Hlavní navigace

HPV

Lidský papilomavirus (HPV)

  • Human papilloma virus.
  • Nejčastější sexuálně přenosná infekce současnosti.
  • Za život se s ní setká až 80 % žen i mužů.
  • HPV napadá stejnou měrou obě pohlaví.
  • HPV virů je dnes známa více stovka, vakcíny máme proti těm nejčastějším.

Smartphony ovlivňují užívání marihuany

Vliv technologií na konzumaci návykových látek a další novinky ze světa vědy: Vývoj a testování léků proti rakovině probíhá i v ČR. Jak kuřáci reagují na zákaz kouření v restauracích? Papilomaviry, biopsie a 3D tisk v medicíně.

Pavel Houser

10. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Předejdeme rakovině? Test ji zjistí mnohem dřív

Moderní HPV DNA testy odhalí všech 14 typů virů, které jsou původci rakoviny děložního čípku. Profesor Jiří Sláma představuje první výsledky nové české studie Libuše: „Logickým krokem je využití HPV DNA testu jako hlavní vyšetřovací metody ve screeningu rakoviny děložního čípku,“ říká.

Lenka Krbcová

29. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

Redakce

2. 5. 2018 11:06
Doba čtení: 5 minut

Je mu 13 a ještě neměl sex. Podle lékařů ideální kandidát na očkování HPV

Lidský papilomavirus (HPV) je známý zejména coby původce rakoviny děložního čípku. Onemocnění zaviněných infekcí HPV je však celá řada, nejčastější jsou genitální bradavice. I proto odborníci doporučují vakcinaci jak ženám, tak mužům. Nově ji chlapcům hradí pojišťovna.

Lenka Krbcová

1. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

HPV infekce a tea tree oil: Pravděpodobně neuškodí, ale ani nepomůže

Na internetu se olej z čajovníku doporučuje například při bradavicích způsobených HPV. Nyní si ženy radí vaginální aplikaci při problémech s děložním čípkem podle logiky: „Zabírá to na viry, třeba při oparu, toto jsou také viry, proč to nezkusit.“

Lenka Krbcová

14. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Vakcíny proti lidským papilomavirům (HPV): V čem je problém?

„Je třeba ocenit, že i gynekologové již zdůrazňují potřebu screeningu, ale to, že očkování HPV vakcínami je nejspolehlivější způsob ochrany, dosud nikdo neprokázal.“ Profesorka Anna Strunecká reaguje na rozhovor o očkování proti rakovině děložního čípku.

Anna Strunecká

10. 11. 2016 14:18
Doba čtení: 4 minuty

„Rakovina děložního hrdla je pouze špička ledovce,“ říká lékař o očkování proti HPV

„Rakovina děložního čípku je jediná choroba způsobená HPV, které se dá zabránit pravidelnými kontrolami u gynekologa,“ říká Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

Lenka Krbcová

10. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku se měnit nebude

Evropská léková agentura znovu hodnotila bezpečnost HPV vakcín a nezjistila zvýšené riziko. V současnosti není žádný důvod pro změnu používání těchto vakcín, uvádí.

Redakce

9. 11. 2015 10:36
Doba čtení: 3 minuty

Bezpečnost vakcín proti rakovině děložního čípku bude přehodnocována

HPV vakcíny, tedy lidově očkování proti rakovině děložního hrdla či čípku – budou podrobeny novému hodnocení svého bezpečnostního profilu.

Redakce

14. 7. 2015 10:29
Doba čtení: 2 minuty

Test odhalí rakovinu děložního čípku. Ale musíte si o něj říci

Test HPV DNA odhalí virus způsobující rakovinu děložního čípku dříve než nyní prováděná cytologie. U nás zatím není běžnou součástí prevence. Žena však může o test sama požádat.

Lenka Krbcová

24. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Vakcinace proti HPV je očkování proti hlouposti (3. díl)

Očkování vakcínami Cervarix a Silgard se nazývá nepřesně a velmi eufemisticky „očkováním proti rakovině děložního čípku“. Mělo by se však nazývat úplně jinak: Očkování pro nezodpovědné.

Jan Vavrečka

24. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 21 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku (2. díl): malá „Sofiina volba“

Z šesti statisticky stejných osob očkováním proti HPV zachráníme pět a jednu zlikvidujeme. To už je taková malá „Sofiina volba“, nemyslíte? Nebo ruská ruleta s šestiranným zásobníkem.

Jan Vavrečka

17. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 19 minut

Očkování proti rakovině děložního čípku je silně prosazované a velmi sporné (1. díl)

Přínos očkování proti HPV virům (prováděného vakcínami Cervarix a Silgard) je značně glorifikovaný. Opravdu je natolik jednoznačný, že je zbytečné o něm vést diskusi? Přečtěte si fakta.

Jan Vavrečka

10. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 22 minut

Jsme promiskuitní národ, ochranu nechceme a na pohlavní choroby kašleme

Češi patří mezi nejpromiskuitnější národy světa. Navíc neradi používáme kondomy, čímž se dostáváme na scestí, na kterém můžeme ledasco chytit. AIDS, HPV i kapavku. Víte, jak se chránit?

Redakce

7. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 5 minut

Má v dnešní době očkování ještě smysl?

O tom, zda má očkování dnes ještě smysl, když byly vážné nemoci vymýceny, se vedou dlouhé debaty a zřejmě ještě povedou. Na některé otázky odpovídá dětská lékařka Martina Spaziererová.

Redakce

17. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 6 minut

Jedna dvě, klíště jde… Stojí za očkováním v Česku podplacení lékaři?

Sugestivní reklamy na očkování útočí na naše city i peněženky. Je to etické? A nejsou to ve skutečnosti výrobci léků a jimi placení lékaři, kdo v Česku řídí rozhodování o vakcínách?

Kateřina Kolářová

17. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Celkem 90 procent matek chce očkovat dcery proti rakovině děložního čípku

Očkování proti rakovině děložního čípku je od dubna pro dívky mezi třinácti a čtrnácti lety zdarma. A výzkum ukazuje, že o něm uvažuje 90 procent matek, které mají dcery v tomto věku.

Redakce

4. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Očkování proti rakovině čípku chrání i před bradavicemi a nádory

Očkování proti HPV viru, který vyvolává rakovinu děložního čípku pro dívky od 13 do 14 let je nově zdarma, chrání i před nádory hlavy nebo před nepříjemnými genitálními bradavicemi.

Redakce

3. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Třináctileté dívky se už mohou ptát po očkování proti rakovině

Od 1. dubna bude třináctiletým dívkám hrazeno očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který může způsobit rakovinu děložního čípku, z veřejného zdravotního pojištění.

Redakce

22. 3. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Vakcína proti rakovině děložního čípku: ano či ne?

Váháte, jestli nechat naočkovat dceru vakcínou proti lidským papilomavirům? A pokud ano, tak kterou ze dvou vakcín zvolit? Je mezi nimi významný rozdíl? Poradíme vám.

Anna Příhodová

16. 2. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut