Hlavní navigace

Pro diabetiky je hubnutí obtížnější. Co jim pomůže?

17. 12. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Nová moderní léčba nejenom snižuje hladinu cukru v krvi, ale podporuje také zdraví srdce a do třetice pomáhá diabetikům právě s hubnutím. Proto ji také lékaři označují jako 3 v 1. Léky ale nejsou vše.

Diabetes přináší mnoho zdravotních rizik, souvisejícími zdravotními komplikacemi jsou též nadváha či obezita. Nezdravá hmotnost se týká devíti z deseti diabetiků 2. typu! Tento typ diabetu je mezi dospělými velice rozšířený, aktuálně jde až o desetinu populace a případů stále přibývá. Odborníci již mluví o epidemii cukrovky, která se ve vyspělých zemích rozmáhá stejně jako výskyt obezity. Tyto dva problémy spolu těsně souvisí, jeden ovlivňuje stav druhého. Obezita zvyšuje riziko vzniku diabetu a diabetes komplikuje možnost zbavit se obezity.

„U nemocných cukrovkou může vysoký cukr v těle působit ‚toxicky‘ – například tím, že se váže na některé molekuly v těle a zhoršuje jejich funkci. Určitý podíl má také vysoká hladina inzulinu, který nemá na starosti pouze řízení hladin krevního cukru, ale hraje důležitou funkci i při metabolismu tuků. Logicky si tak lze odvodit, že obezita se bude vyskytovat právě u pacientů s cukrovkou ve zvýšené míře,“ vysvětluje doc. Josef Kořínek z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Kardiolog současně upozorňuje, že u diabetiků obezita rozhodně není jen estetickým problémem. Zatěžuje totiž srdce, již tak postižené cukrovkou, a sama o sobě ještě zvyšuje pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních onemocnění, které je u diabetiků zvýšené i jinými faktory.

Hubnutí a léčba 3 v 1

Lékaři apelují na nemocné diabetem, aby se zajímali o svou nemoc a novinky v léčbě. Vzhledem k masivnímu výskytu onemocnění provází diabetes řada výzkumů a objevují se stále nové možnosti léčby. A to nejen pro úpravu hladiny cukru; moderní léky, které nemocným může nabídnout specialista-diabetolog, se zaměřují i na další pozitivní ovlivnění rizikových faktorů, například snižování hmotnosti.

„Díky nejnovějším klinickým studiím máme za poslední čtyři roky důkazy, že některé moderní léky na cukrovku mají výrazný potenciál ve snížení srdečně-cévních příhod. Patří k nim zejména léky založené na působení GLP-1, které nejenže snižují hladinu krevního cukru, ale vedou také k velmi významné redukci výskytu srdečně-cévních komplikací. Navíc jsou schopny redukce váhy, což je zvláště výhodné u obézních pacientů,“ popisuje doc. Kořínek.

Hormon GLP-1

Zvyšuje tvorbu inzulinu tím, že slinivce břišní signalizuje, aby ho vytvářela. Inzulin potom pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, protože odvádí cukr z krevního oběhu k buňkám. Tam je ukládán, nebo použit jako zdroj energie. GLP-1 také pomáhá zastavit uvolňování cukru z jater do krevního oběhu v době, kdy to není nutné.

Léky založené na působení GLP-1 nahrazují tento důležitý hormon v těle. Jsou podávány injekčně jednou nebo dvakrát denně, někdy jen 1× týdně. Snižují hladinu cukru v krvi, podporují zdraví srdce a redukci hmotnosti.

Tato nová moderní léčba nejenom snižuje hladinu cukru v krvi, ale podporuje také zdraví srdce a do třetice významně pomáhá diabetikům právě s hubnutím. Proto ji také lékaři označují jako 3 v 1. Tuto léčbu již měl možnost vyzkoušet například šedesátník Karel: „Cítím se celkově lépe, a hlavně se mi podařilo zhubnout za pět měsíců o sedm kilo!“ popisuje. A váha stále klesá. „U nové léčby totiž cítím menší chuť k jídlu a k tomu, abych byl najedený, mi stačí menší porce.“ Tento pacient s diabetem má přitom zkušenost a porovnání s předchozí léčbou tabletami, kdy se mu přes veškerou snahu zhubnout nepodařilo.

Cukr-srdce-obezita

Léky založené na působení GLP-1 tedy kromě velmi účinného zlepšení kompenzace cukrovky významně snižují hmotnost a riziko srdečně-cévních onemocnění. I proto dvě nejvýznamnější odborné společnosti zabývající se diabetem, Evropská asociace pro studium diabetu (EASD) a Americká diabetologická asociace (ADA), navrhly, aby léky založené na působení GLP-1 byly u diabetu 2. typu injekčními léky tzv. první volby. To znamená, že by měly být nasazovány po selhání tabletové léčby.

