Hlavní navigace

Aloe vera při letních potížích. Gel pomůže na štípance či spálení od slunce

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Rostlina s dužnatými listy je považována za vynikající prostředek při léčbě zejména kožních problémů. Aloe vera může pomoci při spálení od sluníčka, štípnutí hmyzem i popálení kopřivou a připisují se jí účinky při problémech s trávicím ústrojím. Má také kladný vliv na kvalitu pokožky.

Aloe vera či též aloe pravá (Aloe barbadensis) je jednou z těch léčivých rostlin, které se používají k léčbě různých zdravotních problémů po tisíce let. Jejích léčivých účinků si cenily kultury na území Řecka, Egypta, Indie, Mexika, Japonska a Číny. Egyptské královny Nefertiti a Kleopatra ji používaly jako součást svých krášlících rituálů, námořníci Kryštofa Kolumba a vojáci Alexandra Velikého si s ní léčili rány.

Svou silnou pozici v moderním západním světě si rostlina začala budovat ve 30. letech 20. století, kdy se začala široce používat k léčbě kožních problémů včetně chronické dermatitidy. Postupem času se přišlo na její další klady a dnes je považována za skvělý přírodní prostředek k léčbě mnoha neduhů.

Co se dozvíte v článku
  1. Aloe vera roste v suchých oblastech, pěstovat se dá i doma
  2. Účinky aloe vera: gel uleví při spáleninách od slunce, opruzeninách i štípnutí hmyzem
  3. Drink z aloe vera pomáhá i při trávicích problémech
  4. Hydratuje a změkčuje pokožku
  5. Aloe vera – rostlina s mimořádným potenciálem
  6. Kdo by se měl používání aloe vera vyhnout?

Aloe vera roste v suchých oblastech, pěstovat se dá i doma

Roste hlavně v suchých oblastech Afriky, Asie, Evropy a Ameriky, ale vypěstovat ji lze i v domácích podmínkách.

Rostlina má trojúhelníkové, masité listy se zoubkovanými okraji, žluté trubkovité květy a plody, které obsahují četná semena. Každý list se skládá ze tří vrstev: vnitřní čirý gel obsahuje 99 % vody a zbytek sestává z rostlinné vlákniny, aminokyselin, lipidů, sterolů a vitamínů. Střední vrstva je tvořena latexem, což je hořká žlutá míza a obsahuje antrachinony a glykosidy. Vnější silná vrstva má ochrannou funkci a syntetizuje sacharidy a bílkoviny. Uvnitř této svrchní vrstvy jsou cévní svazky odpovědné za přepravu látek, jako je voda a škrob.

Celkem obsahuje aloe vera 75 aktivních složek, jde o vitamíny, minerály, cukry, aminokyseliny a další látky.

Účinky aloe vera: gel uleví při spáleninách od slunce, opruzeninách i štípnutí hmyzem

Aloe vera má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. V letních měsících lze ocenit zejména její působení při ošetření pokožky po nadměrném slunění, při léčbě puchýřů, štípnutí hmyzem, opruzenin anebo trávicích obtíží.

Řada výzkumů ukazuje, že čirý gel, který vyplňuje silné listy rostliny, pomáhá při hojení popálenin prvního až druhého stupně. Díky svému složení má rovněž protizánětlivé účinky a pomáhá zvlhčit pokožku, dále může pomoci zabránit loupání kůže, ke kterému někdy po nadměrném slunění dochází.

Na postiženou oblast je vhodné nanášet několikrát denně vrstvu čistého gelu, buď přímo z dužiny rostliny, anebo ve formě přípravků, které lze zakoupit v lékárně. V případě těžkých popálenin je však třeba poradit se před aplikací aloe vera s lékařem.

Zklidňující účinky má gel z aloe vera také při použití na jiná podráždění pokožky, protože obsahuje šest látek s antimykotickým, antivirovým a antibakteriálním účinkem a má také protizánětlivé vlastnosti. Další látky pak pomáhají snižovat bolestivost, otoky i svědění, což se hodí také třeba při popálení kopřivou.

Drink z aloe vera pomáhá i při trávicích problémech

Aloe vera uleví i při některých nepříjemných zažívacích obtížích, kterých se v létě vyskytuje celá řada. Je například považována za přírodní projímadlo, které pomůže při zácpě.

Obsažené látky dokážou také zklidnit pálení žáhy anebo podrážděný žaludek. Studie prokázaly, že aloe vera může být účinná rovněž při syndromu dráždivého tračníku. Vědci proto provádějí rozsáhlejší výzkum, zaměřený na potenciál rostliny v této oblasti.

Hydratuje a změkčuje pokožku

V létě je vhodné myslet na hydrataci pokožky, zejména při častém pohybu na slunci. Mukopolysacharidy, obsažené v aloe vera, pomáhají pokožce vázat vlhkost.

Aloe vera také stimuluje produkci kolagenu a elastinu, což činí pokožku pružnější a eliminuje také vznik vrásek. Aminokyseliny změkčují pokožku a zinek stahuje póry.

Všechny klady aloe vera se pak sloučí v účinku proti akné. Otevřená obuv nebo chození naboso se často projevuje suchou pokožkou na chodidlech a patách, také zde může aloe vera účinně pomoci.

Aloe vera – rostlina s mimořádným potenciálem

Tato rostlina s mimořádným potenciálem však nepomáhá pouze při letních problémech. Vědci zkoumají její možné účinky při stimulaci imunitního systému, což může mít význam například při léčbě onkologických onemocnění a v jejich prevenci.

Jako nadějný lék by se mohla ukázat i při seboroické dermatitidě, lupénce, genitálních oparech, zánětu dásní, radiačních poškozeních kůže anebo třeba proleženinách, artritidě či parazitických infekcích.

Další studie rovněž směřují k ověření možnosti využití aloe vera při léčbě HIV pozitivních osob. Vše je však třeba ověřit dlouhodobým výzkumem.

Kdo by se měl používání aloe vera vyhnout?

U citlivých jedinců může aloe vera vyvolat při aplikaci na pokožku zarudnutí, pocit pálení a podrážděné pokožky. Nejlepší je proto nejprve nanést gel na malou plochu k otestování možné alergické reakce.

Při vnitřním použití může u některých sensitivních osob způsobit křeče v břiše.

Nedoporučuje se užívat během těhotenství, protože existuje teoretické riziko vyvolání kontrakcí dělohy a u dětí kojících matek by mohla způsobit zažívací potíže.

Opatrní by měli být i diabetici, protože snižuje hladinu cukru v krvi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).