Hlavní navigace

rehabilitace

Tejpování používají i na roky staré jizvy a zranění

Tejpování různých částí těla speciálními páskami je stále oblíbenější. Běžně se používá třeba při hojení modřin a otoků. Tímto způsobem je dokonce možné ošetřovat i několik let stará zranění.

13. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Musím umět pacienta zatáhnout do hry

„Ani se nehnu“ nebo „uběhám se k smrti“. Nejen tyto extrémy jsou příčinou bolestí kloubů, svalů a šlach. Patří k nim také špatné pohybové vzorce či těžké psychické trauma – taková je zkušenost neurologa Tomáše Nedělky.

12. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 11 minut

Měli jste infarkt? Nebojte se sportovat

Ve Fakultní nemocnici Brno nabízejí okamžitou návaznost pohybové léčby u pacientů s různou škálou srdečních chorob, především po infarktu myokardu. Mimo jiné tak odstraní strach z pohybové aktivity, který je po srdečních příhodách velmi častý.

19. 4. 2018 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Doc. Tichý: Skryté záněty nacházím vyšetřením pohybového aparátu

Tvrdí, že infekční zánět, ať virový, nebo bakteriální, způsobí typické příznaky v pohybovém aparátu jen v jedné půlce těla. A že se tedy pravděpodobně šíří lymfou. Vědecky dokázáno to zatím není a někteří ho prý mají za blázna.

Doba čtení: 16 minut

Poukazy na vyšetření mají omezenou platnost. Dejte si na to pozor

Vystavil vám lékař poukaz na vyšetření nebo ošetření? Pokud jde například o rehabilitaci či fyzioterapii, máte na objednání týden. Mluvčí VZP vysvětluje, jak dlouho který poukaz platí.

3. 4. 2017 14:56
Doba čtení: 2 minuty

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Tradiční vánoční rostlinka, která má mít kouzelnou moc: přinášet štěstí a plodnost. Traduje se, že je jedovaté. Málokdo ale ví, že je to spíše léčivka. Používáme ji k omývání nohou při křečových žilách. Rovněž bývá součástí čajů na snížení krevního tlaku nebo cholesterolu.

8. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Ochablé svaly mohou značit vážnou nemoc

Pompeho nemoc je vzácné onemocnění, které má tak málo lidí, že jej ani mnozí lékaři neznají. Pacienti trpí závažnou svalovou slabostí a problémy s dýcháním, což je bez léčby velmi nebezpečné. Ti, kteří se dostanou do péče odborníků, mají z velké části vyhráno.

14. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hormonální jóga pomáhá ženám i diabetikům

Certifikovaných lektorů hormonální jógy pro ženy není mnoho. V oblasti hormonální jógy pro diabetiky a muže ještě méně, tam je Jana Černotová v Česku průkopnicí. Absolvovala kurz u samotné zakladatelky tohoto cvičení, doktorky filozofie a psychologie, Brazilky Dinah Rodrigues. V rozhovoru objasňuje, jak hormonální jóga na organismus působí.

27. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 9 minut

Akupunktura vychází z čínské medicíny. Proto jehly nejčastěji míří do ucha

Pochází z Číny a je stará tisíce let. V poslední době se akupunktura zabydluje i u nás, stává se doplňkem klasické i nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a její obliba roste. Na co akupunkturu použít, kterou si vybrat a kolik to stojí?

18. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Léčbu nataženého svalu lze urychlit

Nedostatečné rozcvičení a následný zbrklý pohyb. Když si sportovec natáhne sval, má jen jednu možnost – až do odeznění příznaků klidový režim. Jak lze léčbu urychlit?

10. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

3 metody na posílení pánevního dna

Ochablé svalstvo pánevního dna je problém, který znají ženy po porodu. S přibývajícím věkem postihuje většinu žen, ale také mužů. Přitom cviky na posílení pánevního dna mohou řadě problémů předejít nebo je oddálit.

26. 4. 2016 9:54
Doba čtení: 3 minuty

7 tipů proti jarní únavě

Jste poslední dobou malátní, schází vám energie a tím také dobrá nálada? Možná si říkáte, že ji zneškodníte popíjením energy drinku nebo cukrovinkami všeho druhu. Zkuste to jinak, třeba po vzoru přírody a lepších návyků. Přinášíme tipy na osvědčený jarní restart.

6. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

5 druhů sauny: finská klasika i sauna s nízkou teplotou

Saunování je zdravé, ale klasická finská sauna s extrémním střídáním teplot nemusí sedět každému. Pro někoho je dokonce zcela nevhodná. Pak jsou tu další možnosti: sauna selská, tropická, různé nízkoteplotní sauny a infrasauna.

