Hlavní navigace
největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Databáze léků
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Vitalia.cz
»
Nálepky
»
lidové léčitelství
lidové léčitelství
1
–
30
/
120
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
Následující strana
Poslední strana
Obyčejná petržel? Vypěstujete ji kdekoli a máte afrodiziakum a lék na srdce v jednom
Petržel, ať už kadeřavá, hladkolistá, či kořenová, zvýrazní chuť mnoha pokrmů. Navíc podpoří zdravé trávení i srdce, což potvrzují i vědecké studie. Jde také o známé přírodní afrodiziakum a zdroj vitamínů.
Kateřina M. Košutová
26. 4. 2022
Kurkuma obsahuje léčivý kurkumin. Získat potřebné množství jen z potravy je nemožné
Kurkuma není jen chutné koření. Obsahuje kurkumin, který má řadu účinků na zdraví. Vědci zkoumají, jaké benefity nabízí i v jakém množství a formě je nutné kurkumin užívat, aby měl náležitý efekt.
Kateřina M. Košutová
28. 2. 2022
Čaga sibiřská a březovník obecný: léčivé houby rostou i v zimě v našich lesích
Rezavec šikmý neboli houba čaga se vyskytuje i v ČR. Tomuto choroši jsou připisovány účinky na zdraví, stejně jako další houbě, kterou nyní najdete v českých lesích – březovníku. Používají se ke zpracování ve formě čaje nebo prášku.
Petr Havel
9. 2. 2022
Počet nových komentářů
2
Říká se mu čertův dráp, výzkum zkoumá, zda umí zmírnit bolesti kloubů
Harpagofyt ležatý neboli harpago, lidově čertův dráp, ďáblův nebo čertův spár či čertovo kopyto. Navzdory zlověstně znějícím přízviskům má podle tradiční lidové africké medicíny i moderních výzkumů schopnost působit pozitivně. Vědecké zkoumání ukazuje jeho potenciál ulevit od potíží s pohybovým aparátem.
Kateřina M. Košutová
25. 1. 2022
Koriandr: bylina zvláštní chuti a velké síly
Koriandr je zdravý a obsahuje mnoho vitamínu K, ale nechutná každému. Jsou za tím geny. Používá se jak při vaření, tak v lidovém léčitelství. Listy a semena mají jinou chuť i účinky.
Kateřina M. Košutová
17. 1. 2022
Na eukalyptus sází tradiční medicína a zkoumá ho i věda. U oleje pozor
Patří k nejvyšším stromům na světě, je zdrojem dřeva, celulózy a slouží i jako palivo. Jeho silice jsou využívány v lidovém léčitelství mnoha národů a připisují se jim mnohé pozitivní účinky zejména pro jejich údajný mikrobiální efekt. Uplatnění nacházejí také v kosmetice.
Kateřina M. Košutová
25. 11. 2021
Sirup z agáve není tak zdravý, jak se myslelo
Agáve je léčivou bylinou i okrasou zahrádek nenáročnou na pěstování, sirup z ní ale příliš zdravý není. V minulosti měla agáve velký význam, po staletí se tato rostlina využívá i v lidovém léčitelství.
Kateřina M. Košutová
22. 11. 2021
„To zelené“ na vodě léčí. Puškvorec i žabinec jsou léčivé rostliny
I některé vodní rostliny patří mezi léčivé byliny. K nejznámějším patří puškvorec obecný, z něhož se využívá kořen. A málokdo asi ví, že zdraví prospěšný je i okřehek menší neboli žabinec, často hustě pokrývající vodní plochy.
Petr Havel
27. 8. 2021
Léčitel Zezulka: pronásledovaný biotronik tvrdil, že je možné léčit i na dálku
Léčil zdarma, definoval biotroniku a psal spisy o lidském bytí. Komunistickému režimu nepohodlný filozof a léčitel Josef Zezulka prosazoval zásady vegetariánství a varoval před znečišťováním životního prostředí.
Taťána Kročková
23. 7. 2021
Počet nových komentářů
5
7 tipů, jak poznat kvalitní ženšen
Ženšen pravý patří mezi nejznámější exotické léčivé byliny. Nejkvalitnější je ženšen korejský. A nejlepší je ženšenový čaj. Tvrdí to Lucia Havlíková, která se na tento sortiment zaměřuje, a poradí, jak poznáme ten nej ženšenový přípravek.
Redakce
11. 7. 2021
Aloe vera při letních potížích. Gel pomůže na štípance či spálení od slunce
Rostlina s dužnatými listy je považována za vynikající prostředek při léčbě zejména kožních problémů. Aloe vera může pomoci při spálení od sluníčka, štípnutí hmyzem i popálení kopřivou a připisují se jí účinky při problémech s trávicím ústrojím. Má také kladný vliv na kvalitu pokožky.
Kateřina M. Košutová
30. 6. 2021
Chytré sáčky na bylinky, poslouží i na sušené houby
Test
TEST – Moravská firma po velkém úspěchu svých speciálních pytlíků Wrap Up na chleba šije na podobném principu sáčky-bylinkovníky. Vyzkoušeli jsme, co umí a v čem jsou lepší než lněné, bavlněné či papírové pytlíky na byliny.
Taťána Kročková
16. 6. 2021
Medvědí česnek má delikátní chuť, právě teď je čas na sběr listů
Na sbírání medvědího česneku není mnoho času. Každoročně jsou totiž jeho listy k dispozici jen po omezenou dobu na jaře. V přírodě je třeba dát pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou. Není však problém vypěstovat si ho na zahradě nebo na balkóně. Jak na to a jak s ním naložit v kuchyni?
Kateřina M. Košutová
13. 5. 2021
3 jarní fialové bylinky: síla přírody k prevenci dýchacích potíží
Konec zimního období je v lidovém léčitelství tradičně spjatý se sběrem a následným využitím jarních bylinek, které mohou přispět ke zlepšení celkové imunity. Řada z nich působí také v prevenci dýchacích potíží.
Petr Havel
5. 3. 2021
Léčit znamená především lásku k přírodě a k lidem, říkal léčitel Jiří Janča
Byl jedním z předních československých terapeutů alternativní medicíny. Jiří Janča po sobě zanechal nejen viditelné výsledky a mnoho vyléčených pacientů, ale také evropsky ojedinělou řadu publikací, ve kterých zpřístupnil cenné informace o svých léčebných postupech a o všem, co příroda nabízí. Jeho anatomické a biochemické znalosti o fungování lidského těla i o látkách v přírodě byly pozoruhodné.
Taťána Kročková
3. 12. 2020
Zázvor je jedna z mála superpotravin, které si tento název skutečně zaslouží
Patří k němu široký výčet pozitivních vlastností. Jak zkušenostmi, tak vědeckými výzkumy potvrzený efekt dělá ze zázvoru potravinu, kterou bychom měli zařazovat do svého jídelníčku. Na co je dobrý, co léčí a kdy si dát na zázvor pozor?
Kateřina M. Košutová
22. 10. 2020
Počet nových komentářů
5
Když léčili ranhojiči…
Možná znáte knihu amerického autora Noaha Gordona Ranhojič, anebo stejnojmenný film, který byl později na motivy knihy natočen. Krásný výpravný příběh také přibližuje práci ranhojičů, která byla stejně tak záslužná jako práce vystudovaných lékařů.
Taťána Kročková
19. 10. 2020
Jak žvýkat mastichu? Je třeba to umět! Pryskyřice má prokázané zdravotní účinky
S mastichou z ostrova Chios měli bohaté zkušenosti již naši dávní předci. Pomáhala jim totiž s mnoha neduhy, na které my dnes máme moderní léčiva a přípravky. Ale i věda potvrzuje, že tato původem řecká pryskyřice je velmi užitečná.
Taťána Kročková
12. 10. 2020
Studie porovnávaly léky a med: je opravdu zázrakem na kašel a nachlazení?
Med není jen jedním z nejstarších sladidel, ale patří i k nejstarším přírodním léčivům. O jeho pozitivním vlivu při léčbě nachlazení a dalších antibakteriálních účincích se lidé přesvědčili už v dávné historii. Jeho léčivé působení však vyzdvihují dnes i odborníci, přestože je k dispozici široká paleta nejrůznějších moderních medikamentů.
Kateřina M. Košutová
5. 10. 2020
Už Římané věděli, že je dobré jíst maliny
Proč jíst maliny? Kromě toho, že jsou hrozně dobré, jsou i velmi zdravé. Nejlepší je sníst je čerstvé, zkusit můžete i některý z mnoha receptů nebo maliny zamrazit. Pozor na máčení do vody a dlouhé uchovávání v lednici, ani jedno malinám nesvědčí.
