Hlavní navigace

Domácí testy na rakovinu děložního čípku: moderní prevence, nebo vyhozené peníze?

8. 12. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Preventivní samoodběrové testy pro ženy mají pomoci k odhalování rakoviny děložního čípku. Prodává je zatím jeden e-shop a stojí 1600 korun. Server Vitalia.cz oslovil tři lékaře s otázkou, zda mohou být ženy schopné si doma provést stěr z děložního čípku samy. Zajímalo nás také, co správně provedený test vlastně odhalí.

Teorie vypadá jednoduše: žena si objedná test, který jí pak přijde poštou, podle videonávodu si provede odběr a vzorek pošle na určenou adresu v připravené obálce. Za pár dnů dostane výsledek. To má být informace pro jejího gynekologa, se kterou dál pracuje. Jenže… různá ALE mohou nastat v mnoha ohledech: Co vlastně test říká? Může být „pozitivní“ a vyvolat paniku: „Mám rakovinu!“ Stejně tak negativní výsledek může falešně ukolébat: „K lékaři na prevenci tedy vůbec nemusím.“ A konečně: provede žena vůbec test správně?

Diskrétně a doma

Speciální testy uvedla na český trh Nadace pro výzkum rakoviny a do svého portfolia je zařadila internetová Lékárna.cz:

„Je to ukázka moderní metody zdravotní prevence – jistota odborného vyhodnocení a doručení výsledku až do vlastních rukou má přidanou hodnotu v možnosti test diskrétně získat a provést si ho doma v soukromí v libovolné době. Tento způsob se v zahraničí hojně a úspěšně využívá. Díky Nadaci pro výzkum rakoviny v ČR a exkluzivní spolupráci je Lékárna.cz aktivním podporovatelem takové moderní prevence,“ říká Karel Klodner, výkonný ředitel e-shopu.

Podle Romany Žatecké z téhož e-shopu je tento test v nabídce od dubna a prodává se zatím v desítkách kusů.

„Zajímavostí ale je, že stránky s informacemi a video si prohlédly stovky zákaznic,“ říká Romana Žatecká. „Tento test je příležitost pro rozšíření prevence, doplnění preventivních prohlídek o metodu, kterou lze aplikovat bez větší časové náročnosti doma.“


Autor: Nadace pro výzkum rakoviny

Takto vypadá test na samoodběr vzorku z pochvy

Jak to funguje

Domácí podmínky pochopitelně ženy lákají. Návštěva gynekologa nepatří k vyhledávaným, je spojena se studem a nepříjemnými pocity, o své intimitě ženy příliš mluvit nechtějí. Test má podle výrobců velmi přesnou diagnostickou metodu, která odhaluje minimálně čtrnáct vysoce rizikových genotypů HPV, přičemž nejrizikovější dva identifikuje. Přesnost ostatně nezpochybňují ani námi oslavení lékaři. 

„HPV testace je z pohledu gynekologa velmi důležité vyšetření v diagnostice lézí děložního čípku. Citlivost testu je jistě prokázána studiemi,“ říká gynekoložka Radka Gregorová

Žena dostane výsledek asi dvacet dnů od odeslání svého vzorku a měla by ho následně doručit také svému gynekologovi nebo praktickému lékaři. „Z mého pohledu bych se ale pozastavila na technikou samoodběru,“ říká dále gynekoložka. „Limity v samoodběru vidím například u obézních žen nebo u žen s obtížně dostupným děložním hrdlem.“

Podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Hořovice Leoše Teslíka ale ženy odběr zvládnou: „Se samotným stěrem z pochvy nebudou mít ženy žádný problém, techniku odběru zvládnou bez problémů.“

Jak se domácí test použije, ukazuje video:

Preventivní prohlídku nic nenahradí

Všichni lékaři se pak jednoznačně shodou na jedné věci: preventivní prohlídku u lékaře nenahradí žádný test – ostatně i výrobci domácího testu na HPV vyzývají ženy, aby lékaře navštěvovaly. Díky tomu, že test „vyjde dobře“, se ale určitě najdou ženy, které pak lékaře nenavštíví.