Doba čtení: 3 minuty

Velký přehled: Druhy jógy od A do V

Vybrat si lekci jógy není v současnosti vůbec jednoduché. Učitelé na Východě říkají, že jóga je jen jedna – tu nejklasičtější se u nás učí například studenti Systému Jóga v denním životě. Józe propadl celý západní svět. V současné době existují desítky variací a není fitcentrum, kde by se „nějaká“ jóga necvičila. Víte, co vás čeká na jednotlivých hodinách? Budete jen meditovat, nebo se pořádně zapotíte? Připravili jsme pro vás velký abecední přehled.

Doba čtení: 4 minuty

Pomocníci s vykašláváním: vepřové, nebo psí sádlo?

Vlhký kašel bývá doprovázen hleny, které je potřeba dostat z těla ven. S vykašláváním nám pomáhají některé léky. Zabrat mohou i teplé obklady nebo potírání hrudníku. Vybírat můžete z mastí, sádla nebo třeba olejů. Můžete si také připravit solný obklad s pohankou.

1. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Lymfodrenáž: manuální, nebo s přístrojem?

Lymfodrenáž je pomocník při otocích i kosmetické vylepšení vzhledu. Co obnáší manuální a co přístrojová? Komu se svěřit do péče, abychom si spíš neublížili? Po správné lymfodrenáži poznáte efekt okamžitě.

27. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

3 nejčastější druhy masáží – každá má jiný význam

Bolí vás záda, chcete jen preventivně chodit na masáže, abyste co nejdéle předcházeli civilizačním potížím, nebo si jednoduše užili příjemnou hodinku odpočinku? Nabídka je pestrá: jak se v ní zorientovat?

20. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kouříte? Lázně nebudou

Kuřáctví vám může zabránit jet do lázní „na pojišťovnu“. V mnoha případech je totiž závislost na nikotinu kontraindikací lázeňské léčby, tedy důvodem, proč ji pacient nemůže absolvovat. Jde například o žaludeční vředy či diabetes.

17. 11. 2015 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Neumíme už ani správně chodit. Originální metoda zbavuje bolestí zad

Vsedě, třeba u počítače, si zkracujeme svaly. Břicho odpočívá, napětí svalů podél páteře vzrůstá. Stlačují se meziobratlové disky a klouby. Podobně se ničíme při sportu, běhu, chůzi. Alena Křivánková Mračková používá k nápravě unikátní metodu dr. Smíška.

6. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 9 minut

Výběr rehabilitačního míče: nejdůležitější je účel a vaše výška

Gymnastické míče jsou skvělou pomůckou při posilování, relaxaci, rehabilitaci i fyzioterapii. Není divu, cvičení s nimi je příjemné, efektivní a k tělu zvlášť ohleduplné. Na trhu jich najdete nepřeberně, jenže ne každý se bude hodit pro váš účel a vaši postavu. Než se pro některý z nich rozhodnete, měli byste si ujasnit to podstatné.

26. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Dobrý masér se nezapomene zeptat

Příjemná hodinka, uvolnění obvykle přetížených svalů a prevence bolesti v zádech nebo krční páteři. Klasické masáže jsou široce oblíbené a využívané. Ne vždy se ale oddáme do rukou opravdovému profesionálovi. Jak ho poznat?

16. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Tejpování doma – lze provést správně?

Kineziotaping – barevné pásky na těle – zažívají v posledních několika letech bouřlivý nárůst nejen v oblasti sportu. K regeneraci, rehabilitaci nebo jen preventivně se „tejpuje“ spousta z nás. Jak na to v domácích podmínkách a které tejpy jsou ty „nej“?

6. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pomoc po mrtvici je šitá přesně na míru

Mozková příhoda změní život od základů. Starý známý svět je pryč. S orientací v novém světě pomůže sociální rehabilitace. Následky nejsou tak limitující, jak se může na první pohled zdát.

27. 8. 2013 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Fyzioterapie nejčastěji řeší bolavá záda, problém je ale jinde

„Češi jsou pohodlní a nechtějí nic měnit,“ říká fyzioterapeutka. Třicátníci, překvapení, že je něco bolí, se chtějí potíží rychle zbavit, a vrátit se bez omezení ke svému životnímu stylu.

Doba čtení: 4 minuty

Základem nové rehabilitační metody je správné dýchání

Dýchání je velmi důležité, nejen pro to, abychom měli nezbytný kyslík. Dýchací svaly se také podílejí na vzpřímeném držení těla. Naučte se snadnou, ale účinnou metodu „ležaté osmičky“.

29. 3. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty