Hlavní navigace
chytře na život
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Databáze léků
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Vitalia.cz
»
Nálepky
»
stres
stres
1
–
30
/
136
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Dva druhy stresu: „hodný a zlý“
Jsou dva druhy stresu: eustres – kladný, mobilizující síly, podporující osobní nezdolnost, a distres. Kdosi jej nazval „velkej vopruz“. Blokuje pozitivní projevy naší existence. Vyvolává negativní příznaky.
Tomáš Novák
4. 1. 2021
Počet nových komentářů
3
Ušní maz poskytuje informace o zdravotním, a hlavně psychickém stavu
Ušní maz (cerumen) je tekutina v uchu lidí a mnoha savců, jehož primárním úkolem je chránit citlivou kůži vnějšího zvukovodu a vytvářet ochranu proti infekcím. Maz udržuje v uchu správné prostředí. Vědci nyní zjišťují další možnosti.
Kateřina M. Košutová
30. 11. 2020
Obsedantně kompulzivní porucha není zábavná jako ve filmu
Koronavirová pandemie s sebou přináší zvýšenou nutnost poctivého mytí rukou. Ale i to má svou míru. Existuje však porucha, při které se mytí rukou a jejich dezinfekce stává posedlostí. To je přitom jen jeden z jejích možných projevů. K těm se řadí také třeba přeskakování schodů anebo tiché mumlání různých formulek.
Kateřina M. Košutová
26. 11. 2020
Svalové potíže a bolesti jsou často způsobené stresem
Stres se podepisuje na našem zdraví. Zaťaté žvýkací svaly, strnulá krční páteř, migrény – to jsou problémy, které se dnes dotýkají všech věkových kategorií. „Přitom například až polovina případů bolestí zad má psychosociální příčinu,“ popisuje odbornice.
Redakce
24. 11. 2020
Počet nových komentářů
1
Antistresové omalovánky, nebo mrsknout vázou o zem? Co pomůže, když máme obavy z budoucnosti
Strach a úzkost se tak docela odstranit nedají. Musí se překročit… a žít navzdory realitě co nejlépe dál. Dělat něco, co nás těší, nebo alespoň částečně uklidní.
Tomáš Novák
12. 11. 2020
Co dělat s jedinou jistotou dneška – nejistotou
Typickým projevem nejistoty je neschopnost rozhodnout o tom, co je správné. Strach, zda učiníme dobré rozhodnutí. Uklidnit nás může fakt, že věci obvykle nedopadají nejhůř, jak by dopadnout mohly.
Tomáš Novák
2. 9. 2020
Jak přežít vztahový problém bez psychosomatického onemocnění. Hlavně si ho „nevyříkávejte“
„Máte-li pocit, že s vaším vztahem je něco v nepořádku, musíte si o tom s partnerem promluvit…“ Radu přímo kategorickou jsem si nedávno přečetl na internetu. Slyšel jsem ji již mnohokrát a vždy mám pocit, že mi poté vyskočí kopřivka.
Tomáš Novák
27. 8. 2020
Příčiny úzkostí nejsou jen v hlavě
Ztrápený muž nazval svoji úzkost jako „úzký profil duše“. Poté se zamyslel a dodal: „Je to něco podobného, jako byste si v kartách vytáhli Černého Petra.“
Tomáš Novák
22. 7. 2020
Botanici radí, jak jednoduše odlišit sinice od řas
PŘEHLED NOVINEK – Kvalita vody na koupalištích a riziko sinic. Klíšťata pijí vodu, co z toho vyplývá? Mobilní aplikace zpřístupňují nevidomým i ovládání složitých medicínských zařízení. Robotické operace. Má smysl přímo měřit míru stresu u zaměstnanců?
Pavel Houser
24. 6. 2020
Přírodní biorytmy platí dál, my se je snažíme ignorovat a přeprat
Každý z nás má svůj vlastní biorytmus – v kolik vstávat, kdy si dát oběd, kdy jít spát… Ale ne vždy svým chováním přispíváme k jeho zdravému fungování – místo odpočinku si uděláme další kávu, jídlo odložíme i přes pocit hladu a práci doděláváme večer při umělém osvětlení.
