Hlavní navigace

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku (hrdla)

Je způsobována určitými typu papillomaviru (HPV) a může existovat v podobě nezhoubného – benigního nádoru, tzv. endocervikální polyp, i zhoubného – maligního nádoru, nejčastěji tzv. karcinom… více.

Smartphony ovlivňují užívání marihuany

Vliv technologií na konzumaci návykových látek a další novinky ze světa vědy: Vývoj a testování léků proti rakovině probíhá i v ČR. Jak kuřáci reagují na zákaz kouření v restauracích? Papilomaviry, biopsie a 3D tisk v medicíně.

10. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Předejdeme rakovině? Test ji zjistí mnohem dřív

Moderní HPV DNA testy odhalí všech 14 typů virů, které jsou původci rakoviny děložního čípku. Profesor Jiří Sláma představuje první výsledky nové české studie Libuše: „Logickým krokem je využití HPV DNA testu jako hlavní vyšetřovací metody ve screeningu rakoviny děložního čípku,“ říká.

Doba čtení: 7 minut

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

2. 5. 2018 11:06
Doba čtení: 5 minut

HPV infekce a tea tree oil: Pravděpodobně neuškodí, ale ani nepomůže

Na internetu se olej z čajovníku doporučuje například při bradavicích způsobených HPV. Nyní si ženy radí vaginální aplikaci při problémech s děložním čípkem podle logiky: „Zabírá to na viry, třeba při oparu, toto jsou také viry, proč to nezkusit.“

Doba čtení: 6 minut

Krvácíte po sexu? Příčiny jsou banální i vážné

Jakékoliv změny v menstruačním cyklu není radno podceňovat. Výjimkou není ani krvácení po sexu, které sice nemusí mít vážnou příčinu, na druhou stranu ale může ukazovat na závažné onemocnění.

7. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Očkování proti rakovině děložního čípku: chystá se první antikampaň

Společnost pacientů s následky po očkování oznámila, že spustí kampaň Neočkujte proti HPV. Jedná se zřejmě o první podobný počin u nás. Podle ministerstva zdravotnictví není k podobné kampani ani obavám z vakcín důvod.

Doba čtení: 6 minut

Vakcíny proti lidským papilomavirům (HPV): V čem je problém?

„Je třeba ocenit, že i gynekologové již zdůrazňují potřebu screeningu, ale to, že očkování HPV vakcínami je nejspolehlivější způsob ochrany, dosud nikdo neprokázal.“ Profesorka Anna Strunecká reaguje na rozhovor o očkování proti rakovině děložního čípku.

Doba čtení: 4 minuty

„Rakovina děložního hrdla je pouze špička ledovce,“ říká lékař o očkování proti HPV

„Rakovina děložního čípku je jediná choroba způsobená HPV, které se dá zabránit pravidelnými kontrolami u gynekologa,“ říká Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

Doba čtení: 6 minut

Bezpečnost HPV vakcín v praxi

Co je to bezpečná vakcína? To je opravdu těžké říci, pokud neexistuje žádná všeobecně přijímaná norma, vymezující hranici bezpečnosti a nebezpečnosti. Svým způsobem tak můžeme legitimně označit za bezpečnou vakcínu i takový výrobek, na který by jiní lidé již pohlíželi jako na docela zdařilý „likvidátor“.

Doba čtení: 5 minut

Hexavakcíny a HPV vakcíny mění intervaly mezi dávkami

Nové aktualizace povinných informací k léčivům (SPC) přinášejí novinky u hexavakcín a vakcín proti HPV, lidově rakovině děložního čípku.

27. 4. 2016 10:48
Doba čtení: 2 minuty

Některé okolnosti kampaně za očkování proti HPV virům

Dne 1. března byla publikována zpráva o úmrtí mladé maminky Jade Patemanové na rakovinu děložního čípku. Co bylo v této souvislosti zveřejněno – a co ne?

Doba čtení: 6 minut

Lucie Bittalová zemřela. Vyzývala k prevenci rakoviny děložního čípku

„Mám rakovinu a vy ji mít nemusíte,“ varovala Lucie Bittalová v netradiční kampani za prevenci rakoviny děložního čípku Měsíc raka. Rak vyhrál. Vy ho mít nemusíte.

Doba čtení: 5 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku se měnit nebude

Evropská léková agentura znovu hodnotila bezpečnost HPV vakcín a nezjistila zvýšené riziko. V současnosti není žádný důvod pro změnu používání těchto vakcín, uvádí.

Doba čtení: 3 minuty

Lucie pokračuje v kampani. Podpořte ji koupí „kundoračího“ trič­ka

Lucie Bittalová s přáteli spustila tento týden druhé kolo kampaně Měsíc raka, v níž se snaží varovat ženy před nebezpečím rakoviny děložního čípku, kterou sama trpí.

