Hlavní navigace

Hnisavou angínu způsobuje nejčastěji streptokok. Kdy je čas na odstranění mandlí?

16. 11. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos/AndreyBezuglov
Hnisavá angína je akutní zánět krčních mandlí způsobený bakteriemi. Obvykle jde o bakterii Streptococcus pyogenes, na kterou zabírá nejlépe léčba penicilinem. Antibiotika jsou přitom v rámci terapie hnisavé angíny naprosto nezbytná. Pokud se léčba zanedbá, riskujete vznik abscesu a mnoha dalších vážných komplikací.

Co je hnisavá angína?

Jako takzvaná hnisavá angína se označuje angína bakteriálního původu. Za naprostou většinu bakteriálních infekcí stojí v těchto případech Streptococcus pyogenes, a proto se jí říká také streptokoková angína. Vzácně může být původcem zánětu pneumokok, hemofilus nebo stafylokok.

Hnisavá angína vzniká jako akutní zánět krčních mandlí a okolních mízních uzlin. Toto onemocnění je vysoce infekční a přenáší se kapénkami. Inkubační doba angíny, tedy čas, kdy dojde po nakažení k propuknutí prvních příznaků onemocnění, se zde pohybuje obvykle mezi 2–4 dny.

Protože jde o bakteriální infekci, léčí se vždy pomocí antibiotik. Hnisavou angínu se ale v žádném případě nevyplácí podceňovat nebo přecházet, protože může mít vážné trvalé následky. Navíc má tendenci se často vracet, takže se u některých pacientů přistupuje k odstranění krčních mandlí. [1, 2, 34]

Angín a spál přibývá. Lidé častěji končí v nemocnici, streptokoky mohou napadnout i kůži Přečtěte si také:

Angín a spál přibývá. Lidé častěji končí v nemocnici, streptokoky mohou napadnout i kůži

Jaké má hnisavá angína příznaky?

Projevy bakteriální angíny bývají trochu silnější než v případě virových angín. Patří mezi ně například následující potíže:

Pacient s hnisavou angínou může mít tak silné bolesti v krku, že je pro něj velice obtížné polykat. Bolest může navíc mnohdy vystřelovat až do uší. Charakteristickým příznakem probíhajícího zánětu jsou pak i vizuální změny na mandlích – lze pozorovat jejich výrazné zvětšení, zarudnutí a pokrytí bílým povlakem.

Rozsáhlé a hnisavé angíny mohou u některých jedinců vyvolat dokonce potíže s dýcháním a dušení. Dochází k tomu v důsledku zvětšení krčních mandlí. [5, 6, 7]

Hnisavá angína u dětí

U malých dětí se angíny vyskytují mnohem častěji než u dospělých. Kromě typických příznaků lze u dětských pacientů pozorovat také bolesti bříška, nevolnost a obecně potíže se zažíváním. Děti jsou plačtivé, mrzuté a mohou mít také potíže s dýcháním. [8, 9]

Hnisavá angína: léčba

Bakteriální angína se léčí vždy antibiotiky. Lékem první volby je v tomto případě penicilin, protože bývá při léčbě streptokokové angíny nejúčinnější. Někteří pacienti jsou ovšem na penicilin alergičtí, takže jim lékař musí předepsat jako alternativu makrolidová antibiotika.

Při braní antibiotik je důležité dodržovat naprosto přesně stanovený časový rozestup mezi jednotlivými dávkami léků. Antibiotická léčba angíny trvá minimálně 7 dní, u rozsáhlých hnisavých angín pak alespoň 10 dní. Na druhou stranu, nové výzkumy a z nich vyplývající doporučení nepovažují za nutné, aby člověk s angínou vždy dobral všechna anibiotika – je to však velmi individuální a rozhodnout by o tom vždy měl lékař. 

Během léčby angíny by neměl pacient kouřit, protože tabákový kouř dráždí krční sliznici. Doporučuje se samozřejmě klid na lůžku, dodržování pitného režimu a užívání probiotik. Celková rekonvalescence u hnisavé angíny obvykle trvá 10–14 dní. [10, 11, 12]

Musím je vždy dobrat a patří do cestovní lékárničky aneb Šest mýtů o antibiotikách Přečtěte si také:

Musím je vždy dobrat a patří do cestovní lékárničky aneb Šest mýtů o antibiotikách

Odstranění krčních mandlí

Radikální možností léčby je chirurgické odstranění krčních mandlí (tonsilektomie). Tento zákrok se provádí u pacientů, kteří trpí angínami několikrát do roka, mají chronický zánět krčních mandlí nebo u nich mandle nadměrně hnisají. U dětí se provádí v celkové anestezii, u dospělých je možnost lokální anestezie. [13, 14]

Komplikace přechozené hnisavé angíny

Častou komplikací angíny jsou hnisavé abscesy, které jsou pro pacienta mimořádně bolestivé, a proto je nutné provést chirurgické ošetření. Při zpozorování příznaků typických pro hnisavou angínu je skutečně nezbytné vyhledat lékaře, protože přechozená angína může mít vážné následky:

  • revmatické postižení srdce,
  • poškození kloubů,
  • u malých dětí náhlé postižení ledvin. [15, 16]

Zdroje: nih.gov, healthline.com, medicalnewstoday.com, mayoclinic.org, everydayhealth.com, healthdirect.gov.au, yalemedicine.org, cpzp.cz, nzip.cz, internimedicina.cz, pediatriepropraxi.cz, medicinapropraxi.cz, otorinolaryngologie.cz

Co je to hnisavá angína?
Hnisavá angína je akutní bakteriální zánět krčních mandlí a okolních lymfatických uzlin. Vůbec nejčastěji je způsobena bakterií Streptococcus pyogenes, případně ho však může způsobit i stafylokok, hemofilus nebo pneumokok. Mezi typické příznaky patří silná bolest v krku, zduření krčních mandlí, horečka, zimnice a celková schvácenost. U malých dětí se často objevují bolesti bříška a nevolnost.
Jak dlouho je hnisavá angína infekční?
Bakteriální angína je vysoce nakažlivá. Pacient přestává být infekční pro své okolí až po několika dnech od zahájení antibiotické léčby. Někteří lidé přestanou být infekční již po 24 hodinách od nasazení antibiotik, u jiných to pak může trvat až 48 hodin. Pokud se nenasadí antibiotika vůbec, pacient je nakažlivý až 2 týdny.
Jaká je u hnisavé angíny doba léčby?
Antibiotika je nutné brát 7–10 dní. Pokud se neobjeví žádné komplikace, celková doba rekonvalescence se u hnisavé angíny pohybuje zpravidla mezi 10–14 dny.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).