Petra Kolínská
9. 6. 2020
Počet nových komentářů
6
Jóga vhodná k odbourání stresu a únavy. Někteří lidé by se do ní ale pouštět neměli
Vypadá jako univerzální relaxační způsob, jak zatočit s nahromaděným stresem posledních měsíců. Tzv. restorativní jóga tohle všechno umí, ale není pro každého. Stres totiž za určitých okolností může prohloubit, a někomu tak i ublížit.
Tereza Víchová
4. 6. 2020
Kapitánka v bouři koronaviru: převezla nemoc z vyplašení
Herec Jarda Dušek říká, že profese lékaře se neodvozuje od slova léčit, ale od slova lekat. Pacient přijde k lekaři, ten ho vyleká a předepíše mu lek. Pak jde do lekárny, užívá lek a nakonec z něj lekne. Když mi čtyřicetiletá kadeřnice Simona vyprávěla svůj příběh, polekal jsem se taky. A nejhorší nemoc je nemoc z vyplašení.
Jan Hnízdil
27. 5. 2020
Počet nových komentářů
5
Dejte si žábu k snídani a dalších 9 tipů, jak se zbavit stresu
Když je toho na nás moc, je těžké vymyslet i jednoduchou věc, jako co si dát k večeři. Pracovní úkoly se zdají být složitější než obvykle a na plánované večerní cvičení nedojde ani omylem. Jenže tím to obvykle nekončí.
Alžběta Protivanská
16. 5. 2020
Počet nových komentářů
6
Co nás čeká teď? Trauma návratu „do normálu“
Komentář
KOMENTÁŘ – Překonání závažného stresového období přináší zprvu úlevu a krátkodobý pocit štěstí. Pak se vše mění. Značná část národa prožila či prožívá situaci, jež může vyvolat podmínky pro vznik psychického onemocnění – posttraumatické stresové poruchy. Nastal čas nasadit si „virtuální roušku“ zabraňující projevovat výkyvy své nálady na okolí.
Tomáš Novák
4. 5. 2020
Počet nových komentářů
4
Strach nám dočasně „přeprogramuje“ mozek, říká vědec a kouč
Rozhovor
ROZHOVOR – Profesor Aleš Stuchlík pracuje více než dvacet let ve Fyziologickém ústavu AV ČR jako neurovědec. Zabývá se především učením a pamětí, tedy tím, jak si osvojujeme nové znalosti a dovednosti a jak jsme schopni účinně změnit své chování v nové situaci. Třeba v čase světové pandemie koronaviru.
Gabriela Hájková
29. 4. 2020
K jídlu teď máme proklatě blízko. Co dělat, aby nás doma „nehonila mlsná“
Ruka na dveřích lednice je teď, když je většina z nás častěji doma, běžná věc. Řešením jsou rychlé techniky, jak tomu zabránit. Ale také důkladné rozebrání situace, která nás k jídlu navíc přivádí. Na velké revoluce v životním stylu nebo diety ale zrovna vhodná doba není.
Tereza Víchová
23. 4. 2020
Místo sledování zpráv radši zavolejte známým
Nejdříve nás třeba jen trochu zamrzí, že se nemůžeme setkat s tím, s kým bychom si zrovna přáli, nebo si zajít do oblíbené restaurace. Po čase hrozí vážnější krize. Jak zmírnit negativní dopady sociální izolace na naši psychiku?
Eva Dandová
11. 4. 2020
Jak na imunitu? Jíst, cvičit, meditovat, milovat
Na to, jak posílit svou imunitu, můžeme najít nespočet tipů. Důležité ovšem je nezačít se všemi najednou a skokově, protože to je pro organismus veliký šok. Pokud jsme pro svou imunitu dělali něco již před karanténou, je vhodné s tím pokračovat, postupně trochu zvýšit intenzitu a pozvolna přidávat další kroky.
Lucie Červenková
6. 4. 2020
Počet nových komentářů
2
Pomocí dechu si můžeme v těle vyrobit klid
Pohled psychosomatiky a fyzioterapeutky především na dech. Co lze dělat, když máme strach dýchat? Třeba pokud jsme – jako právě teď – v situaci pro mnohé stresující…
Adéla Ručková
1. 4. 2020
V době koronaviru: Jak pracovat z domova a nezbláznit se z toho?
Nouzový stav, opatření, která zasahují do běžného života. Ačkoliv není nařízen, je home office důrazně doporučován a kdo může, pracuje z domova. Jaká úskalí to může přinášet? A jak se v domácí kanceláři zařídit, abychom zvládali plnit své pracovní závazky?
