Hlavní navigace

Nejlevnější nákup: Tipněte si, jaký je rozdíl v ceně a kvalitě?

Párky deset deka za pětikorunu. Lunchmeat, který názvem maskuje nedostatek masa odpovídající zákonu. Sirup malina jaksi bez malin… To, že levné potraviny nebudou dvakrát kvalitní, tak nějak všichni předpokládáme. Ale jak moc se liší od svých dražších a z logiky věci kvalitnějších kolegů? Vypravili jsme se na nejlevnější nákup a nakoupili plno dobrot! Přesně deset, ovšem vždycky ve dvou provedeních, jednou nejlevnější a podruhé, pokud možno, co nejkvalitnější vzorek ze stejného regálu. Podívejte…

Doba čtení: 1 minuta

Zahradní restaurace a "zahrádky" - jedni je milují, druzí nenávidí

Léto a „zahrádka“… oblíbená kombinace. Pokud nad ní nebydlíte. Podívali jsme se, jak to na nich je s kouřením anebo zavírací hodinou. Ale i na to, proč na některých nedostanete jídlo.

Doba čtení: 6 minut

Antikoncepce bez hormonů? Nitroděložní tělísko GyneFix

Nechcete otěhotnět, ale ani užívat hormonální antikoncepci? Zkuste nitroděložní tělísko. Z měděných kroužků se uvolňují ionty, které ničí spermie a fungují tak jako prevence otěhotnění.

21. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Šest tun jídla z nepovoleného skladu mířilo do SAPY

V Drůbežářské ulici v Praze našla inspekce nepovolený sklad krevet, vepřových žaludků a ryb. Inspektoři Městské veterinární správy v Praze odhalili ve spolupráci s Policií ČR v bytové zástavbě nepovolený sklad potravin. Přes 6 tun mraženého zboží (ryby Pangasius, krevety, vepřové žaludky), přesně 6 300 kg, zde bylo podnikatelem (cizím státním příslušníkem) uchováváno v podmínkách, které nesplňují stanovené veterinární hygienické požadavky. 

18. 5. 2012 12:52
Doba čtení: 1 minuta

Díky vyšetření mateřských znamének lékaři odhalili pět případů melanomu

Bezplatná kontrola znamének možná zachránila životy. Preventivní akce budou pokračovat. V polovině května si lidé mohli nechat u příležitosti Evropského dne melanomu bezplatně vyšetřit mateřská znaménka. Akce probíhala v lékárnách Tesco Extra v Praze, Plzni, Brně a Ostravě. Preventivní vyšetření kůže absolvovalo celkem 849 lidí z České republiky. V rámci prohlídek v lékárnách se odborníkům podařilo odhalit 5 případů melanomu, 41 lidem pak bylo doporučeno další vyšetření. 

18. 5. 2012 11:57
Doba čtení: 1 minuta

Reakce: Informace o pesticidech v bio medu jsou zavádějící

Časopis dTest zveřejnil před pár dny výsledky testování medů, v nichž upozorňoval na zjištěné nedostatky. Jedním z nich měly být nalezené stopové prvky pesticidů u medů v bio kvalitě.

18. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Bedýnková sezóna Farmářského obchodu začíná

Farmářský obchod v Plzni právě zahajuje Bedýnkovou sezónu 2012.  První bedýnky se vydávají již dnes, v pátek 18. května 2012. Ale do bedýnkového systému Farmářského obchodu se ještě můžete zapojit, je to snadné. Celý systém funguje přes ESHOP Farmářského obchodu (http://eshop.farmarsky-obchod.cz).

18. 5. 2012 9:29
Doba čtení: 1 minuta

Farmářské trhy před centrem Olympia Plzeň: česká zelenina i čerstvé ryby

Nejen jitrnice, co svět neviděl, ale také český česnek nebo čerstvé pstruhy slibují pořadatelé sobotního trhu. Organizátoři vás srdečně zvou na farmářský trh, který se koná tuto sobotu 19. 5. 2012 před hlavním vchodem do Olympie Plzeň, Písecká 972/1, Plzeň – Černice, kde si můžete od 9 do 13 hodin nakoupit své oblíbené a zdravé potraviny.

18. 5. 2012 9:13
Doba čtení: 1 minuta

Místo českého máku vyvážíme morfinový

Do České republiky se dovážejí semena máku z rizikových oblastí, tedy těch, kde se mák pěstuje pro morfin. Ta jsou dále vyvážena jako český mák, zjistila inspekce. Inspektoři Státní rostlinolékařské správy (SRS) zaznamenali při odbavování zásilek potravinářského máku vyváženého do třetích zemí případy, kdy byl ke kontrole předložen mák, který neměl původ v České republice, ačkoli byl takto označen.

