Hlavní navigace

Rakovina děložního čípku: Můžete chtít spolehlivější vyšetření na HPV

6. 3. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Standardní cytologické vyšetření je staré padesát let, říká odborník. Sice se díky němu podařilo včas diagnostikovat velké množství případů karconomu hrdla děložního, jeho spolehlivost se ale pohybuje v rozmezí 70–80 %. Modernější vyšetření, tzv. tekutá cytologie, může ženám zachránit život.

Karcinom děložního čípku (hrdla) je jedním z nejčastějších druhů rakoviny, který u nás ohrožuje ženy na životě. Obvykle je postihuje mezi pětatřicátým až pětačtyřicátým a šedesátým až pětašedesátým rokem života. Nevyhýbá se však ani mnohem mladším ženám. Možnosti včasného odhalení této nemoci popisuje specialista laboratoří Synlab Libor Staněk.

Původcem je rozšířený lidský papilomavirus

Děložní hrdlo, nebo také čípek, je nejspodnější část dělohy, která představuje bariéru mezi dutinou děložního těla a pochvou. Nejčastější příčinou vzniku nádoru děložního čípku je infekce lidským papilomavirem (HPV).

Dnes je známo více než sto typů těchto virů a některé z nich jsou vyvolavateli nádorového bujení.

Jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci současnosti. Během svého života se s HPV setká až 80 % sexuálně aktivních žen do padesáti let věku. Přenáší se kožním kontaktem. Nákaza většinou probíhá bezpříznakově a časem vymizí, protože se s ní organismus vyrovná sám.

Prevence rakoviny děložního čípku

Snižovat riziko nádorového bujení lze očkováním nebo důkladnou prevencí. Tu představuje mimo jiné pravidelné podstupování stěru u gynekologa a jeho následné cytologické vyšetření patologem v laboratoři.

„Cytologické vyšetření má za úkol zachytit na děložním čípku prvotní dysplastické přednádorové změny neboli prekancerózy, a díky tomu zachránit životy mnoha žen. Důležité je tedy nezapomínat na prevenci a jednou ročně toto vyšetření podstoupit,“ upozorňuje Libor Staněk.

50 let starý způsob vyšetření

Standardní neboli konvenční cytologické vyšetření, kterému se také říká PAP test, je součástí pravidelné preventivní prohlídky u ženského lékaře. Gynekolog při něm odebere cytologický stěr z děložního čípku a následně jej rozetře na sklíčko a obarví. Tento způsob vyšetření se praktikuje již přes padesát let, a přestože se za tu dobu díky němu podařilo diagnostikovat velké množství případů rakoviny včas, jeho spolehlivost se pohybuje v rozmezí 70–80 %.

Odborník vysvětluje, že u těchto klasických stěrů se totiž ze štětečku na sklíčko dostane pouze určité procento buněk. Ve zkoumaném vzorku se navíc vyskytuje velké množství dalších buněk, hlen, bakterie a podobně, preparát tak nemusí být zcela přehledný a při „okometrické“ analýze může dojít k chybě. (40 % žen odchází od gynekologa falešně ukonejšeno,“ říká ve velkém rozhovoru k problematice HPV prof. Jiří Sláma, specialista na onkogynekologii z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.)

Možnosti tekuté cytologie

Existuje však novější varianta cytologického vyšetření, takzvaný ThinPrep PAP test, při kterém vyšetření probíhá pomocí automaticky zpracované tekuté cytologie, která může být kombinovaná také s digitální analýzou obrazu.

Štěteček s odebraným vzorkem se důkladně vyplachuje ve speciálním konzervačním roztoku. Do něj se buňky snadněji uvolňují, díky čemuž je možné je zachytit prakticky všechny. Vzorek se poté posílá ke zpracování do laboratoře, kde se v tenké vrstvě rovnoměrně nanese na sklíčko, a pozorování buněk je tak mnohem přehlednější. „U ThinPrep PAP testu se buňky hodnotí na čistém pozadí například bez příměsi hlenu, bakterií nebo krve, protože na rozdíl od klasického PAP testu nejprve dochází k jejich odstranění,“ popisuje specialista a uvádí, že spolehlivost ThinPrep PAP testu je více než 90 %. V USA a zemích západní Evropy, kde byl zaznamenán nejnižší výskyt rakoviny děložního čípku, se využívá již řadu let. Způsob odběru cytologického vzorku je obdobný jako u klasického PAP testu, lze se při něm ale dostat hlouběji, což zvyšuje jeho využití. Výsledky jsou známy přibližně do jednoho týdne. „Výhodou testu je i to, že se zpracovává pouze část vzorku a zbylý materiál se může uchovat až po dobu šesti týdnů. Pacientka tak v případě potřeby opakovaného vyšetření nemusí znovu docházet k lékaři. Vzorek lze využít také na následné testování HPV či genetická vyšetření,“ říká Libor Staněk.

Vyšetření touto moderní metodou však není standardní součástí gynekologické prohlídky a žena o něj svého lékaře musí požádat. Jeho cena se pohybuje okolo pěti set korun.

V poslední době lékaři mluví také o možnosti vyšetření další moderní metodou – tzv. testování HPV DNA, které se podle české studie Libuse jeví jako vhodné pro ženy nad třicet let.

Odborná spolupráce:

RNDr. Ing. Libor Staněk

Odborný zástupce pro genetická vyšetření laboratoří synlab czech, v minulosti působil jako vedoucí laboratoře synlab genetics. Jeho hlavním zaměřením je molekulární onkologie a personalizovaná medicína. V Ústavu histologie a embryologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy vyučuje histologii. Dále vyučuje genetiku a molekulární biologii a podílí se na výzkumu na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).