Kateřina M. Košutová
30. 6. 2020
Přírodní maggi: libeček má nevšední chuť a léčivou sílu
Libeček kdysi znala téměř každá česká hospodyně jako skvělé koření. Jeho sláva však s příchodem průmyslově vyráběných ochucovadel zvolna upadala a v minulých desetiletích se na něj téměř zapomnělo.
Kateřina M. Košutová
29. 6. 2020
Jakou chuť má rukola?
Zvláštní, těžko popsatelná chuť rukoly dokáže zpestřit jídlo, ale také přebít jiné složky v receptu. Proto by se to s ní nemělo přehánět. Výborná je nejenom na vaření, ale také jako málo známá zelenina s výraznými léčivými účinky.
Simona Procházková
22. 6. 2020
Mladé vodnice lze jen tak orestovat na másle
Lidé jí říkají také ředkev vodnice nebo tuřín vodnice. Tyhle názvy nejsou přesné, ale to není podstatné. Důležité je, že vodnice je nenáročná, a přitom velmi výživná a léčivá zelenina.
Simona Procházková
15. 6. 2020
Páter František Ferda: léčitel, jehož rady a recepty se cení i dnes
Páter František Ferda měl dar vidět do lidí. Pomohl i tam, kde klasická medicína selhala.
Taťána Kročková
10. 1. 2020
Počet nových komentářů
21
Domácí kafe z čekanky skvěle chutná, léčí a je zadarmo
I když si možná hned nevybavíte, jak tahle rostlina vypadá, možná vám bude stačit informace, že je to takový ten modrofialový plevel, co roste kolem cest. K vidění je naprosto všude a není možné ji zaměnit s jinou rostlinou. A báječně chutná!
Monika Poledníková
17. 9. 2019
Víra tvá tě uzdraví. Magická medicína měla úspěch odjakživa
Stačí při nemoci opravdu věřit v uzdravení a v moc konkrétního léku? Na jakém principu je založena magická medicína, která se praktikovala po tisíciletí?
Taťána Kročková
2. 9. 2019
Počet nových komentářů
9
Domácí bylinkové sirupy: horkou cestou, nebo jen za studena?
Sirupy z čerstvých bylinek jsou nejen chuťově vynikající, ale také léčivé. Je však třeba znát správný postup přípravy, abychom se o prospěšné látky nepřipravili. Máme pro vás jednoduché recepty na snadné bylinkové sirupy.
Monika Poledníková
21. 8. 2019
Šarlatáni řádili už před sto lety. Nabízely se hlavně drogy
I naši předkové se ládovali mnohými léky. V řadě případů šlo o návykové drogy, kterým se dnes člověk raději obloukem vyhne. Rozmohla se přírodní léčba, která skvěle fungovala i ve spolupráci s klasickou medicínou. Ale už tehdy se do popředí tlačily kritiky stran vědecky orientovaných lékařů stavících se proti šarlatánům. A že těch podvodníků nebylo zrovna málo…
Taťána Kročková
5. 8. 2019
Počet nových komentářů
1
Jak je možné, že nastydneme v létě
Letní nachlazení nás překvapí, zvláště uprostřed horkých prázdnin. Abychom dovolenou nemuseli trávit v posteli, je dobré uvědomit si hlavní rizika. Bylinkářka pak poradí přírodní tipy pro prevenci i léčbu.
Redakce
30. 7. 2019
Statek plný levandule. Na Moravě
Nemusíte do Provence, stačí zajet k Šumperku. Kolem Levandulového statku v Bezděkově se rozrůstají levandulová pole, kde se konají slavnosti i svatby, a v Levandulové kavárně se podává bábovka s levandulí. Máme pro vás recept.
Petr Havel
26. 6. 2019
1
–
30
/
120
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Angina pectoris
Alergie na potraviny
Bolest zad
Zácpa
Střevní chřipka
Bulimie
Ateroskleróza
Cystická fibróza
Meningitida (zánět mozkových blan)
Ulcerózní kolitida
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny nálepky
Internet Info
Lupa
Měšec
Podnikatel
BusinessCenter
Root
Vitalia
Slunečnice
Stahuj
SW
Tuesday
Navrcholu
Sherpas
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji