Hlavní navigace
největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Vitalia.cz
»
Témata
»
trávení
trávení
1
–
16
/
16
Co se děje v těle, když zvracíme? Je to nečekaně složitý proces, řídí ho mozek
Zvracení není nikdy příjemné. Zdá se, že se při něm vlastně nic moc neděje, ale ve skutečnosti je do něj zapojeno mnoho částí lidského těla. Nejde přitom zdaleka jenom o trávicí trakt. Hlavním velitelem, který říká, co se bude dále dít, je mozek.
Kateřina M. Košutová
30. 1. 2023
Jste často nemocní? Možná za to může nedostatek zinku, stejně jako za potíže s trávením
Zinek je důležitý pro mnoho průmyslových procesů. Ale stejně neocenitelný je také pro lidské zdraví. Podporuje imunitu, zdraví střev i hojení ran. Jde o jeden z důležitých stopových prvků, jehož nedostatek může vést k řadě zdravotních problémů. K čemu ho naše tělo potřebuje a z jakých potravin ho lze získat?
Kateřina M. Košutová
18. 10. 2022
Co je vláknina a jak prospívá lidskému zdraví?
Dostatek vlákniny ve stravě si spojujeme především se správným fungováním střev. Má však řadu dalších benefitů pro lidské tělo a procesy, které se v něm odehrávají. Kolik vlákniny denně by měl člověk sníst a které potraviny jsou na ni bohaté? A na co si dát pozor?
Kateřina M. Košutová
18. 8. 2022
Obohaťte svůj jídelníček o kedlubny a zkuste třeba kedlubnové zelí
Jednu z možností, jak v současné době vysokých cen potravin alespoň trochu ušetřit a zároveň udělat něco pro své zdraví, představuje vyšší než obvyklá konzumaci kedlubnů. Připravte si z nich ne úplně obvyklou přílohu.
Petr Havel
15. 7. 2022
Konzumaci probiotik provází řada mýtů i klamavých praktik
Jednou z nejčastěji doporučovaných cest k udržování správné funkce trávicího traktu je konzumace probiotik. Najdeme je v potravinách a doplňcích stravy. Co jsou probiotika, která jsou nejlepší a kdy a jak je užívat?
Petr Havel
29. 4. 2022
Fazole adzuki jsou dobré na trávení i hubnutí
I když existují v širší barevné škále, nejznámější jsou fazole adzuki v červené barvě. Mají příjemnou ořechovou chuť, snadno se začleňují do různých pokrmů a kromě toho jsou nabity spoustou důležitých živin.
Kateřina M. Košutová
31. 3. 2022
Zánět slinivky břišní má akutní i chronickou formu. Napoví bolesti i oteklé břicho
Zatímco akutní zánět slinivky se obvykle projevuje nesnesitelnou bolestí, chronický se často dá rozpoznat o poznání hůře. Oba však zatěžují organismus a mohou mít vážný dopad na zdraví. Předcházet se jim dá především zdravým životním stylem.
Kateřina M. Košutová
30. 3. 2022
Kupujete celozrnné pečivo? Rozhodně není vhodné pro každého
Celozrnné potraviny se obecně staly určitou mantrou zdravého stravování. Dodávají totiž tělu vitaminy, minerály i vlákninu, není tak divu, že celá řada lidí automaticky sahá v krámě právě po nich. Má to ovšem háček…
Veronika Šmídová
26. 5. 2020
Byliny opravdu pomáhají se zažíváním, mají i své limity a nebezpečí
Pobolívání břicha, říhání, průjem, nebo naopak zácpa – problémy se zažíváním zažil někdy asi každý z nás. Mnoha lidem se nechce v takovém případě hned běžet za lékařem, ale po vzoru našich předků spíše sahají po bylinných čajích a tinkturách. Jaký je skutečně jejich léčivý efekt? A kdy už je potřeba zajít za doktorem?
Veronika Šmídová
12. 5. 2020
Jíst bez problémů se zažíváním? Význam enzymů ve stravě
Enzymy jsou nedílnou součástí lidského organismu a složkou nezbytnou pro naše zdraví. V těle jich najdeme velké množství – až tři tisíce různých druhů. Tyto bílkoviny jsou jen dalším dílkem do skládanky zdravého životního stylu.
Michaela Polcarová
13. 2. 2020
V trávicí trubici již neexistuje místo, kam bychom se neuměli podívat
ANKETA – Gastroenterologové o rakovině, nárůstu celiakie a idiopatických střevních zánětů i o fantastických možnostech endoskopie.
Lenka Krbcová
13. 1. 2020
Operace žlučníku: je bez něj lépe?
Žlučníkový záchvat doprovázejí kruté a intenzivní bolesti břicha, které mohou trvat i řadu hodin. Pro většinu lidí, jež podobnými kolikami trpí, představuje odebrání žlučníku učiněné vysvobození. Pro některé ale bohužel operací potíže teprve začínají – u části pacientů se totiž může objevit tzv. postcholecystektomický syndrom.
Veronika Šmídová
25. 11. 2019
Počet nových komentářů
1
Lektiny ve stravě: nová hrozba, nebo přehnaná obava?
Už jste slyšeli o lektinech? Poslední dobou se diskutuje o tom, že tyto bílkoviny mohou poškozovat naše zdraví a způsobovat řadu zdravotních problémů. Co je na tom pravdy?
Taťána Kročková
8. 4. 2019
Počet nových komentářů
1
Zázračné byliny, které si poradí s rozbouřeným žaludkem
Téma, které je mnohokrát v životě aktuální snad u každého. Ať už nás trápí bolest žaludku po nadměrné konzumaci jídla či pití, postihla nás střevní chřipka, anebo máme žaludek na vodě třeba po dlouhém cestování. Víte, jaké přírodní prostředky v takových případech mohou účinně pomoci?
Monika Poledníková
29. 11. 2018
5 věcí, které byste měli vědět o vláknině
Vláknina je populární, každý ji doporučuje pro zdraví a hubnutí. K čemu je opravdu dobrá? Pokud chybí ve stravě, trávení trvá místo pár hodin i celý týden. A umíte si to představit…
Hana Bačíková
24. 6. 2013
Jak na plynatost, zácpu a průjem?
Trávicí obtíže patří mezi nejčastější důvody, proč míříme k lékaři. Přitom proti zácpě, nadýmání nebo plynatosti mnohdy stačí jednoduchá opatření v jídelníčku.
Kateřina Čepelíková
17. 5. 2013
Počet nových komentářů
7
1
–
16
/
16
Domácí lékař
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Absces konečníku (Rektoanální absces)
Zácpa
Šedý zákal (katarakta)
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Astma
Revmatoidní artritida
Bolest na hrudi
Bradavice
Artróza
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji