Hlavní navigace

Aktuální články

Sportujete v zimě? Neprohřáté svaly se snáze poraní

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až šestiměsíční rekonvalescenci a končí s trvalými následky. Fyzioterapeutka vysvětluje, jak úrazům předejít.

Dnes 11:52
Doba čtení: 3 minuty

Anorexie často končí sebevraždou. Nemocní se jí však nechtějí vzdát

Poruchy příjmu potravy jsou závažným duševním onemocněním. Pacienti, převážně jde o ženy, ale mnohdy nenaleznou motivaci k tomu, aby se své choroby chtěli zbavit. „Zpočátku mě léčili doktoři, já sama jsem se neléčila, nechtěla jsem, aby mi anorexii někdo bral,“ říká jedna z nich.

Dnes 0:00
Doba čtení: 8 minut

Tradiční odrůdy jablek v supermarketu nenajdete

Spotřebitelé v České republice jsou ochuzeni o celou řadu tradičních odrůd jablek, které by mohly obohatit jejich jídelníček. Proč?

Dnes 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Studie: Co se stane, když budete denně dávat seniorům Termix?

Šedesát osm českých seniorů se zúčastnilo studie, která zkoumala, jak moc ovlivní denní konzumace mléčného výrobku hladinu vitaminu D a vápníku v jejich krvi. Významně.

Včera 14:30
Doba čtení: 2 minuty

Schizofrenie: choroba z nejtěžších

Druhdy býval měsíc listopad zasvěcen přátelství s SSSR. Družba frčela v tisku, rozhlasu i televizi. Otevřeli jste konzervu paštiky a obávali se, že tam najdete V. I. Lenina. Dnes jsme jinde, i když… Hitem médií se stal v jedenáctém měsíci roku 2018 – kdysi sovětský – Krym. Stalo se tak v poněkud netradiční souvislosti se schizofrenií.

Doba čtení: 5 minut

Jedinečná síla grepů (Komerční sdělení)

Pochutnejte si alespoň na jednom grapefruitu denně a vaše tělo vám poděkuje. Grep a jeho jadérka nejsou dobrá jen na podporu imunitu, dokážu toho mnohem více.

Včera 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zelená káva: šance utratit mnoho peněz za sen o krásné postavě

Získává si stále větší oblibu a někteří z nás jsou za ni ochotni utrácet vysoké částky. Jaká je zelená káva? Chuť má zajímavou, ale nečekejte, že se vám po ní začnou splaskávat problematické partie.

Včera 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Špatně vidíte? Je to jako když řídíte pod vlivem drog či alkoholu

„Když člověk se špatně korigovanou oční vadou usedne za volant, je to jako by řídil opitý nebo pod vlivem drog,“ říká prezidentka optometristů. V zimním období potřebují řidiči dobrý zrak snad ještě více než kdy jindy.

19. 11. 2018 17:11
Doba čtení: 4 minuty

Svatojánské ořechy: znovu objevená delikatesa z Moravy

Získaly prestižní dvě hvězdičky v soutěži Great Taste Awards v Londýně, vaří s nimi Zdeněk Pohlreich a moravské babičky si je pamatují ze svého dětství.

19. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jaký vybrat elektrický zubní kartáček? (Komerční sdělení)

Je lepší oscilačně-rotačně-pulzační nebo sonický elektrický zubní kartáček?

19. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Nenápadné příznaky žloutenky C: tmavá moč a napětí pod žebry

Virus hepatitidy typu C v těle o sobě nedá vědět i několik let. Krví se dostává do jater, kde se množí. Zatímco nemocný ještě nepociťuje žádné potíže, choroba mu již poškozuje játra.

19. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak na kvásek: nekrmte ho starou moukou

Kvásků jsem zakládala několik. Několikrát mi umřel. Jen díky těmto zkušenostem jsem přišla na to, proč se to stalo. Teď už vím, že kvásek se dá zachránit téměř vždy.

18. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Pro děti jsou lepší antibiotika v sirupu

Lékárníci varují: Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí. Důležité je užívat antibiotika správně.

17. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Je to rakovina? Jak vypadají nemoci pod mikroskopem

Díky mikroskopu a „sklíčkům“ dokáží stanovit diagnózu či určit typ nádoru. Moderní patologie je velmi úzce navázána na onkologii, ale i na další operační obory, například chirurgii a gynekologii, pro které je práce patologů často zásadní.

16. 11. 2018 8:00
Doba čtení: 2 minuty

O zvířatech, lidech a antibiotikách

Spotřeba antibiotik v chovech hospodářských zvířat klesá a klesat bude. Na rozdíl od jejich spotřeby lidmi.

16. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Poznáte klíšťovou encefalitidu od lymeské borreliózy?

U jednoho onemocnění se tvoří skvrna, u druhého máte chřipkové příznaky. Jedna nemoc má samouzdravovací schopnost a další je třeba léčit i hospitalizací. Lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu nám představí primářka Hana Roháčová.

16. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Proč bychom neměli usínat před televizní obrazovkou?

Modré světlo, které září skrze obrazovky televizí, mobilů, tabletů i počítačů, nám narušuje spánek. Tělo si nemůže řádně odpočinout a regenerovat.

15. 11. 2018 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Ochranka v obchodech nemá právo nahlížet vám do tašek

„Ukažte mi tašku,“ vyhrknul na mě jakýsi člověk v černém, když jsem opustila supermarket vchodem, nikoli přes kasy. Rezolutně jsem odmítla. Řekl, že je security a že chce vidět moji tašku. „No a? Neukážu,“ trvala jsem na svém. Na co má a nemá ochranka v obchodech právo? Ptali jsme se právníka.

Doba čtení: 5 minut

Zimní čas je lepší než letní

Trvalé zavedení „zimního“ času je podle vědců zdraví prospěšnější než stálý „letní čas“. Pětina lidí je nevyspalá, zjistil další výzkum. A stejně tak pětina prý zažívá duševní onemocnění.

Doba čtení: 6 minut

Anestezie při porodu císařským řezem: změní se 40 let starý postup?

„Celková anestetika u císařského řezu mohou vést k dočasnému útlumu novorozence po porodu,“ říká anestezioložka Martina Kosinová, autorka mezinárodně oceněné práce, v níž se věnuje srovnání vlivu léků užívaných více než čtyřicet let s anestetiky, jejichž užívání v rámci císařského řezu je celosvětově teprve v začátcích a jejich efekt na novorozence dosud nebyl zkoumán.

14. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Vesnické prodejny jsou ztrátové. Je to jejich konec?

Skupina COOP, která jen v loňském roce uzavřela 124 menších ztrátových obchodů, usiluje o získání dotací. Zachránila by miliarda ročně krachující prodejny? Možná je nahradí dovoz potravin k zákazníkovi či komunitní centra poskytující více služeb najednou.

Doba čtení: 3 minuty

Kam se hrabe první Ano, šéfová na prvního Pohlreicha

12. listopadu 2018 si rodina Pagana zapíše do rodinné kroniky červeným písmem. Prvně totiž na obrazovkách běžel jejich nový pořad Ano, šéfová, který vystřídal veleúspěšné Ano, šéfe se Zdeňkem Pohlreichem. Porovnali jsme první díly šéfů.

Doba čtení: 3 minuty

Zimní jídelníček podle našich babiček

Lokální, sezónní, bio, málo cukru, bílá mouka jen svátečně… Vše, co je pro nás aktuálním trendem, bylo dřív nejen naprosto běžné, ale často i nutné. Přečtěte si, co bylo základem kuchyně v zimě či jak se Vánoce osladily i bez rafinovaného cukru.

Doba čtení: 3 minuty

Spolehlivý platební produkt s řadou benefitů, to je karta Diners Club Pure+ Měšec.cz. (Komerční sdělení)

Pokud se rozhodnete pro pořízení kreditní karty, je nezbytně nutné věnovat jejímu výběru patřičnou pozornost.

13. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Proč znát IQ svých dětí

Intelekt a jeho využitelnost lze přirovnat ke džbánu. Můžete mít velký džbán a v něm jen trochu vody. Je možné mít menší džbán, který je po okraj naplněný. Každý máme těchto džbánků několik.

13. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Gynekolog: Bolest v podbřišku neznačí jen menstruaci

Blížící se menstruaci pozná žena podle bolesti v podbřišku. Někdy ale mohou podobné bolesti signalizovat infekci močového ústrojí nebo křečové žíly.

12. 11. 2018 12:00
Doba čtení: 3 minuty

Obří palačinky s bohatou náplní, to jsou bliny

Pravá ruská palačinka nechutná přesně jako ta česká. Může za to odlišné složení těsta, ale i mnohem bohatší náplň. Poznejte bliny.

12. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

„Tajné ženské zbraně“ bez chemie: Bylinky vhodné výhradně pro ženy

Výkyvy nálad, premenstruační syndrom či menopauza. Ženy mají řadu specifických trápení. Zastání máme naštěstí v přírodě, která pro nás vymyslela spoustu přírodních prostředků, které nás mohou doslova zachránit.

12. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

30 % z pojistného zpět a delší život k tomu? Víme, jak na to (Komerční sdělení)

Asi už víte, že v Mutumutu fandíme klientům, co o sebe pečují.

12. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Proč biomouka hůř kyne?

Možná se vám to už taky stalo. Jste na návštěvě a ochutnáte domácí housku. Je vynikající. Řeknete si o recept, a přestože uděláte všechno přesně tak, jak je popsáno, není to ono.

11. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Proč odběr krve probíhá nalačno a po ránu

Správný postup nejen při odběru krve, ale již před ním, zajistí, aby to, co se zjistí z vaší krve, nevedlo ke zkresleným výsledkům. Pět rad vám napoví, jak se připravit na odběr krve a vyhnout se častým chybám.

9. 11. 2018 12:48
Doba čtení: 3 minuty