„Časné nasazení léčby založené na účincích GLP-1 je velmi vhodné. Brání mu ovšem některá omezení ze strany pojišťoven, která předpis této léčby u řady pacientů omezují, případně ji vůbec neumožňují,“ říká prof. Martin Haluzík, diabetolog z pražského IKEM. Pacienti si tak musí hradit léčbu sami a čekat na případné proplacení doplatku, pokud překročí ochranný limit na léky. „Dřívější používání této léčby by u řady pacientů přitom mohlo předejít rozvoji dlouhodobých komplikací, a tak v konečném důsledku ušetřit značné prostředky, které je na léčbu komplikací pak nutné vynakládat,“ komentuje současný stav prof. Haluzík.

Zhubnout se vyplatí

Diabetici by samozřejmě neměli spoléhat jen na léky, součástí léčby je vhodný režim a ideálně úprava stravovacích a pohybových návyků. Pacienti i všichni, kdo se chtějí rozvoji diabetu preventivně vyhnout, by měli mít na paměti, že onemocnění urychluje obezita a nedostatek pohybu. Naopak při redukci váhy je šance na významné zlepšení.

Zajímavé poznatky k tomuto tématu přinesla studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky publikovali britští vědci na letošní konferenci k diabetu v Liverpoolu. Uvádí, že lidem trpícím obezitou a zároveň diabetem 2. typu pomohla nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky, nízkoenergetická dieta. Více než třetina pacientů zapojených do výzkumu, která dodržovala doporučený denní energetický příjem po dobu tří až pěti měsíců a následně navázala konzumací normálních porcí jídla, se zbavila příznaků cukrovky 2. typu již v prvním roce a pozitivní výsledek přetrval i následující rok po ukončení programu.

„Ve studii DiRECT bylo doloženo, že redukce tělesné hmotnosti o více než deset kilogramů vedla k takovému zlepšení, že vedle dietních opatření nebyla již nutná další perorální antidiabetika. Současně se stabilizovaly i další metabolické parametry a také hypertenze. Zásadním přínosem bylo, že tento efekt přetrvával dlouhodobě i po již ukončené úvodní intenzivní dietní intervenci. Klíčové však také bylo dlouhodobé udržení dosažené snížené tělesné hmotnosti,“ komentuje výsledky studie prof. Vladimír Teplan, obezitolog a nefrolog. Odborníci nicméně důrazně upozorňují, že tato dieta musí vždy probíhat pod dohledem odborníka a nemusí být vhodná pro každého.

Jídelníček diabetika

Jaké jsou tedy zásady správného stravování při diabetu 2. typu? Pacient by měl svoji celodenní stravu rozdělit do čtyř až šesti malých porcí. „Do jídelníčku diabetika patří pouze maso libové, jako příloha jsou vhodné brambory, rýže či těstoviny, ale spíše menší množství, pečivo pak jen celozrnné,“ doporučuje diabetoložka Jindřiška Šroubková z EUC Kliniky Plzeň.

Ovoce se hodí k dopolední svačině, a to jen jeden kus. Vhodnější je zelenina – má v sobě minimum cukrů, nebo dokonce žádné. Mrkev, hrášek nebo kukuřici pak zařazujeme v omezeném množství.

Z jídelníčku je podle lékařky třeba vyloučit sladké potraviny – buchty, vdolky, koláče, dále pak bílé pečivo, tučná a smažená jídla, uzeniny, alkohol (včetně piva), sušené ovoce a sladké nápoje – džusy, limonády. Důležité je omezit přímé cukry, nesladit cukrem ani medem.

„Pokud pacient zvažuje změnu svých stravovacích návyků, měl by ji vždy konzultovat se svým diabetologem,“ zdůrazňuje Jindřiška Šroubková. Je totiž možné, že bude potřeba upravit užívané léky. Každá změna by také měla být postupná. Rovněž je třeba zohlednit, zda chce pacient svoji hmotnost udržet, či zredukovat a jaký má během dne pohyb.

Správný životní styl s dostatečnou fyzickou aktivitou, vyváženým stravováním a případně pomocí moderní léčby tak mohou společně vést k výraznému zlepšení stavu i života diabetiků.

Odborná spolupráce:

Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Diabetolog, zástupce přednosty Centra diabetologie pro vědecko-výzkumnou činnost, vedoucí Oddělení experimentální diabetologie, IKEM Praha


Doc. MUDr. Josef Kořínek, Ph.D.

Kardiolog, 1. LF UK a VFN v Praze


MUDr. Jindřiška Šroubková

Diabetoložka, EUC Klinika Plzeň


Prof. MUDr. Vladimír Teplan

Obezitolog, nefrolog, působí na LF Ostravské univerzity, dlouholetý zástupce a přednosta kliniky nefrologie IKEM

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).