Hlavní navigace

Proč budeme od září zase nosit roušky. Vysvětlení ministerstva

19. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Vláda ČR
Od prvního září až do odvolání zavádí opětovné povinné nošení ochranných prostředků dýchacích cest, tedy roušek či jiných vhodných pomůcek, ve veřejné dopravě a některých vnitřních prostorách. Ministr k mimořádnému opatření říká: „Roušky jsou z nejdůležitějších a nejúčinnějších preventivních opatření.“

Pozdvižení vyvolalo nové opatření o povinném opětovném nošení roušek. Kdo chce vědět, kdo a kdy bude muset ochranné prostředky dýchacích cest nosit, najde informace přehledně zde. A koho zajímá, proč k tomuto rozhodnutí ministerstvo zdravotnictví přistoupilo, může číst dále.

Upozornění redakce:

Informace v článku vycházejí z oficiálních zdrojů ministerstva zdravotnictví v době vydání textu (19. 8.). Ministerstvo však posléze opatření začíná měnit (20. 8.), zprávy zveřejněné na svém webu odstranilo a nové zde aktuálně (21. 8.) nejsou. Oficiálním zdrojem pro veřejnost zůstává web koronavirus.mzcr.cz.

„Roušky se již na jaře letošního roku osvědčily a pomohly nám zvládnout epidemii,“ tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V textu mimořádného opatření je pasáž věnovaná odůvodnění přijatých novinek, z níž dále citujeme. Ministerstvo s epidemiology vychází zejména z dosavadních zkušeností s koronavirem a zjištění odborných studií.

Proč tedy od září budeme opět nosit roušky?

Nižší úmrtnost, pomalejší nárůst nových případů

Zkušenosti z praxe podle hodnocení ministerstva a jeho týmu odborníků ukázaly, že země podporující nošení roušek a respirátorů měly nižší úmrtnost na koronavirovou infekci. Zavedení roušek do praxe rovněž vedlo ke zpomalení denního nárůstu nových případů oproti období před rouškami.

„Ochranný efekt poskytovaný rouškami se prokázal i u publikovaných kazuistik v rámci leteckého transportu a u typu provozoven poskytujících služby na malou vzdálenost, kde i přes blízký kontakt a delší dobu expozice nedošlo k nákaze pětadvaceti spolucestujících ani sto čtyřiceti exponovaných zákazníků díky tomu, že všechny kontakty i samotní nakažení používali roušku,“ uvádí materiál.

TIP: Roušky jsou pro pleť pohroma. 7 pupínků na obličeji, které byste neměli zaměňovat:


Riziko uzavřených prostorů a klimatizace

Odborníci považují za rizikovější vnitřní klimatizované prostory včetně veřejné dopravy, stejně jako nedostatečně větrané neklimatizované prostory. Ukazuje se, že vliv na šíření nového koronaviru může mít i směr proudění vzduchu, údržba, respektive stav vzduchotechniky a přítomnost či absence HEPA filtrů.

„Popsaný byl přenos nákazy nového koronaviru v uzavřených klimatizovaných veřejných prostorech, kdy jejich vzdálenost ani směr šíření viru neodpovídaly přímému přenosu kapénkami a předpokládal se vzdušný přenos vzduchotechnikou.“

V některých vnitřních prostorech s klimatizací dosáhlo reprodukční číslo nákazy SARS-CoV-2 až hodnoty 11. Používáním roušek přitom toto číslo pokleslo o šest až osmdesát procent.

Podzim vždy přináší větší míru nemocnosti

S nástupem dětí do škol a školek dochází každoročně na podzim a v zimě ke zvýšenému výskytu respiračních nákaz, jde zejména o choroby s podobnými symptomy jako v případě nového koronaviru SARS-CoV-2.

„Z hlediska prevence koinfekcí i superinfekcí je žádoucí snížit jejich vliv na zvýšenou morbiditu populace co nejvíce. Vzhledem k podobnému způsobu šíření sezónních virových nákaz se zde rovněž uplatní ochranný efekt roušek, respektive jiných forem ochrany nosu a úst, jako přidaná hodnota k protekci vůči koronavirům,“ uvádí ministerstvo.

Závěry studií

Materiál se dále odvolává na řadu zahraničních studií, z nichž má vyplývat efektivita používání ochrany dýchacích cest na bránění přenosu onemocnění COVID-19. Jsou to například tyto:

„Vzhledem k uvedenému a dalším studiím i praktickým zkušenostem je z hlediska přenosu virových respiračních nákaz považováno za rizikovější vnitřní prostředí než venkovní, proto je potřeba zaměřit tímto směrem preventivní opatření ve smyslu plošně nařízené ochrany nosu a úst přednostně,“ uzavírá ministerstvo.

Galerie: Nekupujte nesmysly – 40 prodejců, kteří zneužívali epidemii koronaviru

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).