Hlavní navigace

Proč na Vánoce pomáhá zacvičit si před jídlem

21. 12. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Během vánočních příprav a svátků samotných není snadné odolat všem pokušením. Najít si v tomto hektickém období, pro mnohé plném nákupů a setkání, čas na cvičení je mnohdy velmi náročné. Zde je 7 tipů, jak o svátcích zůstat fit.

Ani temná rána a chladné počasí příliš nepomáhají naší motivaci ke cvičení. Se správným plánem se dokážete udržet v kondici i během svátků! Inspirujte se několika tipy, díky nimž hravě spojíte čas s rodinou, přiměřené mlsání a cvičení.

Co se dozvíte v článku
  1. Plánujte dopředu
  2. Nebuďte na to sami
  3. Využívejte slev na cvičení
  4. Méně může být více
  5. Cvičení před jídlem
  6. Jednoduše a v klidu
  7. Užívejte si pohyb společně

Plánujte dopředu

Nepřenechávejte svoje plány náhodě, buďte proaktivní a dopředu si stanovte čas určený ke cvičení.

Pokud budete přes svátky cestovat, zkuste se porozhlédnout a objevit příležitosti k pohybu i na nových místech. Nenechte zvítězit lenošení u televize. Jasný plán a vaše odhodlání ho splnit vám v tom pomohou.

Nebuďte na to sami

Možná jste zvyklí posilovat sami, ale zkusit se v nadcházejících týdnech s někým domluvit, spojit své snahy, není špatný nápad. Svátky jsou přeci jen časem setkání a určitě máte ve svém okolí někoho, komu pohyb prospěje, a navíc se budete navzájem motivovat.

Na konci roku spousta lidí kvůli ostatním aktivitám cvičení omezuje a s výčitkami se pak v lednu do posiloven vrací. Nebuďte mezi nimi.

Využívejte slev na cvičení

Ke konci roku se posilovny vyprazdňují, a proto se uchylují k různým akcím. Porozhlédněte se, zdali ve vašem okolí nenarazíte na možnost cvičit s výraznou slevou.

Toto období je ideální pro vyzkoušení nových míst, aktivit nebo trenérů.

Méně může být více

Pokud máte v prosinci málo času, tak jako většina lidí, zkuste cvičení s kratší délkou a vyšší intenzitou. Možná se budete po intenzivnější zátěži cítit víc unavení, ale svůj účel splní. Navíc si brzy zvyknete.

Takováto aktivita je mnohonásobně lepší než úplné zanevření na zdravý životní styl.

Cvičení před jídlem

V boji s kaloriemi hraje důležitou roli také psychika a během svátků to platí dvojnásob. Pokud si před večírkem nebo plánovaným hodováním zajdete zacvičit, nebudete pak chtít svou snahu pokazit a snáz odoláte všem nezdravým pokušením.

Naopak přístup, že můžete sníst cokoliv a někdy v budoucnu to vypotíte, nefunguje. To byste pak museli v posilovně trávit celé věky. (Podívejte se, za jak dlouho spálíte sváteční večeři.)

Jednoduše a v klidu

Když si chcete přes svátky odpočinout od své rutiny a motivace ke cvičení se vám zkrátka nedostává, tak zkuste co nejvíce času trávit procházkami. Pokud nechcete výrazně přibrat, alespoň takováto protiváha vánočnímu mlsání je nezbytná.

U tučných a sladkých jídel si hlídejte velikost porcí. Před spaním zvažte pár kliků, dřepů nebo jiných běžných cviků.

Užívejte si pohyb společně

Buďte se svou rodinou nebo přáteli co nejaktivnější a pojměte pohyb jako hlavní náplň společně tráveného času.

Procházka, výlet, projížďka na běžkách nebo lyžovačka je přeci mnohem zajímavější než trávit celý den na pohovce.

Galerie: Pohyb a hubnutí zdravě a natrvalo. Více v rozhovoru o hubnutí před lety a dnes: Rozum šel úplně stranou, říká psycholožka

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Fitness expertka společnosti Herbalife.

Bývalá sprinterka, reprezentantka na OH v Sydney. Certifikovaná trenérka Americké asociace fitness a aerobiku. Vyhledávaná odbornice v oblasti fitness, osobní trenérka atletů a celebrit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).