Tereza Víchová
17. 3. 2020
Odpusťme si, co jsme si. Budeme zdravější
„Základem nemocí, kromě těch způsobených úrazem, jsou dlouhodobé negativní emoce, a to i ty neuvědomované.“ Zkrátka „nemoce z emoce“.
Tomáš Novák
7. 1. 2020
Počet nových komentářů
1
Nejčastější novoroční předsevzetí pro rok 2020
Zhubnout, jíst zdravě a méně se stresovat. První místa v žebříčku novoročních předsevzetí patří zdravému životnímu stylu. U předsevzetí to většinou i končí, ukázal průzkum.
Redakce
28. 12. 2019
Přetrhnuté vazy v koleni u ženy vyústily v panické ataky
Některé stresy jsou pozitivní, posouvají nás dál, ale ty druhé, zvané distresy, nám mohou život obrátit vzhůru nohama, zvláště pokud je neumíme ventilovat, a to hned několika různými způsoby.
Kateřina Čepelíková
27. 12. 2019
Počet nových komentářů
1
Žijeme tak, jak dýcháme
Dýcháme automaticky, jinak bychom ani nežili. Dechu proto obvykle nevěnujeme zvláštní pozornost, možná jen když se při nějaké činnosti zadýcháme. A to je škoda. Výhodné, optimální, chcete-li správné dýchání je nepominutelným nástrojem při zvládání našeho fyzického i emocionálního zdraví. Prvním krokem k jeho dobrému využití je naučit se dech vnímat. Teprve pak s ním můžeme začít účinně pracovat.
Olga Myslivečková
12. 12. 2019
Proč by měla být lesní terapie na předpis
Japonci na základě výsledků výzkumů rozvinuli samostatný obor, tzv. Shinrin-yoku („lesní koupel“), a přicházejí od té doby s mnoha dalšími důkazy o prospěšnosti přírodního prostředí pro lidské zdraví.
Aleš Miklík
2. 10. 2019
Počet nových komentářů
8
Plánování vrátí vaší duši klid
Několik seznamů a tabulek dokáže dát vašemu dni strukturu a vám klid na duši. Zásadní je uvědomit si, že efektivní řízení času není totéž jako zvládání všeho, co jsme si naplánovali.
Lucie Kidlesová
30. 8. 2019
Když si uvolníte svaly, uvolníte stres
Nenechte se ničit stresem – vyzkoušejte 8 tipů na okamžité zlepšení nálady. Uvolnit se a dobít energii jde překvapivě rychle a jednoduše.
Samantha Clayton
23. 8. 2019
Jak se vyhnout trápení
Můžete jej vyřešit a tím ho i odstranit. Lze se přizpůsobit. Rčení tvrdí, že člověk si zvykne i na šibenici… Můžete se mu pokusit vyhnout, zabývat se něčím jiným. Můžete si říkat, že všechno zlé je k něčemu dobré.
Tomáš Novák
8. 8. 2019
Důvod stresu? Vyřizování pracovních mailů ve volném čase
Rychlý, až raketový rozvoj technologií se dostává do hledáčku nejen psychologického výzkumu, ale i do klinické praxe. Jaké problémy přináší používání moderních technologií a co si počít s tzv. technostresem, popisuje psycholog Ondřej Pečený.
Redakce
23. 7. 2019
Nehýbeme se svobodně, máme strach ze ztráty tváře
Rozhovor
ROZHOVOR – „Strnulé pohyby známe od mnoha politiků. Pouze ve svobodném pohybu můžeme být zdraví a šťastní…“ říká filozof Antonín Dolák, kterého můžete potkat v poklusu kolem brněnské Svratky.
Taťána Kročková
2. 7. 2019
Počet nových komentářů
2
1
–
30
/
136
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Kuří oko
Bolest hlavy
Záškrt (difterie)
Nachlazení
Infekční mononukleóza
Zánět hrtanu (laryngitida)
Zánět hltanu (faryngitida)
Bolest v krku
Artróza
Astigmatismus
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vánoce
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny nálepky
Internet Info
Lupa
Měšec
Podnikatel
BusinessCenter
Root
Vitalia
Slunečnice
Stahuj
SW
Tuesday
Navrcholu
Sherpas
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji