Hlavní navigace

infekce

Kanibalismus, pojídání placenty a riziko nákazy

Placentu pojídají téměř všichni savci včetně našich nejbližších příbuzných šimpanzů, samice laboratorních potkanů pak tato konzumace uklidňuje. Lidé by si ale měli spíše dávat pozor.

20. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Přenos žloutenky C: Jehly, sex a tetování

Hepatitida neboli lidově žloutenka je onemocnění virové. Typ C se přenáší krví, ale uživatelé drog nejsou zdaleka jediní, koho se nemoc může týkat. Do rizikové skupiny spadají také lidé často střídající sexuální partnery, zdravotnický personál nebo osoby s tetováním či piercingem.

3. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Strach z lesních borůvek: Už ani jednu bez umytí?

Čas od času narazíme na různé varovné až poplašné zprávy. Několikrát se dostaly na tapetu i borůvky. Sběrači a nadšení konzumenti sametově tmavých plodů jsou prý ve velkém ohrožení, a to kvůli infekci šířené tasemnicí liščí. Opravdu? Podívali jsme se, co říkají fakta.

8. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Splachujete potraviny do WC? Krmíte tak potkany

Zbytky potravin, které spláchnete do záchodu, nakrmíte potkany. Proč to vadí? Rozmnoží se, vylezou z kanálu a kousnou vás. „S potkany není radno si zahrávat,“ varuje deratizátor.

Doba čtení: 3 minuty

Musí být nemocní tuberkulózou izolováni v nemocnici? Lékaři chtějí změnu

Většina evropských zemí nechápe, jak můžeme v ČR někoho držet jako ve vězení i již při pouhém podezření na TBC. Podle odborníků toto opatření ve většině případů skutečně nemá smysl.

23. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Praha před asanací: „Špína, svrab a syfilis“

Jedním z důvodů asanace Prahy koncem 19. století byly katastrofické hygienické podmínky. Podnikneme výlet do historie, do časů poměrně nedávných, ale naprosto nesrovnatelných s našimi dnešními životními podmínkami.

Doba čtení: 5 minut

Gynekologické potíže podporují vlhké plavky i parfémované vlož­ky

Pobyt ve vlhku, mokré plavky i neprodyšné prádlo působí nejčastější letní gynekologické problémy. Zánětům a infekcím se můžeme účinně bránit. Zkuste jednoduché tipy a přírodní prevenci.

Doba čtení: 5 minut

Smrtící koronavirus se tváří jako obyčejný kašel

Nový virus začíná nenápadně: jako běžný kašel. Končí ovšem selháním ledvin či jiných orgánů v těle. Říká se mu koronavirus a je to nejhorší suvenýr, který si můžete přivést z dovolené.

2. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zkoušet boty naboso? Pro někoho nechutné, ale běžné

Dřív neexistovalo, abyste si v krámě zkoušeli boty bez ponožek. Dnes je to běžná praxe. Změnilo se snad něco? Předá bosá noha předchozího zákazníka té naší bradavice nebo plísně?

Doba čtení: 4 minuty

Blechy psí na člověka bohužel jdou

První věc, která jakoukoli blechu po vylíhnutí zajímá, je obstarání potravy. A není-li po ruce pes, i vaše krev jí bude dobrá.

Doba čtení: 6 minut

Letní koupání má jednu stinnou stránku: kvasinkové infekce

Některým ženám stačí jít na koupaliště a večer už podbřišek nepříjemně svědí a brzy se přidá i zarudnutí. Přinášíme osvědčené tipy, jak se zbavit letních gynekologických nepříjemností.

Doba čtení: 3 minuty

Toxoplasma: co všechno nám provede parazit?

Toxoplazmóza, infekce roznášená hlavně kočkami, je pokládaná víceméně za neškodnou. Jenže to je omyl – toxoplasma nás přeprogramuje a hraje si s námi – jako parazit s myší.

Doba čtení: 4 minuty

Planým neštovicím podléhá čím dál víc dospělých

Plané neštovice jsou nejčastějším infekčním onemocněním u nás. Tvoří téměř dvě pětiny všech infekcí. Dostat je v dospělém věku je nepříjemná záležitost se třemi týdny léčby.

9. 8. 2011 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Potkan skáče až dva metry vysoko. A vyleze i do 4. patra

Jsou to tak inteligentní zvířata, že i ti, kdo je hubí, o nich mluví s jistým respektem. Jenže roznášejí vážné nemoci a je proto povinností vlastníků domů dělat pravidelné deratizace.

Doba čtení: 3 minuty

Infekce získaná v nemocnicích ročně zabije 37 tisíc Evropanů

„V evropských nemocnicích ročně zemře na následky infekcí spojených se zdravotní péčí 37 tisíc pacientů,“ říká mikrobiolog Vlastimil Jindrák z Nemocnice Na Homolce při příležitosti zahájení evropské konference na téma Antimikrobiální rezistence, která dnes začíná v Praze. Každý dvacátý pacient léčený v nemocnici se zde nakazí nějakou infekcí.„Stejný počet lidí jako na infekce získané v nemocnicích umírá ročně v Evropě při automobilových nehodách. Péče o tyto nemocné Evropu stojí o téměř 4,5…

15. 4. 2009 8:06
Doba čtení: 1 minuta