nesrovnatelný.

Tělísko GyneFix totiž především nemá raménka, tvoří je „jen“ vlákno z polypropylénu s drobnými měděnými válečky, jež se jako kotva zafixuje na vrcholu děložní dutiny. Válečků je 6 nebo 4 (varianta mini). Právě z měděných kroužků se uvolňují ionty, které ničí spermie a tak fungují jako prevence otěhotnění.

„Od běžných nitroděložních tělísek se GyneFix liší velmi malými rozměry – v děložní dutině zabírá jen minimum místa a protože je pružný, perfektně se adaptuje v jakékoliv děloze,“ popisuje výhody moderní antikoncepce její tvůrce, belgický gynekolog Dirk Wildemeersch.

„Děložní dutinu neumíme změřit a kromě toho se její rozměry mění u každé ženy i během měsíce. Tělísko 5 mm dlouhé a 2 mm široké je opravdu komfortní, možnost samostatného vypuzení prakticky odpadá a dokonce je vhodné i pro ženy s malou dělohou, které dosud nerodily,“ uvádí Taťána Rešlová z Porodnicko-gynekologické kliniky FN v Hradci Králové, která má se zaváděním tělíska bohaté a kladné zkušenosti.

Poslední inovace GyneFixu umožňuje lékaři lepší kontrolu nad tím, je-li tělísko zavedeno a „usazeno“ správně: těsně pod uzlíkem, jímž drží v děloze, je malá ocelová trubička, dobře viditelná na ultrazvuku.

Po Německu, Belgii a Holandsku je GyneFix od října roku 2010 k dispozici i u nás. Tělísko zavádějí proškolení gynekologové, kontroluje se ultrazvukem 3 měsíce po zavedení a jeho cena včetně zmíněné kontroly na 5 let bezproblémového užívání činí 3500 Kč.

V naší republice Gynefix zavádí na 650 speciálně proškolených gynekologů a jeho výhod už využívají desetitisíce žen. Seznam gynekologů najdete na internetu na stránkách www.whpharma.cz.

Co ženy čekají od antikoncepce

  • spolehlivost,
  • minimum nežádoucích účinků (včetně např. nepravidelného krvácení),
  • vyloučení interakcí s jídlem a s léky,
  • diskrétnost,
  • vyloučení větší ztráty krve během menstruace,
  • pohodlí,
  • bez ztráty času,
  • jednoduchou a bezbolestnou aplikaci.

V případě, že žena otěhotnět chce, očekává po vyjmutí tělíska rychlý návrat plodnosti. S tím bývají při vysazení po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce potíže.

K tématu: Je to gynekologické inženýrství, říká gynekoložka Helena Máslová

Tělísko GyneFix v mini variantě

Dnešní žena si chce své těhotenství naplánovat na dobu, kdy jí bude vyhovovat. Má na to právo. Současné moderní metody ochrany před otěhotněním jí nabízejí široký výběr. A nový druh nitroděložního tělíska patří k vysokému standardu.

GyneFix je spolehlivý, dobře tolerovatelný, nezvyšuje objem krvácení (zejména varianta mini), neovlivňuje ovulaci, je vhodný pro každý věk i velikost dělohy, jednoduše se zavádí i odstraňuje, a plodnost se vrací prakticky okamžitě. Navíc nehrozí riziko zapomenutí!

Nelze pominout ještě jednu uživatelskou výhodu: GyneFix funguje jako postkoitální ochrana, ovšem jen v případě, že je zaveden do pěti dnů po nechráněném styku.

Nic pro promiskuitní

Samozřejmě i tento způsob ochrany před nežádoucím otěhotněním má své kontraindikace, mezi které patří některé deformity děložní dutiny, pánevní záněty, bolestivé menstruace a podobné zdravotní komplikace.

První kontrola zavedení tělíska se doporučuje po 1. následující menstruaci, později stačí už jen ultrazvuk (DANA se kontrolovala rentgenem, pamatujete?). Po zavedení může dojít ke špinění, rovněž menstruace může být silnější – oboje se záhy upraví samo.

Nedoporučuje se styk 3–5 dnů po zavedení, stejně jako se nemají první dny (4–5) po zavedení tělíska užívat tampony. Také je nutné kontrolovat vložky pro případ vypuzení tělíska. Stěžuje-li si partner, že jej obtěžuje konec vlákénka, lékař je může zkrátit (ale ono časem změkne). Po pěti letech užívání se tělísko jednoduše vyjme po odstřižení uzlíku, kterým drží na místě.

Pokud snad dojde k některým komplikacím (opožděné měsíčky, abnormální výtok nebo krvácení, pánevní infekce provázená bolestí při sexuálním styku, horečka, nevolnost), co nejdřív navštivte gynekologa.

GyneFix se nedoporučuje ženám, které příliš často střídají partnery – s takovým chováním prudce narůstá riziko zánětů a jejich šíření. GyneFix v žádném případě nechrání před pohlavně přenosnými chorobami včetně AIDS /HIV a hepatitidy B, proto s neznámým partnerem vždy užívejte kondom.

Speciál: Vyberte si správnou antikoncepci

Autor článku

Drahně let píši o medicíně klasické i alternativní, o životním stylu a lidských (převážně ženských) problémech. Opravdu lituji, že naše média netisknou fejetony. Zvláštní znamení: klobouk.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).