Hlavní navigace

Poslanci navrhli úplný zákaz klecových chovů slepic

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Skupina poslanců dnes ohlásila předložení pozměňovacího návrhu k novele zákona na ochranu zvířat, který by vedl k úplnému zákazu klecových chovů slepic od roku 2027. Reagují tak na dlouhodobou kritiku klecových chovů ze strany ochránců i odborníků na welfare zvířat, veřejné mínění i celoevropský trend.

Předkládaný návrh počítá s účinností zákazu od roku 2027, aby měli čeští producenti vajec dostatek času chovy adekvátně přestavět. Poslanci vzali v úvahu délku nezbytných správních řízení, ekonomické možnosti chovatelů i vývoj na straně trhu, jehož velká část přestane klecová vejce odebírat do roku 2025.

Podíly podlahových chovů se přitom v Česku už poslední dva roky zvyšují dle požadavků řetězců, jde to ale postupně.

Zlepšení podmínek slepic bude něco stát. I zákazníky

„Člověk ani nemusí být odborník, aby pochopil, že zavírat slepice na celý život do přeplněných klecí není v pořádku. Každý, kdo kdy pozoroval slepice na dvorku, přece musí vědět, že plocha papíru A4 a drátěná podlaha jim nemůže k důstojnému životu stačit. Česká republika už je zemí dost vyspělou na to, aby si mohla dovolit následovat země na západ od nás a tento krutý způsob chovu postavit mimo zákon,“ řekl poslanec Jan Schiller (ANO), který návrh předkládá ve výboru pro životní prostředí.


Autor: ČSÚ

„Klecové chovy slepic jsou praxí, která se nám a našim voličům nelíbí. Zákon dnes na jednu stranu uznává, že zvíře není věc a pociťuje bolest a utrpení, na druhou stranu ale v praxi dovoluje se ke zvířatům chovat jako k výrobním jednotkám. To chceme změnit. Je férové dodat, že zlepšení podmínek pro život bude něco stát. Jde ale o částky, které si chovatelé v horizontu několika let budou moci dovolit, a my se určitě zasadíme i o to, aby jim na přestavbu byla s využitím evropských fondů poskytnuta přiměřená finanční podpora,“ řekl poslanec Jan Pošvář (Piráti), který návrh předkládá v garančním zemědělském výboru.

Gabriela Dlouhá, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie, potvrzuje, že zákazník bude muset sáhnout hlouběji do kapsy: „Je to klasika, vyšší náklady na výrobu vajec z podlahových chovů, takže se to promítne do ceny vajec.“

Změnu odstartovaly před více než rokem a půl záběry České televize

V České republice aktuálně žijí v klecích čtyři miliony slepic. V jedné kleci se jich tísní zhruba dvacet, každá má pro sebe prostor přibližně velikosti papíru A4. Slepicím zde není umožněno naplnit etologické potřeby pohybu, hrabání, popelení, hřadování či létání.

Záběry z klecových chovů v loňském roce opakovaně pobouřily veřejnost, na což zareagovaly fakticky všechny obchodní řetězce závazkem, že nejpozději do roku 2025 vyřadí klecová vejce ze své nabídky. Podobný závazek přijaly i mnohé firmy, které vejce zpracovávají. Mnozí producenti vajec tak již nyní své chovy přestavují, aby se přizpůsobili poptávce trhu. „Chovatelům by pomohla podpora z Podpory a rozvoje venkova vzhledem k tomu, že náklady budou minimálně pět milionů korun,“ říká pro server Vitalia.cz Gabriela Dlouhá.

Když úplný zákaz, tak ale všude

Pro úplný zákaz klecových chovů slepic se v loňském průzkumu agentury Median vyslovilo 73 % Čechů. Zákaz byl již uzákoněn např. v sousedním Německu (od roku 2025) a Rakousku (od roku 2020). Ústup od klecových chovů je trendem v celé Evropě – v mnoha dalších zemích už jsou tyto chovy ve výrazné menšině a očekává se, že v horizontu několika let se díky závazkům obchodních společností trh ještě výrazně promění ve prospěch vajec z alternativních systémů.

„Pokud by byl zákaz, tak jedině v rámci celé EU, protože jinak by sem proudila vejce z ostatních okolních států, kde by zákaz nebyl,“ komentuje návrh Gabriela Dlouhá a dodává: „Nechala bych to na zákaznících, ti rozhodnou, jakým vejcím dají přednost. Větší chovatelé se přizpůsobí a ti menší mohou zaniknout.“ Což může vést k nedostatku tuzemských vajec a logicky tedy navýšení ceny.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).