„Samoodběrové testy na vyšetření HPV jsou zaváděny pro zvýšení účasti žen na screeningu rakoviny děložního hrdla. Nenahradí však preventivní prohlídku u gynekologa, ke kterému by výsledky po samovyšetření měly být směřovány. I eventuální negativní výsledek stěru neznamená, že žena na preventivní prohlídku nemusí,“ upozorňuje Leoš Teslík.

Dušan Kolařík, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Mělník, se zamýšlí i nad termínem „moderní prevence“, který může vyvolat pocit, že je to něco lepšího, než nabízí konvenční zdravotní péče:

„Prevence je dobrá tehdy, když je promyšlená, kvalitně připravená a má prokazatelné výsledky. Mám dojem, že tento test může garantovat pouze to, že spolehlivě stanoví přítomnost virů v dodaném vzorku a o tom samozřejmě vůbec nepochybuji. Pravděpodobně však nemá žádné zdokladované pozitivní dopady na zaběhnuté a propracované systémy prevence rakoviny děložního čípku,“ říká Dušan Kolařík.

Český systém preventivní gynekologické péče je podle lékařů nastavený dobře, a je tak otázkou, zda do českého systému test zapadá. V jiných evropských zemích, kde se používá, je totiž i celý screening nastavený jinak.

Rakovina děložního čípku

  • Rakovina děložního čípku je onemocnění, které způsobuje chronická infekce HPV
  • Ta je dle statistik zodpovědná za téměř 100 % všech nádorů děložního čípku a prodělá ji jednou za život více než 80 % populace (ženy i muži). 
  • Nejvíce přednádorových stavů je diagnostikováno u žen ve věku  20–25 let (téměř 50 %) a ve věku 45–50 let. Ve většině případů je HPV infekce během 12–18 měsíců eliminována imunitním systémem. 
  • HPV infekce je pohlavně přenosné onemocnění, k přenosu stačí kontakt kůže nakaženého partnera v genitální oblasti. 
  • V ČR je bohužel téměř 50 % žen, které ke gynekologovi pravidelně nechodí, a právě ty se nejčastěji stávají obětí tohoto zhoubného onemocnění. 
  • Rakovina děložního hrdla se vyvíjí zhruba 10–15 let. 

Zdroj: Nadace pro výzkum rakoviny

V úvahu padá falešné uklidnění i zbytečná panika

Co vlastně stanoví výsledek testu, který žena obdrží za dvacet dní?

„Výsledek testu podle mě není úplně snadno interpretovatelný,“ uvádí Dušan Kolařík. „U lékaře podobný test do třiceti let věku ani nehradí pojišťovny. Je to proto, že existuje dobrá schopnost organismu zbavovat se virů. Ani u starších žen však pozitivita virů neznamená automaticky nějakou větší potíž.“

Radka Gregorová ale díky testu vidí aspoň nějakou příležitost pro určité spektrum žen: „Domácí test je určitě vhodnou variantou zejména pro ženy, které mají z návštěvy gynekologa velký strach, a test si tak provedou v pohodlí domova. Musím ale připomenout, že i v případě negativního testu by ženy měly na pravidelné prohlídky nadále chodit.“

Ani negativní test nezaručuje bezpečnost a zároveň pozitivní výsledek nemusí nutně znamenat vážnou nemoc:

„Pozitivní výsledek může vést ke zbytečné panice žen – vždyť velká spousta žen má pozitivní rizikové HPV viry a nic se neděje,“ upozorňuje Dušan Kolařík. „Navíc to může vést k naprosto zbytečnému vyžadování dalších nákladných vyšetření. Ve finále tak test může vést ke zbytečným výdajům z veřejného zdravotnictví, což se mi jako spořivému člověku velice nezamlouvá.“

Samoodběrový test tak může mít své místo na trhu, podle lékařů je ale třeba brát výsledek spíš informativně a rozhodně nevynechávat pravidelné návštěvy lékaře.

„V současné době je možné si u gynekologa zaplatit HPV test. Ten bude odborně provedený a na výsledek testu bych se mohla spolehnout,“ uzavírá Radka Gregorová.

Odborná spolupráce:

MUDr. Radka Gregorová

Gynekoložka, Lékařský dům Praha 7


MUDr. Dušan Kolařík, Ph.D.

Primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Mělník


MUDr. Leoš Teslík

Primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Hořovice

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).