Hlavní navigace

Kvůli covidu strmě narostl počet případů syfilis. Jaké jsou příznaky a léčba?

7. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Syfilis – nejstarší diagnostikovaná pohlavní choroba – je u nás na vzestupu. Mohou za to domácí párty v lockdownu. Jak poznáte, že ji máte, a lze syfilidu léčit?

Sex patří k naší přirozenosti a patrně oproti většině zvířat si jej i užíváme. Časté střídání partnerů má ovšem svá úskalí a může přinést i nepříjemná onemocnění, která se někdy snadno léčí, jindy jsou celoživotní zátěží.

Lidé se z klubů přesunuli do domácností

K těm dobře léčitelným patří syfilis, jak se letos přesvědčilo mnohem více lidí než v minulých letech. Čím to, že u nás přibylo případů této nemoci?

Lékařka Beatrice Bížová z kliniky dermatovenerologie v Nemocnici Na Bulovce v online diskusi, kterou pořádala nezisková organizace mladých lékařů a mediků Loono, potvrdila, že minimálně v Praze se dle jejích informací konaly během lockdownu domácí swingers party. „Syfilis se šíří v různých komunitách jako lavina,“ uvádí lékařka s tím, že loni zaznamenali u nich na klinice více než šedesátiprocentní nárůst případů pacientů s tímto onemocněním. Celorepublikově bylo v roce 2020 nahlášeno o 42 procent více případů než v roce předešlém.

Účastníci se jen místo ve specializovaných klubech oddávali skupinovému sexu v domácím prostředí, čímž v době tzv. tvrdého lockdownu také porušovali epidemiologická opatření.

Česká republika v tom není sama

Ačkoli se trend nárůstu výskytu pohlavně přenosných onemocnění netýká jen České republiky, bohužel vévodíme evropským žebříčkům. Zvýšený výskyt syfilidy v minulém a letošním roce hlásí ale i další evropské země, například Velká Británie nebo Německo. Spolkový ústav pro kontrolu a prevenci nemocí RKI (Institut Roberta Kocha) upozorňuje na nárůst o 30 procent oproti minulým letům.

„Během pandemie vzrostl počet případů onemocnění, k jejichž přenosu je ideální delší tělesný kontakt,“ uvedl německý lékař Sven Schellberg během Světového dne sexuálního zdraví. „Lidé se již nesetkávají při ‚rychlovkách‘, ale spíše v malých skupinách pěti až deseti lidí a tráví tak spolu i několik hodin.“ Právě delší sexuální kontakt je vhodný pro přenos syfilidy.

Léčbu syfilis přineslo až 20. století

Syfilis je nejstarší diagnostikovaná pohlavně přenosná nemoc. Její historie patrně sahá hluboko do středověku, popsaná byla ale až v 15. století a dodnes se historici přou, odkud se vzala.

Galerie: Syfilis v minulosti naháněla hrůzu

Jisté je, že má na svědomí mnoho životů a přistupovalo se k ní podobně jako třeba k moru nebo malomocenství. Léčila se různě, třeba i rtutí. Zásadní průlom přinesl až ve dvacátém století objev penicilinu, kterým se onemocnění léčí dodnes.

„Jejím původcem je bakterie Treponema pallidum. Můžete si ji představit jako pérko od propisky,“ řekl v diskusi Štěpán Hrňa z kožní ambulance v Uherském Hradišti.

Příznaky syfilis jsou zpočátku nenápadné

Syfilis má tři stadia. Během prvního je ještě poměrně obtížné ji diagnostikovat a může být zaměňovaná s jiným onemocněním. Štěpán Hrňa vyzývá ihned k návštěvě dermatovenerologa, kterým je každý kožní lékař, pokud se vám nezdá něco v pořádku.

„Inkubační doba má rozptyl devět až devadesát dní, což anamnézu neulehčuje. Pro někoho může být také obtížné vzpomenout si, od koho se mohl nakazit. Prvními projevy mohou být skvrny a drobné vřídky na genitálu, které nebolí. Už to by ale mělo pacienta přinutit k návštěvě ordinace,“ doplnil lékař.

Po dvou až šesti týdnech dochází k druhému stadiu, kdy jsou bakterie rozsévány krví do celého organismu. „To už se může projevovat na kůži celého těla. Někdy i velmi nenápadně, takže mnohdy pacienta v ordinaci požádám o několik dřepů, aby se prokrvil,“ říká dermatovenerolog.

Při třetím stadiu už může být pozdě

Vyrážka se může objevit třeba i na dlaních, někdy jde pouze o malé fleky, jindy o pupínky podobné akné. Typická je vyrážka na sliznici, tzv. syfilitická angína, která může být zaměňována s běžnou angínou. K častým projevům patří vypadávání vlasů, někdy i lokálně.

Ve třetím stadiu může být postižen jakýkoli orgán a projevy mohou být různé. Dochází například k postižení jater, sleziny, hrtanu i hltanu.

„Spektrum příznaků je tak rozsáhlé, že to může imitovat jiná onemocnění. Později pak dochází k nevratným degenerativním změnám centrálního nervového systému,“ popsal lékař a vzpomněl na pro syfilis typickou chůzi herce Petra Čepka, který ve filmu Petrolejové lampy ztvárnil postavu pacienta s tímto onemocněním.

Stadia syfilis: prvním příznakem bývá vyrážka či vřed

1. stadium

  • skvrny a drobné vřídky na genitálu, které nebolí

2. stadium

  • bakterie pronikají do organismu, vyrážka a vředy již mohou být po celém těle

3. stadium

  • vyrážka v různé podobě a místech
  • typická je vyrážka na sliznici, tzv. syfilitická angína
  • časté je vypadávání vlasů, někdy i lokálně
  • může být postižen jakýkoli orgán, například játra, slezina, hrtan či hltan

Galerie: Které bylinky umí okořenit sexuální život

Syfilis léčit umíme

„Ale ať jen nestraším, většina našich pacientů zůstává ve druhé latentní fázi a některé změny mohou být i ve třetím stadiu ještě řešitelné. Léčba je jednoduchá: penicilin, velké dávky penicilinu,“ uklidnil v diskusi pořádané organizací Loono Štěpán Hrňa.

Syfilis je choroba, která podléhá infekčnímu hlášení. Její léčba je cílená a vyžaduje hospitalizaci s následnými kontrolami po dobu několika let.

Jak již bylo zmíněno, důležité je přijít včas. „Chodí k nám i pacienti po rizikovém styku, aniž by měli nějaké potíže. Což vítáme, je to velmi zodpovědné chování,“ dodává odvahu k návštěvě ordinace Beatrice Bížová s tím, že jde o vyšetření hrazené zdravotní pojišťovnou a lidé by se skutečně neměli stydět vyhledat lékaře ani s takto choulostivými problémy. „Na pacienty jsme zvyklí. Nesoudíme je, ale léčíme,“ shodli se v diskusi oba lékaři.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).