Doba čtení: 1 minuta

Očkování proti rakovině děložního čípku nyní pouze dvěma dávkami

Novela zákona přináší úpravu pravidel pro úhradu očkování proti human papilloma virům (HPV), označovaného také jako očkování proti rakovině děložního čípku či děložního hrdla.

Doba čtení: 1 minuta

Bezpečnost vakcín proti rakovině děložního čípku bude přehodnocována

HPV vakcíny, tedy lidově očkování proti rakovině děložního hrdla či čípku – budou podrobeny novému hodnocení svého bezpečnostního profilu.

Doba čtení: 2 minuty

Každých dvacet minut zemře jeden Čech na rakovinu

Nejčastějším nádorovým onemocněním je v České republice rakovina kůže následovaná rakovinou prsu a rakovinou trávicího ústrojí. Jaké jsou preventivní programy, které odhalí nemoc včas?

11. 5. 2015 13:35
Doba čtení: 2 minuty

Roadshow proti rakovině vyráží do dalších měst

Začátkem letošního roku ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami zahájilo projekt na podporu prevence vybraných nádorových onemocnění. Přijďte na show, dejte šanci prevenci a svému zdraví.

5. 9. 2014 9:20
Doba čtení: 1 minuta

Test odhalí rakovinu děložního čípku. Ale musíte si o něj říci

Test HPV DNA odhalí virus způsobující rakovinu děložního čípku dříve než nyní prováděná cytologie. U nás zatím není běžnou součástí prevence. Žena však může o test sama požádat.

24. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Prevence rakoviny děložního čípku je zdarma

Pojišťovny zahájily zvaní svých klientů na preventivní screeningová vyšetření. Jedním z nich je prevence karcinomu děložního hrdla.

Doba čtení: 3 minuty

Rakovina prsu: Včasná diagnóza znamená 90% šanci

Pojišťovny minulý týden zahájily zvaní svých klientů na preventivní screeningová vyšetření. Jedním z nich je mamografie, která včas odhalí rakovinu prsu.

Doba čtení: 2 minuty

Anna Strunecká: Jak přežít dobu jedovou

ROZHOVOR – Mnohé rady o zdraví a výživě posledních desetiletí dnes neplatí a považujeme je za blamáž. „Má varování budoucnost potvrdí,“ je přesvědčena autorka bestsellerů o „době jedové“.

Doba čtení: 10 minut

Lynchův syndrom – voucher na chemoterapii už do kolébky

Pro lékaře je smrtelný Lynchův syndrom jedna z nejzáhadnějších nemocí dneška. Zemřel kvůli němu populární moderátor Vladimír Čech. Genetická vada předurčuje k rakovině již od narození.

Doba čtení: 3 minuty

Vakcinace proti HPV je očkování proti hlouposti (3. díl)

Očkování vakcínami Cervarix a Silgard se nazývá nepřesně a velmi eufemisticky „očkováním proti rakovině děložního čípku“. Mělo by se však nazývat úplně jinak: Očkování pro nezodpovědné.

Doba čtení: 21 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku (2. díl): malá „Sofiina volba“

Z šesti statisticky stejných osob očkováním proti HPV zachráníme pět a jednu zlikvidujeme. To už je taková malá „Sofiina volba“, nemyslíte? Nebo ruská ruleta s šestiranným zásobníkem.

Doba čtení: 19 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku je silně prosazované a velmi sporné (1. díl)

Přínos očkování proti HPV virům (prováděného vakcínami Cervarix a Silgard) je značně glorifikovaný. Opravdu je natolik jednoznačný, že je zbytečné o něm vést diskusi? Přečtěte si fakta.

Doba čtení: 22 minut

Podceňujeme nežádoucí účinky očkování?

Podle oficiálních odhadů je v ČR hlášeno pouhé jedno procento případů vedlejších účinků očkování. Lékaři mají u vakcín slepou skvrnu, vakcíny jsou prostě dobré, zaznělo v komentářích.

Doba čtení: 12 minut

Preventivní prohlídky: Nerachtá vám v motoru?

Něco se klepe, něco vrže, nějak to nešlape, v kopci chrchlá, nefunguje, jak by mělo? Spěcháme za odborníkem. Ne, nemluvím o zdravotních problémech, ale o našich autech. Nedivte se.

Doba čtení: 3 minuty

Dobrý lékař je i ten, který lék nepředepíše

ROZHOVOR – „Léky samy o sobě nejsou špatné, je to náš pomocník, když ho použijeme tam, kde je třeba,“ říká Tomáš Cikrt. My je ale často používáme tam, kde třeba nejsou. A zbytečně moc.

Doba čtení: 21 minut

Rakovina děložního čípku: Dokud spí s méďou, nechte ji být

Emotivní přesvědčování o nutnosti očkování proti rakovině děložního čípku zaznamenal snad každý rodič dospívajících dcer. Méně viditelné jsou námitky vůči této vakcíně.

26. 6. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty