Hlavní navigace

antibiotika

Pravda o antibiotikách v mase

Maso je prý plné antibiotik. Není to pravda. Tak by se dalo stručně reagovat na mnohdy mylné představy veřejnosti a bohužel i zavádějící tvrzení některých médií. Antibiotik v masu z českých chovů se není třeba obávat.

Doba čtení: 4 minuty

Antibiotika vyvolávají průjem u 30 % dospělých a 40 % dětí

Užívání antibiotik často provázejí střevní potíže. Pro organismus oslabený nemocí a užíváním léků znamená průjem další velmi vyčerpávající komplikaci. Prevenci a ochranu mikrobiálního prostředí ve střevě představují probiotika.

16. 1. 2019 12:21
Doba čtení: 4 minuty

Pro děti jsou lepší antibiotika v sirupu

Lékárníci varují: Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí. Důležité je užívat antibiotika správně.

17. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

O zvířatech, lidech a antibiotikách

Spotřeba antibiotik v chovech hospodářských zvířat klesá a klesat bude. Na rozdíl od jejich spotřeby lidmi.

16. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

dTest našel v kuřecích prsních řízcích vodu a salmonelu, ale antibiotika ne

Časopis dTest nechal otestovat jedenáct vzorků kuřecích prsních řízků, aby prověřil jejich kvalitu a dodržení legislativních požadavků.

12. 7. 2018 13:00
Doba čtení: 2 minuty

Antibiotika a střevní potíže? V žádném případě

Jakmile pominou zimní chřipkové epidemie, s jarem nastoupí střevní virózy. Při výběru léků bychom měli být opatrní a volit takové, které umožní toxinům opustit naše tělo. Pomůže i homeopatie.

Doba čtení: 3 minuty

Antibiotika v českých vejcích? Je to poplašná zpráva

Média obletěla zpráva o tom, že česká vejce obsahují antibiotika. Proti čemuž se striktně ohradila Českomoravská drůbežářská unie. Kontroly jsou ale zvýšené, a to jak u dovozových vajec, tak u těch českých.

30. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Chytrý náramek umožní předvídat maniodepresivní stavy

Přehled novinek ze světa vědy: bipolární afektivní porucha v ČR postihuje přes sto tisíc lidí, hledají se dobrovolníci trpící maniodepresivitou do studie. Souboj bakterií s nanočásticemi stříbra. Nový způsob rekonstrukce srdečních chlopní. Virus klíšťové encefalitidy pod lupou.

14. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak dlouho užívat antibiotika

Někdo z nás je odmítá, jiný vyžaduje kvůli urychlení průběhu nemoci. Co všechno by měl lékař vědět, než vám předepíše antibiotika? Jak dlouho se berou a musíte během užívání ležet v posteli?

27. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ztratí veterináři kontrolu nad antibiotiky v chovech?

Antibiotika u zvířat určených ke konzumaci mají nyní pod kontrolou veterinární lékaři. Novela to chce nesmyslně změnit, amatérským „veterinářem“ by se mohl stát každý absolvent desetihodinového kurzu.

20. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Irena Pátková: Bakterie se na nás domlouvají

Bakterie jsou chytřejší, než si myslíme: dokážou spolu komunikovat a umí se spočítat. Když jich je dost, zaútočí: „Spustí společnou reakci, třeba produkovat jed,“ říká mladá vědkyně. Pokud „skočíme bakteriím do řeči“, můžeme najít lék na mnohé nemoci.

6. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Připravíme sami sebe o antibiotika?

Na prahu nového století a tisíciletí pozorujeme celosvětový nárůst rezistence bakteriálních kmenů k antibiotikům první volby i rezervním. Rezistence se stává globální hrozbou pro zdravotní stav populace.

Doba čtení: 4 minuty

WHO: 12 bakterií, na které už nefungují antibiotika

Světová zdravotnická organizace zveřejnila seznam dvanácti bakterií, které jsou odolné vůči dosud známým antibiotikům. Bije na poplach: „Rychle vyčerpáváme své léčebné možnosti.“

Doba čtení: 1 minuta

Potřebujete na chřipku antibiotika? Zjistíte to během pěti minut

První chřipková epidemie v novém roce udeřila v plné síle. Neberte antibiotika zbytečně, spolehněte se na domácí CRP test.

Doba čtení: 2 minuty

Antibiotika v potravinách: nemáte se čeho bát

Antibiotika v chovech zvířat jsou menším problémem než u lidí. Pokud se vůbec vyskytnou jejich pozůstatky v potravinách, jde stále o podstatně nižší množství, než jaká si ládujeme do organismu prostřednictvím léků.

18. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ministři se přou: Využívají se antibiotika ve velkochovech plošně?

Antibiotická rezistence stoupá, proto se řeší nadužívání antibiotik u lidí, ale i u zvířat. Ministr zdravotnictví říká, že se používají plošně, Marian Jurečka to ale důrazně popírá.

22. 6. 2016 12:40
Doba čtení: 2 minuty

Antibiotika v medu: pokračování kauzy Včelpo

Na českém trhu se v listopadu objevily medy obsahující antibiotika. Dokládají to výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS).

Doba čtení: 9 minut

Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum skvěle rozpouští hleny

Černá ředkev je silně močopudná, čistí močové ústrojí. Podporuje trávení, posiluje činnost jater, žlučníku a rozpouští žlučové kamínky. Má výrazné antivirové, protiplísňové a antibakteriální účinky. Navíc výborně rozpouští hleny.

Doba čtení: 3 minuty

Rezistence patogenů na antibiotika – problém, který má řešení

Problém antibiotik je jednoznačně v rozměru, v obrovském nadužívání nejdůležitějšího léku v dějinách medicíny. Přitom před ním varoval již samotný sir Fleming.

Doba čtení: 13 minut

Listy lichořeřišnice, nebo tinktura? Oboje má skvělé účinky

Lichořeřišnice strčí do kapsy kdejaké komerčně nabízené preparáty. Čerstvá je chutná v salátech nebo pomazánkách, tinkturu si koupíme v lékárně. V každé formě je ale léčivá.

11. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jsem otřesen, píše ministr včelařům

V souvislosti s antibiotikovou kauzou „kolosálních rozměrů“ kritizuje ministr zemědělství kontrolní mechanismy Českého svazu včelařů.

Doba čtení: 2 minuty

Lékaři přiznávají: Stále předepisujeme antibiotika příliš často

Antibiotika se dnes užívají i na slabé zakašlání, není se tak co divit, že se objevují případy infekcí, které jsou způsobeny bakteriemi zcela nebo téměř zcela rezistentními k antibiotikům. Co s tím?

Doba čtení: 3 minuty

Antibiotika u zvířat máme pod kontrolou. Zatím

Svět, Evropa i odborníci nabádají k uvážlivému používání antibiotik. Pravidla, která u nás jejich užívání v chovech hospodářských zvířat drží na uzdě, se však mají uvolnit.

Doba čtení: 4 minuty

Probiotika ke každým antibiotikům

Zdravá imunita začíná ve zdravém střevě. Probiotika pomáhají nejen při zažívacích problémech, rozhodně na ně nezapomeňte během chřipkového období a při užívání antibiotik – můžete se tak vyhnout opakovaným infekcím.

Doba čtení: 2 minuty

Peníze nebo život, antibiotika nebo smrt

Objev penicilínu sirem Alexandrem Flemingem se stal symbolem téměř neomezených možností medicínské vědy. V nadšení z jejich účinků se desítky let předepisují skoro všem a skoro na všechno. Teď nastává vystřízlivění.

Doba čtení: 4 minuty

Propolis v medicíně: díky vyčištění již není alergenní

Včely s ním vyspravují své domy a mumifikují nepřátele. Od starověku ho používají i lidé např. jako antivirotikum. Jenže propolis byl alergenem, takže ne vhodný pro každého. Tomu je teď ale konec. Propolis byl vyčištěn.

22. 9. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Propolis – včelí antibiotikum

Léčebné použití propolisu má tisíciletou tradici. Tento unikátní produkt včel se může pyšnit širokou škálou ozdravných účinků.

9. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Antibiotika v chovech: Je to horší, než si myslíme

Antibiotika časem z těl zvířat, stejně jako u lidí, zmizí. „Něco“ však zůstává – rostoucí odolnost bakterií k podávaným lékům – jak u zvířat, tak u lidí. Rostoucí spotřeba antibiotik v chovech zvířat nás ohrožuje více, než si myslíme.

Doba čtení: 3 minuty

Léky na akné přestávají zabírat

Akné už dávno není jen doménou mládí, ani padesátníci s uhříky nejsou žádnou velkou výjimkou. Jejich léčba je však čím dál složitější. Antibiotická resistence narůstá.

Doba čtení: 3 minuty

Antibiotika se musí dobrat, ale proč?

Lidská hloupost se někdy jeví jako fenomén bez hranic. O to více zaráží, jak zoufalé mýty kolují často i mezi samotnými lékaři. Dokonalou ukázkou jsou antibiotika.

Doba čtení: 10 minut