Hlavní navigace

Jak na plynatost, zácpu a průjem?

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Trávicí obtíže patří mezi nejčastější důvody, proč míříme k lékaři. Přitom proti zácpě, nadýmání nebo plynatosti mnohdy stačí jednoduchá opatření v jídelníčku.

Trávící obtíže patří mezi nejčastější důvody, které nás zavedou do ordinace praktického lékaře. Podle celosvětové studie trpí až 80 % žen zažívacími problémy. S rostoucím věkem může bohužel frekvence těchto problémů narůstat. Nedávné studie rovněž potvrdily, že existuje úzký vztah mezi stravou, střevní mikroflórou a celkovým zdravotním stavem. Světová gastroenterologická organizace (WGO) připravila osvětovou kampaň „Hýčkejte své bříško“ s cílem zvýšit povědomí široké veřejnosti o významu zažívacích obtíží a zdraví trávicího systému.

Trávicí obtíže mohou být dvojího druhu:

Organické:

Princip léčby: léky, endoskopie, operace

Funkční:

Princip léčby: individuální, mnoho možností, léčba farmakoterapií bývá často neúspěšná

Je dobré si uvědomit, že s přibývajícím věkem dochází ke změnám trávicího systému. Stárnutí může mít negativní vliv na to, jak náš organismus zpracovává konzumované potraviny. Ve stáří se snižuje schopnost vstřebat některé živiny a může rovněž dojít ke snížení sekrece trávicích enzymů. Díky změnám chuti a čichu se jídelníček starších osob stává omezenějším a méně výživným. Se zvyšujícím se věkem mohou každého z nás potkávat i častější potíže. V důsledku zpomaleného průchodu konzumované stravy tlustým střevem nastávají frekventovanější problémy se zácpou. Z důvodu snížení kyselosti prostředí v žaludku, která za normálních okolností vytváří ochrannou bariéru vůči „špatným” bakteriím, se mohou objevovat i bakteriální střevní infekce. Mezi další potíže patří plynatost a pocit nafouklého břicha či problémy se stolicí – průjmy.

Jak zmírnit funkční zácpu:

Do jídleníčku doplnit vlákninu, ovoce bohaté na pektin, fermentované mléčné výrobky s probiotiky. Zvýšit přísun pitné vody, omezit příjem potravin s vysokým obsahem tuku, omezit příjem rafinovaného cukru.

Jak zmírnit nadýmání:

Omezit příjem těžko stravitelných sacharidů, kofeinu a perlivých nápojů. Doporučuje se konzumace snadno stravitelných sacharidů (brambory, rýže, banány…). Omezit potraviny obsahující polyoly – sorbitol, xylitol, isomalt a smažená jídla.

Jak zmírnit plynatost:

Omezit ovocné šťávy, kofein, perlivé nápoje a žvýkačky. Jezte snadno stravitelné sacharidy, ale omezte příjem těch těžko stravitelných – luštěnin, zelí a květáku. Omezte potraviny obsahující polyoly a tučné jídlo.

Ačkoli jsou změny trávicího systému vnímány jako přirozený důsledek stárnutí, dá se s nimi něco dělat. Bylo prokázáno, že existuje úzký vztah mezi konzumovanou stravou, mikroflórou a zdravotním stavem. Lze tedy očekávat, že zdravý a pestrý jídelníček může pomoci udržet normální mikroflóru a podporovat tak zdravější stárnutí. Profesor Eamonn Quigley, předseda nadace WGO, uvedl: „Při stárnutí dochází v našem organismu k mnoha změnám, které nemůžeme ovlivnit, avšak zdraví trávicího systému je jednou z oblastí, kterou lze regulovat stravou a životním stylem. Tuto skutečnost bychom se zvyšujícím se věkem neměli podceňovat. Profesor doporučuje jednoduchá opatření v jídelníčku, jako jsou např. omezení konzumace potravin s vysokým obsahem živočišného tuku, mastných a smažených jídel a naopak zvýšená konzumace potravin bohatých na vlákniny a zařazení do jídelníčku fermentovaných mléčných výrobků obsahujících probiotika s osvědčenými prospěšnými účinky na zdraví trávicího systému.„Představují pouze několik příkladů jednoduché strategie, která pomůže udržet trávicí systém v dobrém zdravotním stavu a zlepšit celkové zdraví a pohodu. Zažívání má pro naše celkové zdraví daleko větší význam, než si mnoho lidí uvědomuje, a právě proto bychom měli pro zlepšení zdraví našeho trávicího systému něco udělat.” 

Vzhledem k trendu stárnutí populace je udržení kvality života a dobrého zdravotního stavu starších lidí klíčovou problematikou. Zatímco stárnutí a změny, které vyvolává v našem trávicím systému, ovlivňují nás všechny, zažívací obtíže jsou dvakrát častější u žen než u mužů. Kampaň „Hýčkejte své bříško“ je proto určena především ženám, kterým má pomoci upozornit na důležitost vnímání projevů zažívání a povzbudit je k pozitivním krokům pro zlepšení zdraví jejich trávicího systému.

Čtěte také: Prdíte správně?

Na webových stránkách www.hyckejtebrisko.cz jsou k dispozici rady, jak otestovat a ohodnotit své zažívání, zajímavé tipy, jak zlepšit zdraví trávicího systému, a rady týkající se potravin příznivých pro zažívání.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).