Hlavní navigace

Poukazy na vyšetření mají omezenou platnost. Dejte si na to pozor

3. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Pixabay.com / Unsplash, podle licence: Public domain
Vystavil vám lékař poukaz na vyšetření nebo ošetření? Pokud jde například o rehabilitaci či fyzioterapii, máte na objednání týden. Mluvčí VZP vysvětluje, jak dlouho který poukaz platí.

„Jaká je platnost poukazu na vyšetření a ošetření? V době, kdy mi lékař vystavil poukaz na rehabilitaci, mě bolela záda tak, že jsem na ni chodit nemohla, a teď prý už není platný.“ Podobné dotazy nejsou ojedinělé. Poukazů, s nimiž se pacienti setkávají, je několik druhů a jak vysvětluje Oldřich Tichý ze Všeobecné zdravotní pojišťovny, platí pro ně různá pravidla.

Poukaz na rehabilitaci

Rehabilitace, resp. fyzioterapeutická a ergoterapeutická péče se předepisuje na formulář nazvaný Poukaz na vyšetření/ošetření FT a ten má platnost sedm dní od vystavení. Lékař by vás na tuto skutečnost měl raději upozornit, ale když se na poukaz pozorně podíváte, tak na něm informaci o sedmidenní platnosti najdete.

To, že má poukaz sedmidenní platnost, neznamená nutně, že pacient má hned chodit rehabilitovat. Je běžné, že vás na příslušném odborném pracovišti objednají s nějakým odstupem nebo v termínu podle vaší dohody. Poukaz je jen třeba do sedmi dnů uplatnit. V praxi některá pracoviště fyzioterapie akceptují i „prošlý“ poukaz vzhledem k tomu, že pacient se může objednat po telefonu a poukaz odevzdá až při své první fyzické návštěvě v předem dohodnutém termínu.

Pokud již poukaz neplatí, musí pacient svého lékaře informovat, že rehabilitaci ap. neabsolvoval, a požádat ho o vystavení nového poukazu na základě posouzení aktuálního zdravotního stavu.

Poukaz na ošetřovatelskou a rehabilitační péči a na domácí péči

Omezenou platnost mají i další dva formuláře na vyšetření/ošetření, a to poukaz na ošetřovatelskou a rehabilitační péči (ORP)poukaz na domácí péči (DP). Na nich lékař vyplňuje přesný údaj, do kdy poukaz platí (Platnost poukazu do…). V tomto případě je časové omezení nutno skutečně dodržet, protože péči poskytnutou po vypršení platnosti by už pojišťovna nemohla uhradit.

Například u domácí péče nemá doba od data vystavení poukazu do vyplněného data platnosti překročit tři měsíce. Pak je třeba znovu zhodnotit stav pacienta a případně předepsat poukaz nový.

Tzv. doporučení

Zbývající dva poukazy na vyšetření/ošetření, s nimiž se pacienti mohou setkat, nesou označení K a Z. Poukaz na vyšetření/ošetření K je určen k vyžádání konziliárního vyšetření, vyšetření či ošetření specialistou a k doporučení převzetí do péče.

Vystaví vám ho například praktický lékař, pokud vás posílá k odbornému lékaři, ale i odborný lékař, který vás odesílá k jinému specialistovi. A byť není stanovena obecná povinnost mít vždy doporučení od svého praktického lékaře, odborní lékaři ho ve většině případů vyžadují (Doporučení obvoďáka nepotřebujete, i když vám tvrdí opak).

Poukaz na vyšetření/ošetření Z po vás určitě vždy chtít budou, protože je určen k vyžádání vyšetření rentgenem, ultrazvukem, magnetickou rezonancí, metodami nukleární medicíny apod.

U obou těchto poukazů sice není stanovena jejich platnost, ale samozřejmě se předpokládá, že lékařem předepsané vyšetření absolvujete co nejdříve.

Zdroj: VZP

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).