Hlavní navigace

infekční onemocnění

Poznáte klíšťovou encefalitidu od lymeské borreliózy?

U jednoho onemocnění se tvoří skvrna, u druhého máte chřipkové příznaky. Jedna nemoc má samouzdravovací schopnost a další je třeba léčit i hospitalizací. Lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu nám představí primářka Hana Roháčová.

16. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Strach z lesních borůvek: Už ani jednu bez umytí?

Čas od času narazíme na různé varovné až poplašné zprávy. Několikrát se dostaly na tapetu i borůvky. Sběrači a nadšení konzumenti sametově tmavých plodů jsou prý ve velkém ohrožení, a to kvůli infekci šířené tasemnicí liščí. Opravdu? Podívali jsme se, co říkají fakta.

8. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak si sušit ruce na WC? Vysoušeče šíří bakterie, ale děláme i horší věci

Čím dál častěji se stává, že se lidé na veřejných toaletách vyhýbají elektrickým vysoušečům rukou v přesvědčení, že se jedná o zlověstné bacilonosiče. Zdravotní riziko je minimální, říkají odborníci a upozorňují, čemu se skutečně vyhnout.

Doba čtení: 4 minuty

FN Motol omezuje příjem pacientů kvůli spalničkám

Výskyt spalniček vedl vedení pražské nemocnice k mimořádnému opatření.

Doba čtení: 1 minuta

Splachujete potraviny do WC? Krmíte tak potkany

Zbytky potravin, které spláchnete do záchodu, nakrmíte potkany. Proč to vadí? Rozmnoží se, vylezou z kanálu a kousnou vás. „S potkany není radno si zahrávat,“ varuje deratizátor.

Doba čtení: 3 minuty

Musí být nemocní tuberkulózou izolováni v nemocnici? Lékaři chtějí změnu

Většina evropských zemí nechápe, jak můžeme v ČR někoho držet jako ve vězení i již při pouhém podezření na TBC. Podle odborníků toto opatření ve většině případů skutečně nemá smysl.

23. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Sex s kondomem – nebo žádný: nová doporučení k Zika viru

Podle posledních vědeckých poznatků virus Zika setrvává v krvi a jiných tělních tekutinách déle, než se původně předpokládalo. WHO proto přehodnotila svá doporučení ohledně prevence sexuálního přenosu viru Zika.

9. 6. 2016 11:28
Doba čtení: 1 minuta

Hlavní hygienik: V souvislosti s migrací nejsme ohroženi nákazami

Česká republika není aktuálně ohrožena nákazami, uvedl hlavní hygienik. Dosud není zaznamenán žádný výskyt nebezpečí.

Doba čtení: 1 minuta

Co čeká člověka s podezřením na ebolu

Lidé s příznaky eboly musí být dopraveni do nemocnice. Transport probíhá za přísných bezpečnostních opatření. Zásah trénovali zdravotníci i hasiči na pražském letišti. Hlavním figurantem byl lékař Ladislav Machala z infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, která je pro tyto případy připravena.

17. 10. 2014 15:25

Praha před asanací: „Špína, svrab a syfilis“

Jedním z důvodů asanace Prahy koncem 19. století byly katastrofické hygienické podmínky. Podnikneme výlet do historie, do časů poměrně nedávných, ale naprosto nesrovnatelných s našimi dnešními životními podmínkami.

Doba čtení: 5 minut

Očkovat proti žloutence typu A, ano či ne?

Očkování proti žloutence typu A v ČR postrádá v rozsahu celoplošného očkování smysl, když prakticky stejného efektu je možné dosáhnout očkováním správně zvolených rizikových skupin.

Doba čtení: 8 minut

Kauza očkování: Je kolektivní imunita pouze kolektivní iluze?

Pojem kolektivní, stádová imunita je dost složitý. A důležitý pro pochopení problematiky očkování. Kolektivní imunita rozhodně neznamená, že již nikdo nikdy nebude danou nemocí nakažen.

Doba čtení: 18 minut