18. 5. 2012 8:44
Doba čtení: 2 minuty

Špatná kvalita dopékaného pečiva je mýtus

Dopékané hluboce zamražené pečivo není horší než čerstvé. Spíše naopak. Ale pozor: nejde tu o recyklované housky, opětně rozpečené na krámě. Podstatné je použití správné technologie.

Doba čtení: 4 minuty

Šampony na mastné vlasy podporují maštění

Muži řeší jejich ztrátu, ženy zase kvalitu. Vlasy vypovídají nejen o péči, kterou jim věnujeme, ale taky o našem zdraví. Co se dá dělat s mastnou hlavou a kdy je třeba zamířit k lékaři?

Doba čtení: 4 minuty

Farmářské trhy Černý most představují: Řeznictví a uzenářství Kořínek

V pátek se koná další farmářský trh na Černém Mostě. Pořadatelé vám postupně představí prodejce. Další pokračování farmářského trhu u stanice metra Černý Most na Praze 9 se chystá na pátek 18. 5. od 10 do 19 hodin. Než se dostaneme k sortimentu, seznamte se s jedním z prodejců tohoto trhu. „Naši prodejci se snaží nejen prodat, ale i poradit a vysvětlit svou nabídku a dokážou to většinou celých dlouhých devět hodin na trhu. My jim za děkujeme, a pokud dokážou přidat k balíčku či sáčku s nákupem…

17. 5. 2012 18:07
Doba čtení: 4 minuty

Pozvání na Tišnovské trhy

Další Tišnovské trhy se konají tuto sobotu. V sobotu 19. května na náměstí Míru v Tišnově najdete od 8 do11 hodin prodejce lokálních potravin i další zboží. Více: Tišnovské trhy Seznam prodejců a nabídka zboží: zeleninová sadba, bylinky, balkonovky – Zahradnictví Kovalovice, balkonové květiny a bylinky – Anna Vlasáková z Brna, brambory, česnek, pivo Kvasar – Josef Krapka z Předklášteří, okrasné rostliny do skalek a zahrad – Zahradnictví pod zámkem L. Touska z Lomnice, ovčí a kravské sýry – Iva…

17. 5. 2012 17:44
Doba čtení: 1 minuta

Má v dnešní době očkování ještě smysl?

O tom, zda má očkování dnes ještě smysl, když byly vážné nemoci vymýceny, se vedou dlouhé debaty a zřejmě ještě povedou. Na některé otázky odpovídá dětská lékařka Martina Spaziererová.

17. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 6 minut

Jedna dvě, klíště jde… Stojí za očkováním v Česku podplacení lékaři?

Sugestivní reklamy na očkování útočí na naše city i peněženky. Je to etické? A nejsou to ve skutečnosti výrobci léků a jimi placení lékaři, kdo v Česku řídí rozhodování o vakcínách?

Doba čtení: 5 minut

Kypřicí prášek - škrob a dvě éčka

Běžné prášky do pečiva obsahují jen škrob nebo mouku a k tomu dvě soli kyselin, které najdete i v hasicích přístrojích či hnojivech. Tyto chemické PRDOPEČe lze přitom snadno nahradit.

Doba čtení: 5 minut

Další farmářský trh ve Zlíně bude ve znamení vaječiny

Květnový farmářský trh nabídne lokální potraviny a připomene tradici smažení vaječiny. Zlínské farmářské trhy se tentokrát konají v sobotu 19. května. Za divadlem se od 8 do 12.30 hodin můžete těšit na pečivo, maso a uzeniny, ovoce a zeleninu, květiny, výrobky přímo z pece, bylinkové oleje a kúry, koření bez soli a glutamátu, med a medovinu, bio maso, kozí a ovčí sýry, luštěniny, mouku, mléko a jogurty, slunečnicový olej, rakytník, víno a řadu dalších výrobků od farmářů…

16. 5. 2012 18:20
Doba čtení: 1 minuta

Farmářské trhy Střekov v Ústí skončily

Jedny z trhů, které se konaly v Ústí nad Labem, končí. Nejsou prý peníze. Farmářské trhy na Střekově naproti soudu skončily. Po upozornění našich čtenářů a návštěvníků trhu, kdy namísto stánků našli jen prázdné místo, objevila se tato informace potvrzená v Ústeckém deníku. Podle něj trh patřil k projektům, dotovaným z peněz ministerstva zemědělství. „Projekt ovšem v květnu nepokračuje a organizátoři z občanského sdružení Zdravý Sever již na další trhy nemají finance,“ uvádí Deník.

16. 5. 2012 13:37
Doba čtení: 1 minuta

Sladký zázrak stévie - rostlina sladší než cukr je v Česku

Možná jste o ní už taky slyšeli. Říká se jí stévie, sladká tráva nebo třeba medové lístky. A hovoří se o ní jako o novém zázraku. Rostlině, která může nahradit chemická sladidla.

16. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Polská zmrzlina nebezpečná alergikům se prodávala v Tescu

Inspekce nařídila stáhnout z prodeje nanuky Tesco Almond. Je to už podruhé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Tesco Stores ČR a.s. stáhnout z oběhu potravinu TESCO Almond mražený krém s rostlinným tukem, vanilkový s mléčnou čokoládou a mandlemi původem z Polska.

16. 5. 2012 9:47
Doba čtení: 1 minuta

Farmářské trhy Rajská zahrada a chleby na facebooku

Tuto středu, 16. 5. 2012, je opět farmářský trh na Praze 9 u zastávky metra Rajská zahrada. Prodejce najdete na místě od 10 do 19 hodin. Co nabídnou? „Na středeční trh se vrátí Ovčí sýry od Jindřichova Hradce, které jsme chválili, ale zákazníci je zatím úplně nedocenili. Znovu doporučujeme – ochutnávejte, testujte a zkoušejte. Nám děsně chutnala ricotta v kelímku a přírodní sýr bez i s příchutěmi,“ doporučují pořadatelé trhu z o. s. Pod Platany.

16. 5. 2012 8:56
Doba čtení: 2 minuty

Ostruhy na patě nemůžete ignorovat. Ani kdybyste chtěli

Patní ostruhy o sobě dávají vědět už od ranní cesty do koupelny, po dlouhém sezení, větší zátěži, ale i když večer odpočíváte. Jak už je jednou máte, hlásí se téměř nepřetržitě a nahlas.

Doba čtení: 5 minut

Olivový olej má konkurenta - řepkový je v mnohém lepší

Řepky máme plné žluté lány, ale podpora řepkového oleje není výsledkem tuzemské lobby. Doporučují ho i renomované zahraniční společnosti pro výživu. Nejlepší olej na našem trhu: řepkový!

Doba čtení: 4 minuty

Koupila jsem kedlubny. Můžou už být české?

Taky si nejste jistí, kdy co u nás roste? Pokud chcete nakupovat českou zeleninu a ovoce, základním vodítkem je orientace v kalendáři. Stáhněte si praktického pomocníka.

15. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Pozor: pro letošek máte poslední šanci změnit zdravotní pojišťovnu

Pokud chcete přejít k jiné zdravotní pojišťovně, máte na to letos už jen několik týdnů. Když se rozmyslíte do konce června, můžete být od ledna příštího roku pojištěncem jinde.

15. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Voda z barelu by se měla vypít do tří dnů

Ve stojaté vodě barelů se rády množí bakterie, je tedy třeba dodržovat některé zásady. Péče o přístroj a vodu ovšem stojí čas a peníze. Často se proto zanedbává a stav vody je tristní.

Doba čtení: 5 minut

Nové případy klamání spotřebitele

Nejčastější prohřešky obchodníků jsou manipulace s daty trvanlivosti. Podívejte se, kde vás šidí. Inspekce zveřejňuje přehled dalších závažných kontrolních zjištění v maloobchodní síti za období od 28. 4. do 14. 5. 2012. Mezi opakující se pochybení obchodníků patří podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy manipulace s dobou minimální trvanlivosti (DMT) a datem použitelnosti (DP). Tento prohřešek je častý zejména u sortimentu krájených sýrů a uzenářských výrobků, kde je povinnost potravinu prodat do 24…

14. 5. 2012 18:13
Doba čtení: 7 minut

Med se falšuje, barví a ředí, zjistil test

Časopis dTest testoval kvalitu medu. Výsledky? Medy naředěné lacinými sirupy, obarvené éčkem i biomedy s obsahem pesticidů. Falšování a pozměňování medu je striktně zakázáno. Přesto se tak děje, uvádí časopis dTest. Testoval sedmnáct medů a závěr zní: čtyři byly naředěné lacinými sirupy, dva z nich ještě navíc obarvené éčkem. Dva ze tří biomedů obsahovaly pesticidy.

14. 5. 2012 10:16
Doba čtení: 2 minuty

Co účinkuje v boji s celulitidou?

Pokud na to není žena geneticky vybavená, celulitidě bohužel neuteče. Může s ní pak pouze bojovat. Je to nemoc, nebo jen kosmetický defekt? A jaké taktiky v boji efektivně fungují?

14. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak si koupit pořádný sýr a vyhnout se podvrhům

Nákup sýrů občas připomíná bojovku. Výrobci používají triky a falešné stopy v podobě takysýrů. Obchodníci přelepují data, sýry omývají a okrajují. Vyznejte se v sýrech, odměna stojí za to.

Doba čtení: 7 minut

Muži mají i k plastice exaktní přístup

Typický muž zralý pro plastickou operaci? Středoškolák či vysokoškolák mezi 45 a 60 lety. Umí definovat svůj problém a je schopen přijmout pravdu o předpokládaném výsledku, říká lékař.

14. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut