Hlavní navigace

onkologie

Pro onkologické pacienty máme mnoho dobrých zpráv, říká děkan lékařské fakulty

Počet zhoubných nádorů sice roste, ale neznamená to nutně, že jsme na tom hůře než dřív. Administrativa lékaře zatěžuje, má však své opodstatnění. Medici se na fakultě učí komunikaci, ale to, jak se lékař chová k pacientům, záleží spíše na jeho osobnosti, kterou utváří již rodina. Medicínské obory se vyvíjejí, ale ne všechno musí být nově, jde o to, aby to bylo lépe a účelněji… Ano i ne. Tak zní nejčastější odpověď prof. Šeda. V medicíně i vzdělávání budoucích lékařů je zkrátka máloco jen černé, nebo bílé.

Doba čtení: 13 minut

Muži a rakovina prsu

I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Proto s ní muži nepočítají a k léčbě přicházejí pozdě.

12. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Je to rakovina? Jak vypadají nemoci pod mikroskopem

Díky mikroskopu a „sklíčkům“ dokáží stanovit diagnózu či určit typ nádoru. Moderní patologie je velmi úzce navázána na onkologii, ale i na další operační obory, například chirurgii a gynekologii, pro které je práce patologů často zásadní.

16. 11. 2018 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Výživa onkologických pacientů: Uvědomte si včas riziko podvýživy

Nádorové onemocnění je velmi často spojeno s rizikem hubnutí a podvýživy. Více než polovina nemocných s nádory zažívacího traktu má známky podvýživy již při zjištění diagnózy, ale podvýživa je častá také u mnoha jiných nádorů.

7. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Preventivní onkologická vyšetření hradí pojišťovna už od 35 let

Všeobecná zdravotní pojišťovna nově přispívá ženám od třiceti let na ultrazvukové nebo mamografické vyšetření, onkologickou prevenci hradí ženám už od třiceti pěti let. A co proplatí mužům?

24. 9. 2018 14:00
Doba čtení: 2 minuty

Objev bacilu rakoviny: Největší omyl v dějinách Nobelovky?

Dánský mikrobiolog Johannes Fibiger získal Nobelovu cenu za „objev experimentálně vyvolaného nádorového bujení“, když poukázal na souvislost mezi druhem parazita přenášeného šváby a nádorovým onemocněním. Od úmrtí vědce letos uplynulo devadesát let a ocenění jeho objevu „bacilu rakoviny“ bývá označováno za jeden z největších omylů při udělování Nobelových cen za fyziologii a lékařství.

Doba čtení: 9 minut

Nová data: Rakovina nejčastěji útočí na trávicí trakt, kůži a prsa

Blíží se tzv. květinový den, kdy koupí měsíčku lékařského budeme přispívat na boj proti rakovině. Kterou část těla toto zákeřné onemocnění nejčastěji napadá a kolik peněz to stojí?

14. 5. 2018 15:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

2. 5. 2018 11:06
Doba čtení: 5 minut

Ženy s rakovinou prsu, o kterých se dlouho mlčelo

„Rakovina prsu se navrátí až třiceti procentům pacientek,“ říká odbornice. Jejich čas býval tak krátký, že se o těchto případech ani nemluvilo. To se naštěstí mění.

9. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Moderní patologie slouží jen živým pacientům

„Víš, co dělá patolog?“ „No jistě, pitvá.“ Tak odpověděl každý, koho jsem se ptala. A fotograf měl trochu obavy, když se dozvěděl, kam se se mnou vydá. Jenže dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí. Drtivou část jeho práce představuje vyšetření tkání a buněk živých pacientů.

Doba čtení: 11 minut

Besnard-Charvet: Homeopatie je ve Francii součástí každodenní medicíny

Christelle Besnard-Charvet je typická Francouzka. Jemná, drobná, šarmantní. O svých zkušenostech z lékařské praxe, ať již gynekologické či onkologické, mluví melodickým jazykem země, v níž má homeopatie zcela jiné postavení než u nás.

Doba čtení: 8 minut

Nádor nelze vyhladovět

Dieta člověka s rakovinou poškozuje. Onkologický pacient potřebuje vysoký přísun živin, ne hladovění. Šlehačkový dort a chleba se sádlem jsou žádoucí.

Doba čtení: 6 minut

Pacienti pátrají na internetu a ubližují si hloupostmi

Při chemoterapii se nutně zvrací, nádor lze vyhladovět, bylinkami zaženete rakovinu… Nejen internetové diskuze jsou plné rádoby zaručených informací, které nahánějí hrůzu pacientům a přidělávají starosti lékařům.

Doba čtení: 4 minuty

Chemoterapie bez vypadání vlasů? Ano, díky chlazení

Ztráta vlasů po chemoterapii je bohužel prakticky jistá. A traumatizující. Paruka, šátek, holá hlava? Pražské Onkocentrum nabízí lepší řešení, zatím jako jediné v ČR.

6. 5. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

Infuze vitaminu C zahýbá s vaší imunitou

„Ta pomáhá na moc věcí,“ říkávaly naše prababičky o některých bylinkách. I v dnešním labyrintu vyspělé farmakologie a medicíny najdeme několik látek s velmi širokým a zásadním zdravotním záběrem.

Doba čtení: 7 minut

Dr. House radí: Ruce na prsa

Rakovina prsu zasáhne jen v Česku každou osmou ženu. Čím dřív je odhalena, tím líp. Nová kampaň na podporu samovyšetření sází na atraktivní postavu dr. House, respektive jeho český hlas.

16. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Léčit nádor homeopatiky? Nejsem blázen

Dovedou homeopatika léčit rakovinu? ptali jsme se nedávno v soutěžní otázce. Překvapivě velké množství čtenářů odpovědělo: Ano. Nádorová onemocnění se přitom u nás homeopatiky neléčí.

Doba čtení: 3 minuty

Preventivní prohlídky: Nerachtá vám v motoru?

Něco se klepe, něco vrže, nějak to nešlape, v kopci chrchlá, nefunguje, jak by mělo? Spěcháme za odborníkem. Ne, nemluvím o zdravotních problémech, ale o našich autech. Nedivte se.

Doba čtení: 3 minuty

Naděje neumírá vždy poslední. Někdy zemře dřív pacient

Dali byste šedesát tisíc korun za pytlíček se zázračnými houbami? Že ne? Představte si ale, že vaše dítě má rakovinu. Ještě pořád byste nezaplatili? Byznys s nadějí je výnosný.

Doba čtení: 5 minut

Rakovinu mohou provázet i finanční problémy. Kde hledat pomoc?

Onkologické onemocnění sráží rodiny k zemi, ke zdravotním se přidávají i finanční potíže. Pomůže Dobrý anděl. Je to jedna z nejhorších zpráv, jakou můžete slyšet: někdo z vašich nejbližších má onkologické onemocnění. V ten moment se často převrátí život naruby. Kvůli nastávající léčbě a častým návštěvám lékaře nastupujete na nemocenskou, musíte si vzít volno v práci nebo s prací skončit úplně a rodina se ocitne na pokraji finanční propasti.

27. 3. 2012 14:32
Doba čtení: 2 minuty

Nedostatek radiologických asistentů může zhoršit onkologickou péči

V České republice momentálně pracuje okolo tří tisíc radiologických asistentů – to je zoufale málo. Podle serveru odborného týdeníku Medical Tribune může přitom jejich nedostatek zhoršit onkologickou péči o pacienty.  Týdně vycházejí desítky inzerátů, ve kterých státní i soukromá zařízení poptávají právě radiologické asistenty – ti ale nejsou. Proč? Této profesi totiž chybí prestiž, kvalitní ohodnocení a také vzdělávací podmínky…

20. 4. 2010 13:40
Doba čtení: 1 minuta

Onkologové: Pacienti by měli dostat léčbu "na míru"

Péče o nemocné s rakovinou by měla být v budoucnu více přizpůsobena konkrétnímu pacientovi, sdělila novinářům Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK). Týká se to podle ní onkologické léčby i paliativní péče, jejímž cílem je tišit bolest. Podle onkologů by centra integrované onkologické péče měla úzce spolupracovat s odděleními paliativní péče a hospici. Informovala o tom agentura ČTK. 

5. 6. 2009 12:11
Doba čtení: 1 minuta

Lékem proti otiskům prstů

Některým onkologickým pacientům mohou zmizet otisky prstů. Může za to lék zvaný Capecitabine, který užívají, informoval o tom server Aktuálně. Lék slouží k léčení několika druhů nádorů (zejména nádorů hlavy, krku, prsu, břicha, tlustého střeva a konečníku). Pokud by jej chtěli zneužívat zloději, rozhodně by je nečekalo nic příjemného – lék má řadu nepříjemných vedlejších účinkům, například chronický zánět dlaní nebo chodidel, kůže se může odlupovat, krvácí a vytváří se na ní vředy nebo puchýře.…

1. 6. 2009 10:23
Doba čtení: do minuty

Jihlavská onkologie má akreditaci pro vzdělávání lékařů

Jedná se o akreditace na dobu osmi let na postgraduální vzdělávání lékařů v oboru radiační onkologie a klinická onkologie, což lékaři umožní absolvovat celý vzdělávací program na domácích pracovištích, bez nutnosti dlouhodobých stáží na klinikách v Praze nebo Brně. Jihlavská nemocnice tak bude moci pracovat přímo s kmenovými lékaři podle vzdělávacích plánů. Již nyní je do programu zařazeno šest lékařů Nemocnice Jihlava.

30. 3. 2009 13:43
Doba čtení: 1 minuta

Rakovinou onemocní příští rok tisíce nových pacientů

Onkologové počítají s tím, že příští rok onemocní na rakovinu tlustého střeva a konečníku téměř 7500 nových pacientů. Řekl to předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Celkem budou lékaři ošetřovat 43 tisíc pacientů s touto diagnózou. Rakovina tlustého střeva je v Česku nejčastější formou onkologického onemocnění. Neradostná čísla onkologové odhadují ze svých statistik a zpráv od lékařů.

16. 2. 2009 12:54
Doba čtení: do minuty

Onkologové tvrdí, že snížení počtu onkologických center péči nezhoršil

Péče o nemocné s rakovinou je v České republice na velmi dobré úrovni, řekl v pátek předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Jeho výrok padl skoro měsíc poté, co audit ministerstva zdravotnictví redukoval počet komplexních onkologických center z 18 na 13. „Jediný rozdíl mezi komplexním onkologickým centrem a onkologickým centrem je v tom, že to komplexní může aplikovat biologické léky. Není ale pravda, že by centra, která neobhájila status komplexního onkologického centra, pacienty…

16. 2. 2009 11:35
Doba čtení: 1 minuta